(زمان مطالعه: 4 دقیقه)

وقتی تصمیم می‌گیرید پادکست بسازید، سؤال مهمی به ذهن شما خطور می‌کند: «دربارۀ چه موضوعی صحبت کنم؟» یکی از چالش‌ برانگیزترین موضوعات برای تولید پادکست موفق این است ایده‌هایی بیابید که برای مخاطب جالب و جذاب باشد. قبل از اینکه بتوانید پادکستر یا تولیدکنندۀ پادکست شوید، باید تعیین کنید که می‌خواهید بر چه موضوع یا موضوعاتی تمرکز کنید. پس از آن باید بیاموزید که چگونه برای پادکست ایده‌های خاص و جذاب داشته باشید و بتوانید آن را تا چند قسمت ادامه دهید. ادامۀ متن را مطالعه کنید تا به شما بگوییم چطور ایده‌های ناب بیابید. 

چگونه برای پادکست ایده‌های مناسب و جذاب بیابیم؟

فرقی نمی‌کند اولین بار است پادکست می‌سازید یا قبلاً هم این کار را انجام داده‌اید، همیشه یافتن ایده‌های جدید کار دشواری است. به این چهار مرحله توجه کنید تا آسان‌تر ایده‌های جذابی بیابید.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از ادامه متن مقاله‌ی << پادکست چیست؟ تاریخچه شروع و معرفی 5 نوع پادکست >>را برای مطالعه بیشتر بخوانید.

مرحلۀ اول: هدف خود را تعیین کنید.

دلایل مختلفی وجود دارد که کسی بخواهد پادکست بسازد، از سرگرمی گرفته تا آگاه‌کردن شنوندگان در موضوعی خاص. می‌توانید پادکست را به‌عنوان راهی برای حفظ ارتباط با دوستان خود میزبانی کنید یا از پادکست برای مصاحبه با افراد سرشناس استفاده کنید. برخی از پادکستر‌ها مجموعه‌های خود را با هدف نهایی کسب درآمد از پادکست و ترک شغل روزانۀ خود آغاز می‌کنند. 

اگر هدف شما آموزش و اطلاع‌رسانی به شنوندگان است، باید رویکردی شبیه رسانه‌ها داشته باشید و ساختار پادکستتان نیز رسمی باشد. اگر بر موضوعات سرگرم‌کننده تمرکز دارید، لازم است ساختار پادکست شما کمتر رسمی باشد.

چگونه برای پادکست ایده‌های مناسب و جذاب بیابیم؟

مرحلۀ دوم: به علایق خود فکر کنید.

به‌عنوان پادکستر، باید دربارۀ موضوع انتخابی خود، محتوای منظمی تولید کنید. بنابراین در حالت ایده‌آل، باید به موضوعی که دربارۀ آن پادکست می‌سازید علاقه‌مند باشید. شما نباید مجبور شوید دربارۀ موضوعی که به‌نظرتان خسته‌کننده است قسمت‌های جدیدی بسازید؛ در غیر این صورت، مخاطبانتان می‌توانند بی‌علاقگی شما را درک کنند. به‌علاوه، اگر روی موضوعاتی که دوست دارید تمرکز کنید، به‌احتمال زیاد پادکست سرگرم‌کننده‌ای خواهید داشت.

دربارۀ علایق، سرگرمی‌ها و تخصص خود فکر کنید یا سعی کنید موضوعاتی را که اغلب با دوستان و خانوادۀ خود در مورد آن‌ها بحث می‌کنید یادداشت کنید. سپس فهرستی از علایق و سرگرمی‌های خود تهیه کنید تا از بین آن‌ها موضوع موردنظر خود را انتخاب کنید.

مرحلۀ سوم: پژوهش کنید.

هنگامی که فهرستی از علایق خود تهیه کردید، زمان آن رسیده است که یکی از موضوعات را انتخاب کنید. ممکن است متوجه شوید که ایده‌های شما در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند: موضوعات بسیار گسترده یا بسیار خاص. برای موضوعات گسترده، باید بررسی کنید که تا چند قسمت می‌توانید پادکست بسازید. برای موضوعات خاص باید موضوعات مرتبطی را در نظر بگیرید که به شما امکان می‌دهد، در آینده، قسمت‌های بیشتری تولید کنید. 

در حالی که تحقیق می‌کنید، ببینید چه پادکست دیگری در این موضوع وجود دارد. ممکن است موضوع جدیدی را بیابید که برای مخاطبانتان جذاب باشد.

مرحلۀ چهارم: خلاقیت به خرج دهید.

داشتن ایدۀ عالی کافی نیست، زیرا احتمالاً دست‌کم یک پادکست دیگر در موضوع موردنظر شما وجود دارد. بر موضوع تمرکز کنید تا با کاربست خلاقیت، پادکست منحصربه‌فردی بسازید. شاید بتوانید از زاویۀ جدیدی به موضوع نگاه کرد. 

به مخاطبان خود توجه کنید زیرا آن‌ها افرادی هستند که برایشان پادکست می‌سازید و می‌خواهید جذبشان کنید. ببینید از چه موضوعاتی لذت می‌برند؛ در اوقات فراغت خود چه می‌کنند؛ مشکلات آ‌ن‌ها چیست و چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. پاسخ‌دادن به این پرسش‌ها کمک می‌کند بتوانید پادکستی جذاب بسازید که برای مخاطب مفید نیز باشد.

چگونه برای پادکست ایده‌های مناسب و جذاب بیابیم؟

چگونه پادکستی متمایز و خاص تولید کنیم؟

هنگامی که علایقتان را بررسی کردید، با توجه به مخاطب و نیاز او، موضوع نهایی خود را انتخاب می‌کنید. اما همان‌طور که گفتیم، ممکن است چند پادکست دیگر در این موضوع وجود داشته باشد؛ بنابراین باید آن را متمایز کنید. در این قسمت، بررسی می‌کنیم که چطور می‌توانیم پادکست منحصربه‌فردی بسازیم.

