اگر به دنبال پادکست‌هایی با مفهوم طبیعت و محیط زیست هستید، دیگر نیازی به جستجو ندارید، زیرا ما 24 پادکست جذاب درباره محیط زیست برای شما تهیه کرده‌ایم.
در این مجموعه، شما می توانید تمام موضوعات مربوط به محیط زیست را پیدا کنید. از تغییرات آب و هوا و دیدگاه‌های بین‌المللی درباره سیستم‌های انرژی جهانی گرفته تا اشتراک گذاری مطالب طنز برنامه‌های بریتانیایی‌ درباره آخرین پژوهش‌ها در حوزه حفظ محیط زیست.

لیست پادکست‌های مربوط به طبیعت و حفظ محیط زیست

در این بخش، مجموعه‌ای از بهترین پادکست‌های جذاب درباره طبیعت و حفظ محیط زیست را برای شنیدن، به شما معرفی می‌کنیم:

۱- پادکست جین گودال: هوپکست

 جین گودال: هوپکست به زودی از طریق رسانه آنلاین به شما ارائه می شود. این پادکست شامل گفتگوهای جذاب و الهام‌بخش با افراد تأثیرگذار در حوزه‌های تجارت، سیاست و سازمان‌های غیردولتی است. هدف از بحث و گفت و گو در این پادکست ها ایجاد جهانی بهتر برای همه است.
در واقع هر قسمت از پادکست، فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا با بررسی عمیق تر سیستم‌ها، ایده‌ها و موانع بتواند در حوزه محیط زیست بهتر عمل کند. ما بسیار هیجان‌زده هستیم که به این گفت و گوها گوش دهیم، اما نمی‌دانیم شما هم همین‌طور هستید یا خیر!

۲- پادکست بایونیرز

پادکست بایونیرز، پادکست انقلاب از قلب طبیعت موفق به دریافت جایزه شده و این برنامه توسط تیم برگزار کننده کنفرانس بایونیرز ساخته شده است. پادکست هایی که توسط این تیم ساخته می شود به روایت داستان های جالب و معرفی افراد تاثیرگذاری که توانسته اند تغییرات مثبتی در جهان ایجاد کنند می پردازد. موضوعاتی که در این پادکست ها مطرح می‌شود. شامل:
طبیعت و اکوسیستم، حقوق بشر، غذا و کشاورزی، دانشمندان کوچک و بزرگ است. این برنامه با صداهای شاد و دوست داشتنی به کودکان کمک می‌کند تا درباره‌ی دنیای اطراف خود بیشتر یاد گرفته تا بتوانند در مسیر بهبود جهان کمک کنند.
امیدواریم شما نیز برای گوش دادن به این پادکست ها هیجان داشته باشید!

برای مطالعه:

ChatGPT؛ دستیار پادکسترها در ایجاد محتوای جذاب

۳- پادکست صداهای وحش

در پادکست «صداهای وحش» مت ویلیامز داستان‌های افرادی که طبیعت را نجات می‌دهند برای شما روایت می‌کند. داستان هایی که در این پادکست ها روایت می شود ممکن است مربوط به: محافظان محیط زیست، سازندگان فیلم، عکاسان، داوطلبان و جمع‌آورندگان کود و… است. مت ویلیامز همیشه شما را با یک سورپرایز متفاوت مواجه می‌کند. تنها نقطه اشتراک این داستان ها وجود افرادی است که به طبیعت علاقه‌مند بوده و اقداماتی برای حفاظت از آن انجام می‌دهند.

۴-پادکست آینده زیباست

 پادکست «آینده زیباست» توسط آمیشا غدیالی میزبانی و تولید می‌شود. در این برنامه درباره ارتباط بین سیاست، باورهای مذهبی، خلاقیت و حفظ محیط زیست صحبت می‌شود. هر هفته مصاحبه‌های الهام‌بخش توسط این برنامه به اشتراک گذاشته می‌شود. مصاحبه شوندگان در این پادکست به صورت کاملاً صادقانه و بدون ویرایش درباره ایده‌های عملی و تحول آفرین صحبت می‌کنند.
هدف اصلی این برنامه این است که شما را از دیدگاه‌های رایج و سطحی به سمت مکالماتی عمیق و پربار هدایت کند تا به سؤال مهمی مانند: «چگونه می‌توانید در جهان زیبایی ایجاد کنید؟» پاسخ می‌دهند.

