(زمان مطالعه: 5دقیقه)

پادکست یک برنامه صوتی است که می‌توانید در گوشی هوشمند خود هر زمان که دوست داشتید به آن گوش دهید؛ به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از قسمت‌های صوتی و گفتاری است که همگی بر یک موضوع یا موضوعاتی خاص تمرکز دارند، مانند دوچرخه‌سواری یا استارت‌آپ‌ها.در این مقاله سعی داریم تا شما را با تاریخچه و هدف اصلی تولید پادکست و انواع آن آشنا کنیم.

پادکست

پادکست چیست؟

واژهٔ پادکست از ترکیب واژه‌های iPod (آی‌پاد)و broadcasting (پخش گسترده) پدید آمده‌است. در واقع پادکست یک فایل صوتی دیجیتالی که در اینترنت برای بارگیری در رایانه یا دستگاه تلفن همراه در دسترس است، معمولاً به صورت مجموعه ای موجود است که قسمت‌های جدید آن می تواند توسط مشترکین به صورت خودکار دریافت شود.پادکست عمدتاً به عنوان راهی مستقل برای رساندن پیام افرادبه بیرون و ایجاد جامعه‌ای با علایق مشابه آغاز شد.

پادکست‌ها به یکی از محبوب ترین شکل های رسانه‌های دیجیتال هم برای مصرف کنندگان و هم برای سازندگان تبدیل شده‌اند و هر روز میلیون‌ها قسمت جدید در پادگیرها منتشر می‌شود.

هر صدای ضبط شده فردی به عنوان یک قسمت پادکست شناخته می‌شود و معمولاً توسط فرد یا افرادی که مکالمه را هدایت می‌کنند، داستان‌ها را به اشتراک می‌گذارند یا اخبار را گزارش می‌کنند، میزبانی می‌شوند.سازنده یک پادکست به عنوان پادکستر شناخته می‌شود. 

پادکست

پادکست‌ها چگونه شروع شدند؟

در دهه 1980، چیزی که ما امروز به آن "پادکست" می‌گوییم، "آدیوبلاگ" نامیده می‌شد. هنگامی که اینترنت در دهه 1990 شروع به کار کرد، برخی از ایستگاه‌های رادیویی و برنامه‌های کمدی نسخه‌های قابل دانلود محتوای صوتی خود را ارائه می‌کردند.

محبوبیت در اوایل دهه 2000 افزایش یافت، زمانی که مردم شروع به توزیع محتوای صوتی خود از طریق فید RSS کردند، که به کاربران اجازه می‌دهد در یک برنامه مشترک شوند و به‌روزرسانی‌های دائمی را دریافت کنند.

که در سال 2004، زمانی که آدام کری، نیروی سابق ام‌تی‌وی و دیو وینر، توسعه‌دهنده نرم‌افزار، «iPodder» را کدگذاری کردند، توسعه یافت.iPodder برنامه‌ای بود که به کاربر اجازه می‌داد پخش‌های رادیویی اینترنتی را در Apple iPod خود دانلود کند، اینجا بود که اصطلاح و معنی پادکست شکل گرفت.

هر کسی که تجهیزات اولیه پادکست مانند میکروفون، نرم افزار ضبط و عضویت در یک پلتفرم میزبانی را داشته باشد، می‌تواند نمایش خود را ایجاد کند. کسب درآمد از یک پادکست نیز به لطف حمایت‌های مالی برند، بازاریابی وابسته، اشتراک‌ها و محتوای پولی، به روشی مطمئن برای کسب درآمد جانبی یا تمام وقت تبدیل شده است.

پادکست

پادکست‌ها صوتی هستند یا تصویری؟

پادکست‌ها به عنوان یک رسانه کاملاً صوتی شروع به کار کردند. با این حال، با محبوبیت روزافزون پادکست‌ها، بسیاری از پادکسترها از پادکست ویدیویی به عنوان راهی برای برجسته شدن و دستیابی به مخاطبان بیشتر استقبال کرده‌اند

ویدئو بسیار محبوب است - در واقع، در سال 2022 کاربران به طور متوسط 19 ساعت در هفته ویدیوهای آنلاین را تماشا می‌کنند که تقریباً 50٪ بیشتر از سال 2018 است.

