(زمان مطالعه 4 دقیقه)

ساختن فیلم و ضبط موسیقی کاری بسیار هزینه‌بر است و سازندگان فیلم و موسیقی همیشه از گرانی تجهیزات شکایت می‌کنند، اما خبر خوبی برایتان داریم، برای ساخت پادکست ساده هزینۀ چندانی نیاز نیست. البته تجهیزاتی که برای ضبط پادکست استفاده می‌کنید تقریباً به‌اندازۀ محتوای برنامه مهم است، زیرا گاهی مجبورید در فضاهایی پادکست ضبط کنید که احتمال دارد ناگهان صدای مزاحمی ایجاد شود. برای مثال، در اتاق خود نشسته‌اید و پادکست ضبط می‌کنید؛ کسی در اتاق را می‌زند و وارد می‌شود یا هواپیمایی از بالای خانۀ شما عبور می‌کند. 

شاید نتوانید در حد و اندازه‌های یک استودیو ابزار حرفه‌ای داشته باشید، اما با تهیۀ چند ابزار ساده می‌توانید کارتان را آغاز کنید. همراه ما باشید تا چند ابزار مهم و ضروری را معرفی کنیم.

تجهیزات ضروری برای ساخت پادکست

  • کامپیوتر
  • میکروفون
  • هدفون
  • پاپ فیلتر
  •  میکسر

تجهیزات مورد نیاز برای ضبط پادکست

انواع تجهیزات پادکست

دو ابزار اصلی و مهم برای تولید پادکست عبارت‌اند از: کامپیوتر و میکروفون.

یکی از عواملی که باعث جذب مخاطب می‌شود، کیفیت خوب صداست. یادتان باشد که اگر پادکستر هستید، باید میکروفونی خوب انتخاب کنید چون میکروفون رایانه کیفیت مناسبی برای این کار ندارد. هنگامی که داده‌های صوتی خام را در اختیار دارید، وظیفۀ رایانه این است که آن را به صدایی باکیفیت تبدیل کند. این کار از طریق ویرایش پادکست و سپس آپلود فایل در وب‌سایت پادکست موردنظر شما انجام می‌شود. این فرایند نسبتاً ساده است، ولی عوامل متعددی وجود دارد که هنگام آماده‌سازی استودیو باید در نظر بگیرید.

بهترین کامپیوتر برای تولید پادکست

هنگام انتخاب کامپیوتر (رایانه) برای ویرایش پادکست، به سیستمی بسیار قوی نیاز ندارید. نرم‌افزار ضبط و ویرایش که برای ساختن یک پادکست باکیفیت به آن نیاز دارید، در اکثر کامپیوترها وجود دارد. بنابراین می‌توانید همچنان از کامپیوتر فعلی‌تان استفاده کنید.اگر می‌خواهید کامپیوتری مخصوص تولید صدا داشته باشید، Mac book Pro را برای دارندگان اپل یا مایکروسافت پیشنهاد می‌کنیم.

 اگر کامپیوتر شخصی را ترجیح می‌دهید، surface pro را توصیه می‌کنیم. هر دوی این‌ها دستگاه‌های سبک و قابل‌حملی هستند که می‌توانند همۀ نرم‌افزارهایی را که می‌خواهید به‌راحتی مدیریت کنند. البته همان‌طور که گفتیم شما می‌توانید از لپ‌تاپ یا کامپیوتر فعلی‌تان استفاده کنید.

بهترین کامپیوتر برای تولید پادکست

بهترین میکروفون برای پادکست

میکروفونْ جام مقدس میزبانان پادکست در سراسر جهان است. کل تجربۀ ضبط و همچنین بیشترین سخت‌افزاری که می‌خرید میکروفون و تجهیزات ضبط صداست؛ بنابراین، بسیار مهم است که مناسب‌ترین گزینه را برای نمایش خود انتخاب کنید. برای مثال، اگر در حال ضبط یک پادکست در محیطی آرام هستید، می‌توانید بقیۀ این بخش را نادیده بگیرید و فقط یک میکروفون یا هدست ارزان بخرید. در غیر این صورت، برای مروری بر مزایا و معایب نسبی هریک از انواع اصلی میکروفون‌ها، ادامۀ مطلب را مطالعه کنید.