۵- پادکست شکستن سقف‌های سبز

«شکستن سقف‌های سبز» پادکستی است که هر هفته پخش میشود و ما در آن مصاحبه‌هایی را می‌شنویم. در این برنامه، افرادی که قبلاً به آن‌ها خیلی توجه نشده، حرف میزنند. مانند: افراد سیاه پوست، بومیان، یا افراد دارای معلولیت. هدف از ساخت این برنامه آن است که ما بیشتر در مورد این افراد و مشکلاتشان آگاه شویم و بفهمیم که این افراد هم مثل ما حق زندگی دارند. همچنین ما در این برنامه درباره‌ی چند موضوع دیگر نیز صحبت می‌کنیم مثل: حفاظت از حیوانات، محیط زیست و آموزش به کودکان.

۶- پادکست رویاپرداز سبز

«رویاپرداز سبز» یک پادکست و مجله چندرسانه‌ای است که در راستای بهبود محیط زیست و بهبود وضع سلامت برای همه تمرکز دارد. آن‌ها رویاپرداز سبز را به عنوان «کسی که به دنبال ساختن یک سیاره سالم که در آن زمینه‌ی رشد برای همه فراهم است» معرفی می‌کنند.
با توجه به این هدف، رویاپرداز سبز به بررسی علل اصلی بحران‌های اجتماعی و زیست محیطی می‌پردازد و از ترکیب قدرتمند دانش علمی و تجربه نسل‌های گذشته استفاده می‌کند.

۷- پادکست ذهن پایدار

برنامه «ذهن پایدار» به خلق یک گفتگوی جامع درباره تغییرات آب و هوا و محیط زیستی می‌پردازد. به این منظور، افرادی که توانسته‌اند با کمپین‌ها، شرکت‌ها و پروژه‌های خود کره زمین را بهبود دهند، در برنامه حضور پیدا می‌کنند.
این برنامه برای فعالان محیط زیست، کسب‌وکارهای سبز، برگزارکنندگان کمپین‌های محیط زیستی و هرکسی که به دنبال الهام درباره‌ی بهبود محیط زیست باشد، طراحی شده! موضوعات اخیر شامل بامبو، کسب‌وکارهای کوچک سازگار با محیط زیست و تمیز کردن اقیانوس‌هایمان است.

۸- پادکست به محیط زیست فکر کن

به محیط زیست فکر کن یک پادکست جذاب استرالیایی است که به سادگی درباره موضوعات مربوط به محیط زیست صحبت می‌کند. در این برنامه، ما شاهد تحلیل مباحث محیط زیست از زوایای مختلفی هستیم. این گفت و گو‌ها به ما امکان می‌دهد تا درک عمیق‌تری از این مسائل را پیدا کنیم.
همچنین این پادکست با ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تأثیر مصرف در تمام زوایای زندگی، به ما اطلاعاتی درباره جنبش‌ها، کشف‌ها و فناوری‌هایی که در راستای داشتن محیط زیستی بهتر تلاش می‌کنند، ارائه می‌دهد.

«راهنمایی برای داشتن محیط زیست بهتر در زمانی که انسان‌ها تاثیر منفی بر محیط زیست گذاشته‌اند.»


۹- پادکست Podship Earth 

پادکست Podship Earth با میزبانی جرد بلومنفلد، که قبلاً در سازمان محیط زیست آمریکا خدمت می‌کرده تولید شده است. این مجموعه جالب با افرادی مصاحبه می‌کند که می‌توانند به ما در مبارزه برای سیاره‌ی قابل زندگی کمک کنند.
اخیراً در این پادکست درباره موضوعاتی مثل میکروب‌ها، سیستم غذایی و مواد شیمیایی سمی صحبت شده است. همچنین در این پادکست به آتش نشان‌هایی که در مقابل تغییرات اقلیمی مبارزه می‌کنند و با مواد شیمیایی سمی در تماس هستند، اشاره می‌کند.

۱۰- پادکست سیاره بیونیک

یک پادکست به نام «سیاره بیونیک: برگشت تغییرات آب و هوا با بازسازی طبیعت» وجود دارد. مطالب موجود در این پادکست می‌گوید: که ما وارد یک دوره جدید به نام «عصر انسانی» شده‌ایم به صورتی که «از درختان تا دریاها، هیچ چیز دیگر مانند قبل نیست.» این پادکست توسط یک نفر به نام استیو زویک تهیه شده است.

این برنامه درباره یک حقیقت جدید حرف می‌زند: زندگی در یک سیاره که تحت مدیریت قرار دارد. هدف اصلی این برنامه راهنمایی شنوندگان در زمینه‌ی بهبود محیط زیست است. این هدف با بررسی مسائل مهم توسط افراد متخصص در زمینه‌های مختلف محقق می‌شود.

