( زمان مطالعه: 4 دقیقه)

تأثیرگذارترین راه برای افزایش مخاطب، انتشار و بارگذاری پادکست است. پادکست شما باید در هر جایی که مردم به بیشتر به آن مراجعه می‌کنند در دسترس باشند. برای شروع، تنها چیزی که نیاز دارید پیوند فید RSS پادکست است که سرویس میزبانی پادکستتان آن را ایجاد کرده است. سپس این اطلاعات را فقط یک بار به هر نفر ارسال کنید. پس از آن، هر بار که قسمت جدیدی را منتشر می‌کنید، فهرست به‌طور خودکار به‌روز می‌شود.

متنی که پیش روی شماست، کامل‌ترین راهنمای انتشار و بارگذاری (آپلود) پادکست است. فهرستی آماده کرده‌ایم از همۀ پلتفرم‌های پخش پادکست‌ که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

دایرکتوری پادکست چیست؟

یکی از راه‌های یافتن و گوش‌دادن به پادکستْ ایجاد یک فهرست از علاقه‌مندی‌هاست. فهرست‌ها معمولاً بر اساس حروف الفبا یا ژانر دسته‌بندی می‌شوند تا به یافتن پادکست‌های جدید کمک کنند. طبق گفتۀ Chartable، دو مورد از محبوب‌ترین پادگیرها اپل پادکست و اسپاتیفای هستند. فهرست پادکست در واقع لیستی از دسته‌بندی‌های پادکست‌هاست که شما آماده می‌کنید تا بعداً به آن‌ها گوش دهید. برنامه‌های متعدد پادکست‌پلیر مخصوص تلفن همراه، نسخۀ وب یا دسکتاپ پادکست‌ها یا ترکیبی از هر دو وجود دارد که همگی به توزیع پادکست کمک می‌کنند تا بیشتر در دسترس مخاطبان باشند. 

برای آشنایی بیشتر با بخش دایرکتوری می‌توانید مقاله <<چگونه برای پادکست ایده‌ی جذاب بیابیم؟>>را مطالعه کنید.

چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

کجا باید پادکستم را فهرست کنم؟

پرسش معمول این است که «اگر پادکست من در فهرست‌های مختلف باشد مشکلی ایجاد می‌شود؟» پاسخ این است: «خیر.» فرض کنید میزبان یک پادکست جنایی واقعی هستید و شنوندۀ بالقوۀ شما ترجیح می‌دهد محتوا را در پاکِت کستز (Pocket Casts) پیدا کند؛ اما پادکست شما فقط در پادگیرهای اپل و اسپاتیفای فهرست شده است. مهم نیست چقدر سعی می‌کنید به این شنونده دسترسی پیدا کنید، او هرگز با برنامۀ شما هماهنگ نمی‌شود. می‌دانید چرا؟ چون برای یافتن و گوش‌دادن به پادکستتان باید موانع متعددی را پشت‌سر بگذارند. باید مخاطبان بالقوۀ خود را در جایی که قبلاً آن محتوا را پیدا می‌کردند بیابید.

با درج‌کردن نام پادکست خود در فهرست‌‌ها، امکان شنیده‌شدن آن را بیشتر کنید. چند ساعت طول می‌کشد تا اتصال یک‌باره بین فید RSS و هر پلتفرم را راه‌اندازی کنید. بعد هزاران طرف‌دار شما را پیدا می‌کنند. حالا ببینیم کجا باید پادکست خود را فهرست کنید. در ادامه، 28 منبع به شما معرفی شده است تا بتوانید یک پادکست را به محبوب‌ترین دایرکتوری‌ها ارسال کنید.

همچنین میتوانید برای آشنایی بیشتر با انواع پادکست مقاله <<پادکست چیست؟ تاریخچه شروع و معرفی 5 نوع پادکست>> را مطالعه کنید.

با محبوب‌ترین دایرکتوری‌های پادکست شروع کنید. این‌ها مکان‌هایی هستند که اکثر شنوندگان پادکست در آن حضور دارند. بنابراین، فهرست‌کردن برنامه‌ها با هریک از آن‌ها بسیار اهمیت دارد. ادامۀ متن را بخوانید تا با آن‌ها آشنا شوید.

