طبق آماری که در سال ۲۰۲۰ گرفته شد، ۶۳ میلیون دختر و ۹۷ میلیون پسر مشغول به کار بوده و مورد ظلم قرار گرفته‌اند که حدود ۱ نفر از هر ۱۰ کودک در سراسر جهان را تشکیل می‌دهند. کار کردن کودکان به رشد اجتماعی و ذهنی کودک آسیب رسانده، توانایی آن‌ها را برای لذت بردن از دوران کودکی کاهش می‌دهد و از همه مهم‌تر فرصت‌های آموزشی را از آن‌ها می‌گیرد. 

بدون خدمات آموزشی، کودکان بدون مهارت‌های لازم برای شغل آینده و زندگی بزرگ می‌شوند. این سبب می‌شود که آن‌ها در آینده کودکان خود را نیز سر کار بفرستند. به همین علت است که باید از کار کردن کودکان در سنین پایین جلوگیری کرد تا این چرخه متوقف شود. توقف کار کودکان دنیای بهتری را برای کودکان و بزرگسالان می‌سازد. 

در این مقاله به موضوع مهم کار کردن کودکان، اهمیت آن و این که چه کارهایی باید انجام شود تا این معضل بزرگ پایان یابد صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید تا همه با هم دست در دست هم دهیم و به سوی آینده‌ای حرکت کنیم که در آن همه کودکان بتوانند یک زندگی ایده‌آل را با تمام وجود تجربه کنند.

کار کودک به چه معنا است؟

قبل از این که به حل یک مشکل فکر کنیم بهتر است به طور کامل درباره آن آگاهی کامل داشته باشیم. «کودکان کار» نیز تعریف خاصی در جامعه ما دارند. کار کردن کودکان (child labor) به کارهایی اطلاق می‌شود که توسط کودکان کمتر از ۱۵ یا ۱۴ سال در برخی از کشورهای در حال توسعه انجام می‌شود. به طور کلی، کار کردن کودکان کار به سه دسته تقسیم می‌شود:

نیکوکاری؛ فرصتی برای بهبود روابط اجتماعی و همبستگی در جامعه

کار خطرناک

چنین کارهایی به طور خاص به کارهایی اطلاق می‌شود که احتمالا به سلامت یا رفاه کودکان آسیب می‌رساند و آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. این یکی از بدترین انواع کار کودکان است. این کارها نباید توسط کودکان زیر ۱۸ سال انجام شود.

برده داری

 وحشتناک‌ترین و فاجعه‌بارترین نوع کار کودکان است که به کار یا مشارکت اجباری در فحشا یا هرزگری و هر نوع کاری که ممکن است به سلامت و ایمنی کودک آسیب برساند، اطلاق می‌شود.

کار اجباری

این کار تحت عنوان «کار غیرارادی» نیز شناخته می‌شود. معمولا کودکان در فعالیت‌هایی مانند قاچاق انسان، قاچاق مواد و غیره شرکت می‌کنند. سودجویان معمولا با تهدید و دادن وعده‌های دروغین کودکان را وارد چنین فعالیت‌هایی می‌کنند.

کار کودکان اشکال مختلفی دارد و همه آن‌ها برای زندگی و آینده کودک مضر هستند. شما می‌توانید کودکان کار را درحالی بیابید که بارهای سنگین جا به جا می‌کنند، در مزارع تیشه به دست می‌گیرند، در سطل‌های زباله به جمع آوری آشغال مشغولند، در درگیری‌های مسلحانه از خود دفاع می‌کنند، تحت استثمار جنسی هستند، از چاه‌های معدن بالا می‌روند، روی کشتی‌های ماهیگیری کار می‌کنند یا در کوره‌های آجر پزی مشغول به کارند. بد نیست بدانید که از ۱۵۲ میلیون کودکی که در سال ۲۰۱۶ به کار مشغول بودند، ۴.۳ میلیون نفر از آن‌ها در کار اجباری و ۷۳ میلیون نفر مشغول کار خطرناک بودند.

فقر خانواده و در دسترس نبودن مدرسه، دو دلیل عمده برای کار کردن کودکان در سنین پایین در کشورهای کم درآمد است. با این حال، کار کردن کودکان به کشورهای کم درآمد محدود نمی‌شود. این یک مشکل در همه کشورها است؛ بیش از نیمی از کودکان کار در کشورهای با درآمد متوسط زندگی می‌کنند.