بیشتر بخوانید:

چند تکنیک مهم برای مخاطب‌سازی با پادکست

۱۱- پادکست به سوی وحش

پادکست «به سوی وحش»، خود را به عنوان «یک مجموعه‌ای از داستان‌های عصر آنتروپوسن» معرفی می‌کند و تمرکزش بر حفاظت از زمین، همبستگی مشترک و روایت‌گری از زوایای مختلف است.
روایت‌هایی که در این پادکست بیان می‌شود می‌خواهد سیستم زمین را از فرمانروایی انسان‌ها بر طبیعت به سیستمی که بر پایه‌ی همدلی و اولویت محیط زیست است تغییر دهد. این پادکست با برخی از متفکران و رهبران برجسته که به دنبال ارتقاء دیدگاه‌های مختلف و روایت داستان‌های فراموش شده هستند گفت و گو می‌کنند.

۱۲- پادکست دوستان زمین مادر

 پادکست «دوستان زمین مادر» داستان‌هایی درباره زندگی طبیعی و روستایی با ما به اشتراک می‌گذارد. موضوعاتی که در این پادکست‌ها مطرح می‌شود شامل پرماکالچر (روشی برای طراحی باغ‌ها و مزارع پایدار)، حفاظت از پرندگان، آبزیان، احیای خاک و ساخت و ساز با مواد طبیعی است.

۱۳- پادکست Sourcing Matters

برنامه Sourcing Matters به این نکته توجه می‌کند که آنچه ما می‌خوریم، تاثیر عمیقی بر سلامت سیاره دارد. این برنامه با دقت مسائل مربوط به منابع تامین غذا و اهمیت آن را بررسی می‌کند. این پادکست از منطقه شمال شرقی ایالات متحده پخش می‌شود و مصاحبه‌ها را با سخنرانان معروفی مانند:
محیط‌بان برجسته پل هاوکن، نماینده کنگره آمریکا جیم مک‌گاورن و مدیرعامل پیشین سازمان حفاظت از جنگل‌های بارانی و محیط زیست، هان دو گروت، برگزار می‌کند. این برنامه موضوعاتی از بازنگری سازمانی تا حفاظت از حیوانات و حفظ سلامتی اقیانوس‌ها را پوشش می‌دهد.

۱۴- Sustainable World Radio 

Sustainable World Radio به شنوندگان اخباری در مورد اکولوژی، خاک، گیاهان دارویی، باغبانی ارگانیک و اصلاح روش‌های کشاورزی (به طوری که منابع طبیعی حفظ شود) ارائه می‌دهد. میزبان برنامه، ژیل کلوتیر، با افرادی که از طبیعت یاد می‌گیرند و با آن همکاری می‌کنند، مصاحبه می‌کند. منتظر راهکارهای عملی درباره‌ی محیط‌زیستی باشید. این دستور و عمل‌ها می‌تواند ما را به داشتن دنیای بهتر راهنمایی کند.

۱۵- پادکست Eyes on Conservation

پادکست Eyes on Conservation توسط تیم Wild Lens Collective تولید شده است. در این برنامه مصاحبه‌های برتر متخصصان در زمینه حفاظت از محیط زیست، حیات وحش و عدالت محیطی پخش می‌شود. اپیزودهای اخیر این پادکست به موضوعاتی مانند اقیانوس‌های جهان، COVID-19 و بازارهای مرطوب چین پرداخته است.

۱۶- One Tree Planted Show

 البته، از آنجا که نمی‌توانیم از برنامه خودمان، One Tree Planted Show، چشم‌پوشی کنیم! به ما بپیوندید تا با متخصصان درباره بازسازی جنگل‌ها، تأثیر اجتماعی، حفاظت از جانوران و رویدادهای کنونی جهان مصاحبه کنیم.
اپیزودهای اخیر این برنامه به موضوعاتی مانند ارتباط بین تخریب جنگل‌ها و شیوع بیماری‌ها، تأثیر تغییرات اقلیمی بر امنیت ملی و حقیقت پشت پادشاه ببرها (کسانی که ببرها و یا دیگر گونه‌های جانوری را به صورت غیر قانونی معامله می‌کنند) پرداخته‌اند.