پادکست‌های اپل (آی‌تونز سابق)

پادکست اپل بزرگ‌ترین دایرکتوری پادکست در جهان است. از زمانی که در سال 2005 راه‌اندازی شد، یکی از مهم‌ترین‌های این حوزه بوده است. قبلاً بخشی از آی‌تونز بود اما، به‌دلیل محبوبیت، اپل آن را به محصولی مستقل تبدیل کرد و نامش را به اپل پادکستز (Apple Podcasts) تغییر داد. اکنون یکی از مهم‌ترین دایرکتوری‌ها برای فهرست‌کردن پادکست‌هاست. برخی افراد برای اینکه نشان دهند این برنامه چقدر مهم است می‌گویند: «در فهرست پادکست‌های اپل نیستید؟ خیلی عجیب است!»

apple podcast/ چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

 گوگل پادکستز (Google Podcasts)

اکنون که گوگل پلی میوزیک (Google Play Music) دیگر در دسترس نیست، گوگل پادکستز بهترین و تنها راه برای گوش‌دادن به پادکست در پلتفرم گوگل است. گوگل پادکستز که در سال 2019 راه‌اندازی شد، به‌طور خودکار در وب وجود دارد تا محتوای پادکست‌ها را جمع‌آوری کند. مهم‌ترین نکته دربارۀ این فهرست این است که گوگل اکنون قسمت‌های پادکست را در نتایج جست‌وجو نشان می‌دهد و باعث می‌شود محتوای شما بیشتر از قبل دیده شود.


اسپاتیفای (Spotify)

اسپاتیفای به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به یکی از محبوب‌ترین دایرکتوری‌های پادکست است. با 271میلیون کاربر فعال ماهانه، اسپاتیفای یک پایگاه‌ دادۀ عظیم برای محتوای صوتی است. اخیراً جیملت مدیا (Gimlet Media) و انکر (Anchor) را خریده است. برخی فکر می‌کنند این اقدام خوبی است و برخی دیگر آن را بد می‌دانند. در هر صورت، پایگاه کاربران این مجموعه را از دست ندهید.

spotify/ چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

 استیچر (Stitcher)

استیچر جایگزین پیش‌فرض اپل پادکست برای کاربران اندروید بود تا اینکه گوگل وارد صحنۀ پادکست شد. این پلتفرم مخاطبان مناسبی گرد آورد که هنوز هم از برنامه استفاده می‌کنند، بنابراین شما هم می‌توانید در آن ثبت‌نام کنید، حتی اگر از قبل در گوگل پلی هستید.

استیچر منحصربه‌فرد است، زیرا برخی از ابزارهای تحلیلی را ارائه می‌دهد تا به شما در درک عملکرد پادکست خود کمک کند. با این حال، به یاد داشته باشید که این داده‌ها فقط برای عملکرد نمایش شما در استیچر اعمال می‌شود و عملکردتان در پلتفرم‌های دیگر را گزارش نمی‌کند. این پلتفرم در بیش از 50 مدل اتومبیل ادغام شده است و در هر وسیلۀ نقلیه مجهز به CarPlay اپل یا Android Auto کار می‌کند. اگر فکر می‌کنید مخاطبانتان دوست دارند در حین رانندگی به محتوای شما گوش دهند، مطمئناً می‌خواهید از این فهرست پادکست استفاده کنید.

stitcher/ چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

Podchaser

Podchaser نوعی پایگاه دادۀ عظیم از پادکست‌هاست. شنوندگان می‌توانند قسمت‌های جداگانه را بررسی و رتبه‌بندی کنند تا به سایر کاربران در یافتن محتوای جدید کمک کنند. هر پادکست یک نمایه دریافت می‌کند تا همه بتوانند فهرستی از قسمت‌ها، اطلاعات مربوط به سازندگان، نظرات، آمار و موارد دیگر را ببینند. شنوندگان Podchaser نیز دسته‌بندی و ویژگی‌های فهرست خود را دوست دارند. کاربران می‌توانند علایق خاص خود را فیلتر کنند تا نمایش‌هایی را بیابند که مطابق با نیازهایشان باشد. سپس فهرستی از قسمت‌های موردعلاقۀ خود را ایجاد کنند که می‌توان آن را به اشتراک گذاشت.


تون‌این (Tune In)

Tune In از نظر فنی یک پلتفرم رادیویی است، اما در بین شنوندگان پادکست، به‌ویژه شنوندگانی که به رادیو گفت‌وگو، اخبار و محتوای ورزشی نیز گوش می‌دهند، محبوب شده است. 75میلیون شنونده دارد، بنابراین نباید آن را نادیده بگیرید. حتی اگر فکر نمی‌کنید مخاطبان شما شبیه به هم باشند، ارزش دارد که پادکست خود را در TuneIn فهرست کنید، زیرا الکسا محتوای صوتی خود را در اینجا قرار می‌دهد.

