همه با پادکست آشنا هستیم و درباره آن شنیده‌ایم، حال سوال اینجا است که تا به حال اصطلاح «پادکست تجاری» به گوشتان خورده است؟

پادکست تجاری (Enterprise Podcast) به تولید و انتشار انواع پادکست اشاره دارد که مختص مشاغل، سازمان‌ها، شرکت‌ها و نهادهای بزرگ هستند. این پادکست ها برای برطرف کردن نیازها و اهداف منحصر به فرد شرکت‌ها مانند رهبری فکری، معرفی برند، تعامل با مشتری و ارتباطات داخلی طراحی شده‌اند.

پادکست‌ها تجاری می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. ازجمله:

 1. مصاحبه با رهبران شرکت، کارشناسان صنعت و کارمندان
 2. به روزرسانی اخبار و ابتکارات شرکت
 3. مطالب آموزشی
 4. بحث در مورد استفاده از بهترین شیوه‌ها برای بهبود بخشیدن به روال کاری

پادکست‌های تجاری، ابزاری مناسب برای شرکت‌ها است که از طریق آن می‌توانند ارزش برند خود را به همه نشان دهند. همچنین می‌توانند با مشتریان و همتایان خود هم‌فکری ایجاد کرده و به ایده‌های جدیدی دست پیدا کنند.

شرکت‌ها پادکست تجاری را به عنوان یک ابزار قدرتمند برای بازاریابی و رشد کسب و کار خود می‌دانند. 

9 مزیت پادکست‌های سازمانی

1. ایجاد آگاهی و دسترسی

پادکست‌های تجاری با تولید محتوایی با کیفیت و منظم، به افزایش آگاهی درباره برند کمک می‌کنند. همچنین شهرت آن را نیز بهبود می‌بخشند. مشتریان با گوش دادن این پادکست‌ها درک جدیدی از برند و کسب و کار پیدا می‌کنند.

با تمرکز و شرح موضوعاتی که در صنعت شما برای کارمندان، مشتریان یا سایر ذینفعان مهم هستند، برندها می‌توانند شنوندگانی را جذب کنند که به دنبال اطلاعات ارزشمند هستند. پادکست‌های تجاری همچنین یک مزیت مهم نیز دارند. آن هم این است که می‌توانند مخاطبانی را برای شرکت جذب کنند که در سایر پلتفرم‌ها وجود ندارند.

چرا که مردم می‌توانند هنگام رفت و آمد، تمرین یا کارهای روزمره آن را گوش کنند. پادکست‌های تجاری که اینگونه در دسترس عموم هستند، به برندها امکان می‌دهند تا بخشی از زندگی روزمره تمام انسان‌ها باشند و ارتباطات قوی‌تری را با آن‌ها ایجاد کند.

یک مثال عالی پادکست تجاری می‌تواند IBM ThinkLeaders باشد که شامل مصاحبه‌هایی با رهبران کسب‌وکار، کارشناسان و نوآوران است. آن‌ها در این پادکست در مورد موضوعاتی مانند هوش مصنوعی، بلاک چین، امنیت سایبری و تحول دیجیتال بحث می‌کنند.

2. به اشتراک گذاری روال کاری شرکت

پادکست‌های تجاری روشی موثر برای شکل دادن و همچنین به اشتراک گذاری فرهنگ شرکت شما هستند. می‌توانید با استفاده از این پادکست‌ها ارتباط همکاران را با هم تقویت کنید. همچنین راه‌هایی پیدا کنید که کارها در سازمان شما بهتر صورت گیرد. 

پادکست‌ها با تسهیل ارتباطات، تقویت حس اجتماعی و ترویج ارزش‌های مشترک در بین کارکنان، ابزاری عالی برای ترویج فرهنگ بهتر کار کردن در کنار یکدیگر است. شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از روش‌های فرهنگ شرکتی سالمی را ایجاد کنند:

 1. تقویت ارتباطات داخلی
 2. به اشتراک گذاری دانش
 3. شناخت کارمندان
 4. آشنا کردن کارمندان جدید با شرکت و دیگر کارمندان
 5. صحبت کردن راجع به ارزش‌های شرکت

پادکست‌های تجاری می‌توانند به شما کمک کنند که یک محیط کار پویا و فعال داشته باشید. همچنین بستری برای برقراری ارتباطات موثر و اشتراک گذاری اطلاعات کلیدی برای شرکت فراهم می‌کنند.