۱۷-پادکست زندگی بر روی زمین

 برنامه «زندگی بر روی زمین» توسط خبرنگار و گزارشگر رادیو استیو کوروود تهیه و به صورت هفتگی از طریق PRX پخش می‌شود. این برنامه در دانشکده محیط زیست دانشگاه ماساچوست در بوستون قرار دارد، که اخبار، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و نظرات درباره مسائل اکولوژیکی مختلف را به اشتراک می‌گذارد. با گوش دادن به این برنامه، می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه به‌روز نگه دارید.

۱۸- پادکست ییل کلایمیت کانکشنز

ییل کلایمیت کانکشنز، با میزبانی دکتر انتونی لیسرویتز از دانشگاه ییل، یک پادکست روزانه با مدت ۹۰ ثانیه است، که درباره تأثیر گرمایش جهانی بر زندگی ما صحبت می‌کند و راهکارهایی برای مقابله با آن ارائه می‌دهد. با گوش دادن به این پادکست، می‌توانید هر روز با واقعیت‌های تغییرات آب‌وهوایی آشنا شوید و انگیزه بگیرید.

۱۹- پادکست طبیعت

پادکست طبیعت، تولید شده توسط مجله طبیعت، هر هفته بهترین داستان‌های علمی را برای شنوندگان به ارمغان می‌آورد. این پادکست درباره موضوعات مختلف، از نجوم تا زیست‌شناسی حرف می‌زند و تحقیقات کاملی که توسط تیم این مجله انجام می‌شود باعث شده تا هر شماره از آن دارای جذابیت برجسته باشد. مصاحبه با دانشمندان و تحلیل‌های عمیق از جانب خبرنگاران و ویراستاران مجله، این پادکست منبعی مهم برای درک بهتر علم می‌باشد.

۲۰- پادکست Science Friday 

Science Friday، یک منبع قابل اعتماد برای اخبار علم و فناوری است. میزبان این برنامه، خبرنگار برجسته علمی و تلویزیونی ایرا فلاتو، درباره‌ی موضوعاتی از فضا تا میکروب‌های بدنمان صحبت می‌کند و به پرسش‌های جذاب علمی شنوندگان پاسخ می‌دهد.

۲۱- پادکست Climate One 

Climate One یک گفتگوی رهبرانه درباره انرژی، اقتصاد و محیط زیست است. با جمع آوری افراد برتر از سطوح مختلف، این برنامه فضایی احترام‌آمیز را برای بحث درباره آینده انرژی پاک فراهم می‌کند. در این برنامه به تازگی، با سناتور سابق جان کری درباره کاهش آلاینده‌ها در سطح جهانی گفتگو شد. موضوعات اخیر شامل نژادپرستی و تغییرات آب و هوا، قدرت زنان در حل مسائل آب و هوا، و آینده انرژی بوده است.

۲۲-پادکست Ologies 

Ologies، یک پادکست علمی و سرگرم‌کننده است که توسط الی وارد، خبرنگار علمی، اجرا می‌شود. در این پادکست، او با دانشمندان مصاحبه می‌کند و داستان‌های جالب و عجیب درباره موضوعات مختلف علمی را با شنوندگان به اشتراک می‌گذارد. موضوعاتی که مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل آتشفشان‌ها، درختان، پروانه‌های مست، ماموریت‌های مریخ، جنسیت مارمولک‌ها، استانداردهای زیبایی، راهکارهای کاهش اضطراب و روش‌های تولید آبجو تا نحوه‌ی زندگی زنبورها می‌باشد.

۲۳- پادکست Sea Change Radio 

Sea Change Radio یک برنامه رادیویی و پادکست است که در مورد پایداری اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و اقتصادی صحبت می‌کند. مجری برنامه با نوآوران و رهبران صنعت درباره مباحثی مانند باغبانی پرماکالچر (استفاده هوشمندانه از منابع طبیعی در باغبانی) و ماهی‌گیری پایدار (صید ماهی به شکلی که منابع دریایی حفظ شود و تامین غذای سالم برای جامعه امکان‌پذیر باشد) گفتگو می‌کند.

۲۴- پادکست Sustainability Defined 

Sustainability Defined یک پادکست است که مفهوم محیط زیست را ساده تعریف می‌کند. هر قسمت در مورد یک موضوع خاص در حوزه پایداری حرف می‌زند و با کمک یک متخصص، به شما توضیح می‌دهد. اگر می‌خواهید دانش خود در زمینه محیط زیست افزایش دهید، اینجا مکانی مناسب برای شروع است!

امیدواریم در این لیست مطالبی که به آن علاقه داشتید را پیدا کنید. برای داشتن حضور فعال در زمینه‌ی حفظ محیط زیست به فکر کاشت یک درخت باشید.

منبع: وبسایت onetreeplanted