tune in/ چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

iHeartRadio

iHeartRadio نوعی سرویس پخش آنلاین رادیویی و پادکست است، مخصوصاً برای افراد مسن. با نمودار هفتگی پادکست‌های برتر و توصیه‌های شخصی‌شده، فرصت‌های زیادی برای افراد جدید وجود دارد که برنامۀ شما را آزمایش کنند.

i heart radio/ چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

پاندورا (Pandora)

پاندورا یکی دیگر از سرویس‌های پخش آنلاین محبوب با الگوریتم توصیۀ قدرتمند است. در آگوست 2019، پاندورا پروژۀ ژنوم پادکست را راه‌‌اندازی کرد. این برنامه «توصیه‌های پادکست شخصی‌سازی‌شده را برای هر کاربر در سطح نمایش و قسمت بر اساس علاقه‌مندی‌ها، دوست‌نداشتن‌ها و سایر بینش‌های مربوط به سابقۀ شنیداری‌اش ارائه می‌کند». چند مرحلۀ ساده را پشت‌سر بگذارید، پادکست خود را به پاندورا ارسال کنید و شنوندگانی را که به‌دنبال شما هستند بیابید.

pandora/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

فهرست راهنماهای پادکست که با پادکست‌های اپل ارتباط دارند

با توجه به اهمیت پادکست‌های اپل و این واقعیت که اکثر محتواها در آنجا فهرست شده‌اند، از دایرکتوری آن‌ها بسیار استفاده می‌شود. این بدان معناست که وقتی پادکستی را برای پادکست اپل ارسال می‌کنید، محتوای شما در سایر پلتفرم‌های پادکست نیز فهرست می‌شود.

در اینجا، فهرستی از چند دایرکتوری پادکست وجود دارد که فیدهای RSS را مستقیماً از پادکست‌های اپل می‌گیرند:

اُورکست (Overcast)

Overcast نوعی پخش‌کنندۀ رایگان پادکست برای دستگاه‌های iPhone، iPad و Apple Watch است. شنوندگان آن را دوست دارند، زیرا به‌جای نمودارهای الگوریتمی یا تأییدشده توسط ویرایشگر، کاربرانْ برنامه‌های موردعلاقۀ خود را ستاره‌دار می‌کنند تا در بخش پادکست ویژه گنجانده شوند.

overcast/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

Downcast

Downcast یکی دیگر از پخش‌کننده‌های پادکست محصولات اپل است. در مقایسه با Overcast این برنامه ویژگی‌های بیشتری را ارائه می‌کند، مانند توانایی ذخیرۀ هر قسمت در فضای ابری و دسته‌بندی پیشرفتۀ قسمت‌ها. Downcast 2.99 دلار قیمت دارد و دارای فنّاوری CarPlay به‌علاوۀ امکان پخش قسمت‌های پادکست از طریق ChromeCast است.


PodCruncher، iCatcher و Castaway 2

PodCruncher، iCatcher و Castaway 2 سه برنامۀ دیگر برای دستگاه‌های اپل هستند. این پلتفرم‌ها، نسبت به برنامۀ داخلی اپل پادکست، ویژگی‌های پیشرفته‌تری ارائه می‌دهند که آن‌ها را به انتخابی محبوب برای شنوندگان بدل می‌کند. Castaway 2 همچنین رابط مینیمالیستی‌تری را در مقایسه با سایر پخش‌کننده‌ها ارائه می‌دهد.

podcruncher/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

 Republic، BeyondPod، AntennaPod و doubleTwist

پادکست Republic، BeyondPod، AntennaPod و doubleTwist دیگر پخش‌کننده‌های برتر پادکست برای کاربران اندروید هستند. Podcast Republic به پادکست‌ها این شانس را می‌دهد که در نمودار پادکست‌های ویژه قرار بگیرند. همچنین، می‌توانید یک دکمۀ اشتراک Podcast Republic سفارشی را با تولید‌کنندۀ کد کوتاه آن‌ها در وب‌سایت خود قرار دهید.

antennpod/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

BeyondPod

BeyondPod به شنوندگان این امکان را می‌دهد که دسته‌بندی‌های سفارشی برای محتوای موردعلاقۀ خود ایجاد کنند و فهرستی سفارشی‌شده بسازند. همچنین، به‌طور خودکار قسمت‌های پخش‌شدۀ قبلی را از صف کاربر حذف می‌کند.