بهترین میکروفون برای افراد حرفه‌ای: میکروفون‌های خازنی

میکروفون‌های خازنی (condenser microphones) عموماً باکیفیت‌ترین و گران‌ترین انواع میکروفون هستند که در بسیاری از استودیوهای ضبط حرفه‌ای و پادکست‌های برتر استفاده می‌شوند. این میکروفون‌ها بسیار حساس‌اند و صدایی با بالاترین کیفیت تولید می‌کنند. این امر به این معناست که میکروفون‌های خازنی کوچک‌ترین صداها را دریافت می‌کنند و به همین دلیل برای محیط‌های آرام مناسب‌اند. این میکروفون‌ها تا حدی شکننده و آسیب‌پذیرند. سیستم داخلی آن‌ها بسیار ظریف است و تولید آن دشوار است که این موضوع باعث می‌شود میکروفون‌های خازنی به‌طور فزاینده گران‌تر از گزینه‌های دیگر باشند.

5 ابزار ضروری برای تولید پادکست

بهترین میکروفون برای افراد تازه‌کار: میکروفون‌های پویا

اگر به‌تازگی شروع به کار کرده‌اید و به یک میکروفون چندمنظوره نیاز دارید، این سبک از میکروفون‌ها عموماً بهترین هستند. آن‌ها به‌اندازۀ میکروفون‌های خازنی حساس نیستند، این بدان معناست که کیفیت صدای شفاف یکدستی را تولید نمی‌کنند.

نکته: میکروفون‌های پویا یا دینامیک (Dynamic microphones) همچنین از گزینه‌های عالی برای پادکست‌های مسافرتی هستند. آن‌ها بسیار بادوام‌اند و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را داخل یک چمدان قرار داد و در سفر استفاده کرد. برخلاف این میکروفون‌ها، میکروفن‌های خازنی معمولاً به جای خاصی نیاز دارند.

بهترین میکروفون برای استفاده در حین حرکت: میکروفن‌های لاوالیر و شات‌گان

اگر می‌خواهید پادکست را خارج از محیط استودیو ضبط کنید، مثلاً در یک رستوران یا مکان عمومی دیگر، باید به‌دنبال میکروفون‌های جایگزین در حال حرکت باشید.

میکروفون‌های لاوالیر (Lavalier) میکروفون‌های خازنی کوچکی هستند که می‌توانند به یک پیراهن یا شیء کوچک متصل شوند. آن‌ها برای مصاحبه‌های بداهه یا راه‌اندازی سریع یک استودیوی موقت، بدون دخالت در فضای واقعی که در آن قرار دارید عالی هستند. 

میکروفون‌های شات‌گان (Shotgun)، میکروفون‌های کلاسیک گزارشگر هستند. آن‌ها مانند چراغ‌قوه‌های آکوستیک هستند که سروصدای اطراف را نادیده می‌گیرند که برای محیط‌های شلوغ یا وضعیتی که چند نفر با هم صحبت می‌کنند عالی است. 

بهترین میکروفون برای تولید پادکست

تجهیزات اضافی برای تولید پادکست

دربارۀ میکروفون و کامپیوتر صحبت کردیم. این دو ابزار اصلی و مهم تولید پادکست هستند، اما لوازم جانبی‌ای نیز وجود دارند که می‌توانند کیفیت صدای شما را افزایش دهند. در ادامه، دربارۀ چند ابزار جانبی صحبت می‌کنیم. 

بوم آرم

بوم آرم (Boom arm) وسیله‌ای مفید است که به پایۀ میکروفون نصب می‌شود تا بتوان آن را در حالت افقی قرار داد. این وسیله کمک می‌کند که بتوانید میکروفون را در جای مناسب تنظیم کنید. همچنین، کمک می‌کند فضای کمتری روی میز کارتان اشغال شود.

شاک مونت

شاک مونت (Shock mount) یا لرزه‌گیر پایه‌ای معلق برای میکروفون است که سخت‌افزار شما را با نوارهای الاستیک محکم می‌کند تا لرزش‌های اضافی را کاهش دهد. این ضربه‌ها می‌تواند ضربۀ تصادفی به پای میز باشد تا کامیونی که از بیرون خانه شما عبور می‌کند و ممکن است صدای میکروفون شما را مختل سازد. این لرزش‌ها می‌تواند موجب خراب‌شدن صدای پادکست شود. به‌ویژه این پایه‌ها اگر با میکروفون خازنی کار می‌کنید مفیدند، زیرا میکروفون‌های خازنی نسبت به این اختلالات حساس‌ترند.

شاک مونت

هدفون

اگر عکس‌های پادکسترها را حین ضبط دیده‌ باشید، معمولاً متوجه می‌شوید که آن‌ها هدفون دارند. هدفون‌ها کمک می‌کنند صدای ضبط‌شده را دقیق‌تر بشنوید، صدا را تنظیم کنید و مشکلات را در لحظه برطرف سازید.