بنابراین سازندگان پادکست که می‌خواهند نمایششان بیشترین رشد و جذابیت را برای مخاطبان وسیع‌تری داشته باشد،عناصر ویدیویی را به پادکست‌های خود اضافه می‌کنند.

پادکست

هدف از پادکست چیست؟

یک پادکست می تواند اهداف زیادی داشته باشد، اما اصلی ترین آنها سرگرم کردن مخاطبان است. شنوندگان پادکست ممکن است یکی از چندین دلیل برای اشتراک در پادکست داشته باشند، از جمله: 

  • به روز رسانی‌ها و تفکیک رویدادهای جاری را بشنوند.
  • در مورد یک موضوع یا صنعت جدید بیاموزند.
  • به مصاحبه با مهمانان محبوب یا معروف گوش دهند.
  • یک درام صوتی یا داستان سرایی را تجربه کنند.

اما پشت هر یک از این دلایل میل به سرگرم شدن وجود دارد. چه شنوندگان بخواهند چیز جدیدی یاد بگیرند یا صرفاً چیزی داشته باشند که ذهنشان را از یک کار پیش پا افتاده دور کند، آن‌ها می‌خواهند از تجربه گوش دادن به یک پادکست لذت ببرند. اگر از آن لذت نبرند، احتمالاً به آن باز نمی‌گردند.

پادکست

انواع مختلف پادکست

پادکست‌ها به اندازه‌ای که تصورات مردم می‌تواند آن‌ها را بسازد متنوع هستند و تقریبا همه ژانرها را می‌توانند در برگیرند؛ اخبار و آموزش، سلامت و تناسب اندام، کمدی، و حتی پادکست‌های تخیلی تنها تعدادی از محبوب‌ترین انواع هستند. 

در حالی که دنیای پادکست گسترده و متفاوت است - و فقط توسط تخیل سازندگان محدود می‌شود - اکثریت قریب به اتفاق پادکست‌ها را می‌توان به یکی از چهار قالب تقسیم کرد:

  1. محاوره ای
  2. داستان‌سرایی
  3. فیلمنامه داستانی
  4. محتوای تغییر کاربری داده شده
  5. ترکیبی

پادکست

پادکست‌های محاوره‌ای

رایج‌ترین قالب پادکست، قالب مکالمه است. این‌ها عموماً غیررسمی‌ترین سبک‌ها هستند، از میزبانان انفرادی گرفته تا میزگرد بحث. بسیاری از این برنامه‌ها پادکست‌های مصاحبه هستند، که بحث‌هایی بین یک یا چند میزبان و مهمانانشان است و معمولاً در تاریخچه شخصی یا دانش تخصصی مهمانان درباره یک موضوع گفت‌وگو می‌کنند.

داستان‌سرایی

ساختار دیگری که به خوبی با پادکست سازگاری دارد، داستان‌سرایی است. این ژانر یک رویداد یا موضوع واقعی را به سبک روایی پوشش می‌دهد. این نوع پادکست‌ها از داستان‌های غنایی و مبتنی بر موضوع گرفته تا کنکاش در اسرار مبهم و داستان‌های جنایی را در بر می‌گیرد.

فیلمنامه داستانی

پادکست‌ها در ژانر فیلمنامه‌ای بسیار جذاب هستند چرا که روایت‌گر داستان‌هایی هستند که به صورت زنجیره‌ای به هم پیوسته‌اند و با پایان یک ایپزود آن مخاطب با هیجان بسیار زیاد منتظر اپیزود بعدی هستند.

محتوای تغییر کاربری داده شده

بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، از برندها گرفته تا وبلاگ نویسان و برنامه های تلویزیونی، محتوای خود را دوباره در پادکست ها بسته‌بندی می‌کنند که مخاطبان بتوانند در پادکست‌ها به محتوای تولید شده آن‌ها دست پیدا کنند.

ترکیبی

پادکست‌هایی هستند ترکیبی از فرمت‌ها دیگر هستند. گاهی ممکن است ترکیبی از داستان‌سرایی و محاوره‌ای باشد یا فیلمنامه داستانی همراه با محتوای تغییر کاربری داده شده باشد.


پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.