سایر فهرست‌های برتر پادکست برای فهرست‌کردن نمایش

اکثر پادکست‌هایی که مخاطب زیادی دارند در دایرکتوری‌هایی که گفتیم فهرست شده‌اند، اما بد نیست در پلتفرم‌های خاص دیگر هم حضور داشته باشید. انتشار یک پادکست در هر فهرست به شنوندگان جدید این امکان را می‌دهد که راحت‌تر به محتوای شما دسترسی داشته باشند.


beyondpod/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟


نمایش خود را به این فهرست از 16 فهرست پادکست ارسال کنید تا طرف‌داران بیشتری پیدا کنید.


رادیو پابلیک (RadioPublic)

هدف RadioPublic این است که «به پادکستر کمک کند تا تجارت خود را رشد دهد و مخاطبانش را بیابد». این پلتفرم 15 سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است و در نسخۀ دسکتاپ و برنامۀ تلفن همراه به‌صورت یکپارچه خدمات ارائه می‌دهد. در رادیو پابلیک فضایی برای ایجاد لیست‌های پخش و حتی افزودن فیدهای RSS خصوصی از مکان‌هایی مانند Patreon وجود دارد. با توجه به داشتن ویژگی‌های قوی، RadioPublic یک پلتفرم محبوب است.

radio public/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

پاکت کستز (Pocket Casts)

Pocket Casts یک برنامۀ پخش رایگان برای کاربران اندروید و iOS است. این برنامه تا حدی متعلق به NPR است که تعهد آن‌ها را به صنعت و نیازهای پادکست‌ها نشان می‌دهد. آن‌ها همچنین فهرستی از بهترین پادکست‌ها را به‌صورت دستی تنظیم می‌کنند تا پادکست‌های جدید را در معرض دید شنوندگان قرار دهند. پس از ارسال پادکست به Pocket Casts، معیارهای پادکست ویژه را بررسی کنید تا وارد مرحلۀ اجرا شوید. شنوندگان Pocket Casts را دوست دارند زیرا دارای تمام ویژگی‌هایی است که باید در یک برنامۀ سطح‌بالا ارائه شود: دانلود خودکار قسمت‌های جدید، گزینه‌های سرعت پخش و گزینه‌های پیشرفته که در آن کاربر می‌تواند بر اساس شبکه یا برنامه‌های پرطرف‌دار جست‌وجو کند.


کست‌باکس (Castbox)

کست‌باکس یکی از منحصربه‌‌فردترین دایرکتوری‌های پادکست است زیرا روی ویژگی جست‌وجوی پلتفرم خود بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌ است. آن‌ها با سئوی بهینه‌شده و هوش مصنوعی، یافتن پادکست‌های جدید را ساده و بدون دردسر می‌کنند. به همین دلیل است که این پلتفرم را افرادی دوست دارند که به‌دنبال پادکست‌های جدیدند. علاوه بر این، کست‌باکس دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های رسانه‌های اجتماعی است. شنوندگان می‌توانند در قسمت‌های جداگانه نظر بدهند و آن را به اشتراک بگذارند و به شما کمک کنند تا مخاطبان خود را افزایش دهید.

castbox/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

Listen Notes

 Listen Notes بهترین موتور جست‌وجوی پادکست لقب گرفته است. مانند گوگل است. بیش از 934هزار پادکست دارد که در مجموع، بیش از 28میلیون شنونده به آن مراجعه می‌کنند! این پلتفرم به شنوندگان اجازه می‌دهد تا فهرست‌های پخش را مدیریت کنند و دربارۀ یک موضوع خاص جست‌وجو کنند.


کاسترو (Castro)

کاسترو به کاربران اجازه می‌دهد کنترل بیشتری بر نحوۀ گوش‌دادن به پادکست‌ها داشته باشند. برخی خدمات ارائه‌شده عبارت‌اند از: صف‌های انتخاب‌شده، تعیین محدودیت‌های دانلود برای نمایش‌هایی که اغلب منتشر می‌شوند تا زمان‌های شروع سفارشی برای نمایش‌هایی با مقدمه‌های تکراری. این پخش‌کنندۀ پادکست آیفون است که برای طرف‌داران پادکست طراحی شده و مشابه اورکست است. 


دیزِر (Deezer)

Deezer تقریباً اسپاتیفای اروپاست. برای دستیابی به مخاطبان جهانی‌تر، فهرست‌کردن نمایش خود با Deezer گامی در مسیر درست است. آن‌ها بیش از 14میلیون کاربر دارند و اخیراً پادکست را به سرویس‌های پخش خود افزوده‌اند.

deezer/چگونه پادکست خود را آپلود و منتشر کنیم؟

اِنی‌پاد (Anypod)

Anypod به کاربران این امکان را می‌دهد که به پادکست‌ها در آمازون الکسا (Amazon Alexa) و دستگاه‌های تلفن همراه خود دسترسی داشته باشند. در حالی که تون‌ این (TuneIn) عملکردهای مشابهی را برای قراردادن پادکست شما در دستگاه‌های دستیار صوتی ارائه می‌دهد. فهرست‌کردن پادکست با Anypod شیوۀ دیگری را برای گوش‌دادن به کاربران ارائه می‌دهد.