هدفون ابزاری است که همۀ پادکسترها باید با آن آشنا شوند. ممکن است در ابتدای کار، از شنیدن صدایتان احساس عجیبی داشته باشید، اما کمک می‌کند صداهای اضافی را بشنوید و ویرایش کنید. مطمئن شوید که حین انجام این کار از هدفون‌های پشت‌بسته استفاده می‌کنید. میکروفن‌های حساس‌تر می‌توانند صدای دستگاه‌های کوچک‌تر را دریافت کنند و باعث خراب‌شدن بازخورد فایل‌های صوتی شما می‌شوند.

آمپلی‌فایر هدفون

آمپلی‌فایر هدفون (Headphone amplifier) ابزاری است که به شما کمک می‌کند چندین نفر به‌طور هم‌زمان به صدای ضبط‌شده گوش دهند و صدای پادکست را به‌صورت جداگانه تنظیم کنند.

آمپلی فایر هدفون

پاپ فیلتر

پاپ فیلترها (Pop filters) ارزان‌ترین ابزاری است که می‌توانید بخرید، اما تأثیر زیادی بر کیفیت ضبط دارند. هنگام ادای برخی واژه‌ها، ناگهان صدای زیادی تولید می‌شود؛ مانند واژه‌هایی که با «پ» شروع می‌شوند. این ابزار می‌تواند صدای اضافی را بگیرد. پاپ فیلترها ابزاری ارزان برای حرفه‌ای‌ترکردن صدای پادکست شما هستند. صدای پخش‌شدۀ هر فرد کمی متفاوت است. ممکن است نیازی به فیلتر نداشته باشید یا ممکن است مجبور شوید هم‌زمان از دو فیلتر استفاده کنید! پیشنهاد می‌کنیم یک بار از این فیلترها استفاده کنید تا تمایز صدا را تشخیص دهید.

پاپ فیلتر

رابط صوتی

اگر هم‌زمان دو نفر در پادکست شما صحبت می‌کنند، رابط صوتی (Audio interface) ابزاری مناسب و کم‌هزینه است که به شما کمک می‌کند تا هم‌زمان دو میکروفون را در کانال‌های جداگانه ضبط کنید. بیشتر آن‌ها را می‌توان مستقیم به رایانه وصل کرد.

میکسر

میکسرها (Mixers) برای تنظیمات پیچیده‌تر ضروری‌اند، به‌ویژه اگر بیش از دو نفر در پادکست شما حضور داشته باشند. میکسرها همچنین امکانی را فراهم می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد در طول برنامه، از جلوه‌های صوتی و تماس‌های زنده استفاده کنید.

میکسر

چگونه بهترین تجهیزات را برای پادکست انتخاب کنیم؟

اگر بخواهیم همۀ تجهیزات تولید پادکست را بخریم، خرج زیادی روی دستمان می‌گذارد. این سؤال پیش می‌آید: پس چه چیزی باید تهیه کنیم؟ برای اینکه برنامه‌ریزی مناسبی برای خرید تجهیزات داشته باشیم باید نیازهای اصلی را تشخصی دهیم. ابتدا این سؤالات مهم را از خود بپرسید:

پرسش‌های کلیدی

پادکست در چه فرمتی ضبط خواهد شد؟

چند نفر در برنامه حضور دارند؟

مکان ارائه کجاست؟

آیا صدای جانبی زیادی در محیط وجود دارد؟

آیا مصاحبه هم خواهیم داشت؟

چگونه بهترین تجهیزات را برای پادکست انتخاب کنیم؟

برای مثال، اگر چند مهمان دارید که همگی از راه دور تماس می‌گیرند باید تنظیمات و ابزار متفاوت داشته باشید. اگر محیطی که پادکست در آن ضبط می‌شود، پرسروصداست باید ابزار مناسبی انتخاب کنید. با پاسخ به این پرسش‌ها، نیاز شما مشخص می‌شود و بر اساس نیازهایتان می‌توانید ابزار ضروری را تهیه کنید. اکنون وقت آن رسیده است که ابزار مناسب را انتخاب کنید و با تهیۀ سناریوی خوب، پادکستتان را ضبط کنید. اگر نمی‌دونید چه ایده‌هایی برای ساخت پادکست می‌تونه جالب باشه حتما یه سر بهاین مقاله بزنید.

پادکست نیک آوا

بیشتر بانیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.