10 نکته اساسی برای انتخاب میهمانان پادکست

3. شرح داستان شرکت به بهترین شکل 

پادکست تجاری یک راه عالی برای شرح راهی است که شرکت یا سازمان تاکنون پیموده است. با این پادکست سازمان‌ها می‌توانند داستان خود را به گوش همگان برسانند و هر چالشی را که سبب قوی‌تر شدنشان شده است را شرح دهند.

پادکست‌های تجاری می‌توانند برای جذب مخاطب وقایعی را تعریف کنند که سبب منحصر به فرد شدن شرکت شده است. پادکست می‌تواند توسط بنیان‌گذار شرکت ساخته شود و داستان غلبه بر چالش‌ها برای ادامه دادن کار شرکت را بیان کند. همچنین می‌تواند از زبان یکی از اعضای تیم یا کارمندان گفته شود و درباره چیز‌های جالبی که در کسب و کار وجود دارد و شنوندگان ممکن است آن را ندانند، توضیح دهد. پادکست ها روشی فوق العاده برای جذب مخاطبان جدید و تبدیل آنها به مشتریان مادام العمر است. 

نمونه ای از شرح داستان شرکت از طریق پادکست Inside Trader Joe's توسط Trader Joe's است. این پادکست به شنوندگان نگاهی عمیق‌تر به شرکت، تاریخچه آن و مسیر حرکت آن می‌دهد.

4. تعامل با مشتریان فعلی و جدید 

هنگامی که شنوندگان جدید که ممکن است مشتریان آینه شما نیز باشند را از طریق پادکست تجاری خود جذب کردید، می‌توانید روابط عمیق‌تری را با آن‌ها برقرار کنید.

زمان گفت وگوی یک طرفه شرکت‌ها با مصرف کنندگان گذشته است. پادکست به شما امکان می‌دهد با مخاطبان تعامل داشته باشید، بدانید به چه چیز‌هایی نیاز دارند تا به مشتری شما تبدیل شوند و مهم‌تر از این‌ها سبب می‌شود محتوایی ایجاد کنید که براساس بازخوردی باشد که طریق رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و نظرات از سوی آنان می‌گیرید.

5. ایجاد ارتباط با ذینفعان

پادکست یک راه عالی برای ارتباط با کارمندان و مشتریان فعلی است. با به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های خود و ایجاد یک رابطه اجتماعی موثر، می‌توانید اعتماد مخاطبانتان را جلب کنید. مهم‌ نیست قصد گسترش و تبلیغ برند خود را داشته باشید، بخواهید توجه ذینفعان را به خود جلب کنید یا صرفا بخواهید شرکت خود را اجتماعی‌تر جلوه دهید، یک پادکست سازمانی راهی عالی برای انجام تمام این کارها است.

در اینجا چند نکته برای ایجاد اعتماد با سهامدارانی که برای تجارت شما مهم هستند از طریق پادکست سازمانی شما آورده شده است:

 • از آنها دعوت کنید تا به عنوان مهمان در پادکست شما ظاهر شوند.
 • پس از پخش زنده از طریق ایمیل، پیوندی به هر قسمت پادکست جدید برای آنها بفرستید تا سر و صدا ایجاد کند و علاقه آنها را جلب کند.
 • از آنها دعوت کنید تا این خبر را از طریق کانال های اجتماعی شخصی و شرکتی خود منتشر کنند.

6. برنامه‌ریزی برای انعطاف‌پذیرتر و در دسترس‌تر بودن

‌همانطور که قبلا ذکر کردیم، از پادکست‌های تجاری همیشه می‌توان استفاده کرد چرا که هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شوند. مزیت دیگری که پادکست‌ها دارند این است که در هر زمانی و در هر دستگاهی می‌توان آن‌ها را گوش داد. همچنین به شنوندگان این امکان را می‌دهند که آن‌ها را دانلود کرده و همیشه در دسترس خود نگه دارند.