پادکست ادیکت (Podcast Addict)

Podcast Addict برنامۀ پادکست در اندروید با 9میلیون بار دانلود است. با شبکه‌هایی به زبان‌های مختلف مانند فرانسوی و آلمانی، کاربران قدرتمند فرصتی را فراهم می‌آورد که مخاطبان پادکست‌های مناسبی بیابند. همچنین اگر نمایش شما Patreon با محتوای قسمت انحصاری داشته باشد، این برنامه از فیدهای RSS خصوصی پشتیبانی می‌کند.


پِلیر اف‌ام (PlayerFM)

PlayerFM برنامه‌ای برای دستگاه‌های اپل و اندروید و نوعی پلتفرم پخش‌کنندۀ وب است. PlayerFM که با ابزارهای پوشیدنی، فنّاوری CarPlay و دستگاه‌های پخش تلویزیونی سازگار است، پلتفرمی قدرتمند برای گوش‌دادن فایل صوتی است. این برنامه ادعا می‌کند بیش از 500 دسته‌بندی خاص برای انتخاب ارائه می‌دهد. شنوندگان می‌توانند هر روز توصیه‌های جدیدی دریافت کنند تا فایلی برای گوش‌دادن باقی نماند.

Learn Out Loud

اگر میزبان پادکست آموزشی هستید، یک دایرکتوری خاص برای فهرست‌کردن برنامۀ شما Learn Out Loud است. این فهرست پادکست منبعی محبوب برای یادگیری در حین حرکت است.

آی‌پادِر (iPodder)

آی‌پادِر نوعی فهرست خاص و غیرمتمرکز از فیدهای پادکست است. آن‌ها هر پادکستی را در مجموعۀ خود نمی‌پذیرند. در عوض، پادکست شما را مدام بررسی می‌کنند تا از کیفیت آن مطمئن شوند؛ سپس آن را منتشر می‌کنند. توصیه می‌کنیم هفت یا هشت قسمت را طبق یک برنامۀ منظم منتشر کنید و به کیفیت محتوا نیز توجه کنید. پس از آن پادکست خود را ارسال کنید.

Laughable

Laughable بهترین راه برای شنوندگان است تا پادکست‌های کمدی را بیایند. کاربران می‌توانند مشترک افراد خاصی شوند و هر بار که قسمت جدیدی منتشر می‌کنند یا در پادکست دیگری ظاهر می‌شوند، نوتیفیکیشن دریافت می‌کنند.

اِی‌کست (Acast)

Acast همۀ پادکست‌های جهان را در برنامۀ خود دارد. با نسخه‌های رایگان و ممتاز، هرکدام توانایی منحصربه‌‌فردی را برای اشتراک‌گذاری بی‌وقفه توصیه‌های پادکست با دوستان با ویژگی Nearby خود ارائه می‌دهند.

پادکست گنگ (Podcast Gang)

پادکست گنگ پلتفرمی نسبتاً جدید است. پخش‌کننده‌ای مبتنی بر وب و راهی آسان برای کاربران تا به‌صورت آنلاین پادکست گوش دهند. کاربران می‌توانند فهرستی از پادکست‌های محبوب خود داشته باشند، نظرات خود را بگذارند و پادکست‌ها را مستقیماً از پلتفرم به دیگران توصیه کنند.

Listen App

برنامه Listen هنوز در مرحلۀ بتاست. سازندگان این پلتفرم می‌کوشند منبعی غنی و به‌روز را پدید آورند که بتواند نیاز مخاطبانش را برطرف سازد.

یوتیوب (YouTube)

اگرچه یوتیوب یک فهرست پادکست سنتی نیست، اما پلتفرمی محبوب برای گوش‌دادن به پادکست است. با تبدیل هر فایل صوتی به MP4 و بارگذاری در یوتیوب، برنامۀ خود را با هم پیوند دهید. این تکنیک به شما این امکان را می‌دهد که از مخاطبان بسیار یوتیوب بهره ببرید. اگر منابع لازم را دارید، هنگام میزبانی پادکست، ویدئویی از خودتان ضبط کنید. اگر نمی‌توانید ویدئو ضبط کنید، از آثار هنری پادکست خود به‌عنوان یک تصویر واحد برای ویدئو استفاده کنید.

پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.