انتخاب لحن غافلگیرکننده:

لحن پادکست شما تأثیر قابل‌توجهی بر مخاطبتان دارد. برای مثال، بسیاری از پادکست‌های محبوب در موضوع جنایت‌های واقعی لحن جدی دارند؛ اما لحن غافلگیرکننده می‌تواند پادکست شما را از دیگران متمایز سازد و شنوندگان مختلف را جذب کند. به همین دلیل است که برخی از پادکست‌های جنایی واقعی از لحن خنده‌دار برای ایجاد یک پادکست کمدی‌جنایی استفاده می‌کنند. در این مورد، موضوع و لحن با هم هماهنگ نیستند و پادکست را منحصربه‌فرد و جذاب می‌کند. البته نباید از نقش موسیقی مناسب غافل شد.

داشتن رویکرد منحصربه‌فرد:

داستان‌هایی با زاویه‌دید جدید، پس‌زمینه یا تجربۀ منحصربه‌فردی از زندگی‌مان می‌توانند توجه مخاطب را به خود جلب کنند. دیدگاه جذاب ممکن است همۀ چیزی باشد که برای تبدیل یک پادکست خوب به یک پادکست عالی نیاز دارید. برای مثال، مهمان پادکست شما فردی است که در حوزۀ فروش و اجارۀ املاک کار می‌کند. این موضوع به‌خودی‌خود چندان متفاوت و جذاب نیست، اما بیایید از منظری جدید به این موضوع نگاه کنیم. فرض کنید مهمانتان دربارۀ خانه‌هایی صحبت کند که به‌خاطر وجود روح در آن‌ها فروش نمی‌روند. موضوع جذابی است، این‌طور نیست؟ 

یافتن زاویه‌دید جدید که برای مخاطب جذاب باشد یکی از نکته‌هایی است که کار شما را خاص و مخاطب‌پسند می‌کند.

چگونه پادکستی متمایز و خاص تولید کنیم؟


ضبط‌کردن پادکست در مکانی متفاوت:

وقتی به مراحل تولید پادکست فکر می‌کنید، احتمالاً چنین تصویری به ذهنتان خطور می‌کند: پادکستر و مهمان او در یک اتاق ساکت پشت میکروفون نشسته‌اند و پادکست ضبط می‌کنند. تا حالا به این موضوع فکر کرده‌اید که از نویز مناسب در پس‌زمینۀ پادکستتان استفاده کنید. فرض کنید شما می‌خواهید دربارۀ بازارها صحبت کنید. هنگامی که در بازارهای سنتی راه می‌روید صداهایی شبیه به این را می‌شنوید: باربرها فریاد می‌زنند «برید کنار! برید کنار!»، فروشنده با مشتری صحبت می‌کند، مشتری چانه می‌زند، صدای کوبیدن چکش روی مس به گوش می‌رسد و... . اگر این صداها در پس‌زمینۀ قسمتی از پادکستتان شنیده شود جذاب نیست؟ 

ضبط‌کردن پادکست در مکانی متفاوت

با ضبط پادکست خود در مکانی متفاوت با نویز سفید مرتبط، همه چیز را با هم ترکیب کنید یا هنگام یک رویداد زنده با مردم مصاحبه کنید. این‌گونه ممکن است ایده‌های محتوایی جدید به ذهنتان خطور کند و مخاطبان جدید جذب کنید.

اکنون می‌خواهیم چند موضوع جذاب برای تولید پادکست به شما پیشنهاد دهیم: 

پشت‌صحنۀ یک صنعت را توصیف کنید.

سعی کنید پادکستی بسازید و جنبه‌های کمتر شناخته‌شده از آن صنعت را شرح دهید. 

شنوندگان خود را به سفر ببرید.

یکی از ایده‌های پادکست شخصی می‌تواند شرح سفر شما باشد، اما نه یک سفر معمولی. فرض کنید پادکست شما دربارۀ کتابی با موضوع اصفهان است. می‌توانید به مکان‌هایی که در کتاب به آن اشاره شده سری بزنید و همان‌جا پادکست خود را ضبط کنید.

به زندگی افراد موفق از زاویۀ جدید نگاه کنید.

در پادکست، دربارۀ بنیان‌گذاران استارتاپ‌های موفق صحبت کنید. سعی کنید جنبه‌های جدید از زندگی آن‌ها را معرفی کنید. 

دربارۀ تجربه‌های خود در مدیریت امور مالی‌تان صحبت کنید.

برای مخاطبانی که همیشه در تلاش هستند یاد بگیرند چگونه پول خود را بهتر مدیریت کنند، پادکست بسازید. کارشناسی کاربلد دعوت کنید و اجازه دهید تجربه‌های شخصی شما را بررسی و نقد کند.

از شیوۀ نگهداری گل‌های آپارتمانی بگویید.

این موضوعی است که برای اغلب ما جذاب است. می‌توانید با روشی جدید پادکستی متفاوت و کاربردی تولید کنید.

موضوعات روان‌شناسی برای مخاطب جذاب‌اند.

اگر از علاقه‌مندان علم روان‌شناسی هستید، به کاوش در دنیای ذهن فکر کنید. پادکست شما می‌تواند دربارۀ موضوعات کاربردی مانند تیپ‌های شخصیتی، مشکلات اضطراب یا فوبیا باشد.

شما هم می‌توانید به اطراف خود نگاهی بیندازید و بر اساس علایق و نیازهای خود و اطرافیانتان موضوعات مناسبی بیابید.پ


پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.