به این «انعطاف‌ پذیری» می‌گویند و به این معنی است که شرکت شما می‌تواند به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشد. اگر می‌خواهید این انعطاف‌ پذیری را در پادکست‌های خود ایجاد کنید، باید بتوانید آن را به خوبی درک کنید. در اینجا چند ایده برای انجام این کار وجود دارد:

 • برای این که با مخاطبان تعامل داشته باشید، مهم نیست پادکست را در کجا منتشر می‌کنید. سعی کنید به طور منظم پست آپلود کنید و همچنین در پست‌های جدیدتر، پست‌های قدیمی‌تر را نیز تبلیغ کنید.
 • اگر قصد دارید در شرکت قانون جدیدی وضع کنید یا در کل خبری به گوش کارمندان برسانید، می‌توانید آن را از طریق پادکست انجام دهید.
 • با برگزاری یک مسابقه، می‌توانید به مخاطبین خود جایزه بدهید و آن‌ها تشویق کنید پادکست‌هایتان را گوش دهند.

7. رهبری موثر مخاطبین

یک پادکست می‌تواند یک نقطه ورود برای مشتریان باشد و آن‌ها را تشویق به تعامل و همکاری کند. مخاطبان پس از این که از طریق پادکست با شرکت شما آشنا شدند، شما نیاز دارید آن‌ها را رهبری کنید تا از شنونده به مشتری تبدیل شوند. برای انجام این کار، مهم است که واقعا مخاطبان و شبکه خود را بشناسید.

برای ساخت یک پادکست تجاری سوالات زیر را از خود بپرسید:

صنعت:

مشتریان بالقوه ما در چه صنایعی فعالیت می‌کنند؟

اندازه شرکت:

اندازه شرکت‌هایی که می‌خواهیم هدف قرار دهیم (تعداد کارمندان، درآمد و غیره) چقدر است؟

تصمیم گیرندگان:

تصمیم گیرندگان کلیدی در این شرکت‌ها (عناوین شغلی، نقش‌ها و مسئولیت‌ها) چه کسانی هستند؟

اهداف شرکت:

اهداف و اولویت های اصلی این مشاغل چیست؟

مشکلات:

این شرکت‌ها با چه مشکلات یا چالش‌هایی روبرو هستند که محصول یا خدمات ما می‌تواند حل کند؟

از طریق ایجاد یک رابطه صمیمانه با شنوندگان خود، می‌توانید پیشنهادهای بهتری را به منظور جلب کردن توجهشان، مطرح کنید.  به یاد داشته باشید، رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به زمان و صبر دارد، بنابراین اگر بازخورد مثبت دریافت نمی‌کنید، نگران نباشید. 

:با‌هم بخوانیم

همه چیز درباره آمار دانلودهای پادکست

نمونه هایی از پادکست های تجاری عالی

برخی از پادکست‌های تجاری که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید عبارتند از:

1. Inside Intercom

این پادکست توسط پلتفرم پیام رسان مشتری Intercom تولید شده است. در این پادکست با رهبران صنعت و کارشناسان مصاحبه شده و به موضوعاتی مانند بازاریابی، مدیریت محصولات و پشتیبانی مشتری پرداخته‌اند.

2. آینده کاری

این پادکست توسط Jacob Morgan تولید شده و مصاحبه‌هایی با مدیران اجرایی، رهبران فکری و محققان را دارا است که در مورد آینده کار، رهبری و مشارکت کارکنان بحث می‌کنند.

3. پیش‌بینی و موانع موسسات

جست و جو و کاوش یک استراتژی در حال پیشرفت است که برای مبارزه با بزرگ‌ترین چالش‌های ریسکی که جامعه امروزی با آن مواجه است، به کار گرفته می‌شود. این پادکست نیز درباره این استراتژی صحبت می‌کند.

4. New World of Work by Oyster

پادکستی که جنبه‌های جدیدی درباره نیروی کار مدرن را در کنار برخی از بهترین و باهوش‌ترین افراد و کارشناسان بررسی می‌کند.

5. Because of Bitcoin by Ledn

یکی از بنیانگذاران و مدیر فروش شرکت Ledn، با بزرگان بیت کوین، کارآفرینان و حامیان حقوق بشر صحبت می‌کند تا داستان آن‌ها را به گوش همگان برساند. همچنین در این پادکست از تاثیر مثبت بیت کوین بر زندگی این افراد نیز صحبت شده است.

منبع: وبسایت quillpodcasting