لازم به ذکر است که کار کودکان در یک کسب و کار خانوادگی تا زمانی که مانع رفتن آنها به مدرسه نشود، اطلاق نمی‌شود. این بدان معنا است که اگر کار کودک مانع پیشرفت اجتماعی او نشود، ایرادی ندارد.

چرا باید به کودکان کار اهمیت دهیم؟

کودکانی که مشغول به انجام کارهای خطرناک هستند، به رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی خود آسیب می‌رسانند. خدا از ما می‌خواهد صدای کسانی باشیم که صدایشان به کسی نمی‌رسد. اگر چه ممکن است کودکان کار از زندگی ما دور باشند، اما هنوز هم می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم. 

هر سال تخمین زده می شود که ۱۷۸ میلیارد دلار از درآمدهای احتمالی آینده، زمانی که کودکان به جای اتمام تحصیلات خود به کارهای خطرناک مشغول می‌شوند، از دست می‌رود. بدون آموزش ابتدایی، کودک در بزرگسالی با خطر بیکاری، دریافت دستمزد پایین و انجام کارهای خطرناک مواجه خواهد شد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کار کودکان این احتمال را افزایش می‌دهد که آن‌ها فرزندان خود را سر کار بگذارند و چرخه کار کودکان و فقر را ادامه دهند.

در نهایت، مبارزه با ظلم به کودکان کار و بهبود بخشیدن به استانداردهای زندگی و کار آن‌ها، می‌تواند کارگران جهان را نیز نجات دهد. چرا که برخی از تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند به جای کارگران بزرگسالی با حقوق بالاتر، کودکانی با حقوق ناچیز استخدام کنند. همچنین حذف کودکان کار از زنجیره تولید در جهان، می‌تواند تضمین کند که مصرف کنندگان قادر به خرید محصولاتی هستند که طی تولید آن‌ها هیچ کودکی مورد ظلم قرار نگرفته است. 

نیکوکاری راهی برای رفع نیازهای اجتماعی

اقدامات انجام شده در حمایت از کودکان کار

دفتر امور بین‌المللی کار (ILAB) یک آژانس جهانی واقع در آمریکا است که با کار استثماری کودکان مبارزه می‌کند. ILAB با سازمان هایی مانند World Vision برای پیشگیری و رسیدگی به کار کودکان در سراسر جهان همکاری می‌کند. اقداماتی که تاکنون این دو سازمان با همکاری یکدیگر انجام داده‌اند، به شرح زیر است:

  1. ILAB کمک کرده است که از سال ۲۰۰۰، تعداد کودکانی که مشغول کار خطرناک هستند به نصف برسد.
  2. از سال ۱۹۹۵، ILAB همراه با سایر شرکا به کاهش تعداد کودکان کار به میزان ۹۴ میلیون کمک کرده است.
  3. این سازمان با شرکت‌ها و انجمن‌های تجاری همکاری می‌کند تا آگاهی مردم را افزایش دهد و اطمینان حاصل کند که کودکان و کار اجباری در زنجیره تولیدات جهان دخالت ندارند.

ورلد ویژن با همکاری ILAB و دولت‌های خارجی برای پیشگیری و رسیدگی به کودکان کار اقدامات زیادی را انجام داده است. اقدامات World Vision برای بهبود بخشیدن به زندگی کودکان کار به شرح زیر است:

  1. خدمات آموزشی برای کودکان کار
  2. افزایش حمایت جامعه از آموزش کودکان کار
  3. حمایت معیشتی برای خانواده‌هایی که کودکان خود را به اجبار سر کار می‌فرستند

نحوه کمک به کودکان کار 

بخاطر وجود سازمانی همچون ILAB، در حال حاضر گام‌های بزرگی برای کمک به معیشیت کودکان کار برداشته شده است. با این حال، کارهای بیشتری نیز وجود دارد که هر کدام از ما می‌توانیم انجام بدهیم. در برخی کشورها به یک سیستم بازرسی دقیق‌تر و قوی‌تر نیاز است تا تمام کودکان کار را شناسایی کنند؛ به ویژه در کسب و کار غیررسمی که اکثریت کودکان در آن‌ها مشغول به کار هستند. شما می‌توانید صدای این کودکان باشید. با تماس با اعضای سازمان‌های مربوطه کشور و شهر خود، می‌توانید به آنها اطلاع داده و به کودکان کمک کنید.

همچنین می‌توانید با عضو شدن در خیریه‌ها، به کودکان کار کمک کنید. گاهی اوقات حمایت مالی از یک کودک، حتی دورادور، می‌تواند به او کمک کند در مدرسه بماند و رویاهای کودکانه خود را از دست ندهد.