تعداد دانلودهای پادکست یکی از ساده‌ترین و قابل فهم‌ترین آمارهای موجود است و بنابراین وسوسه‌انگیز خواهد بود که همه تلاش خود را صرف بهبود این آمار کنید. اما آیا واقعاً این آمار ارزش توجه دارد یا خیر و چطور می‌توان آن را تفسیر کرد؟

در این مقاله از مجله پادکست نیک آوا ابتدا بررسی می‌شود که آیا آمار دانلود پادکست اهمیت دارد یا خیر؟ علت تفاوت آمار بر حسب نوع پادکستی که می‌سازید چیست؟ و چرا این آمار مهم‌ترین بخش پادکست محسوب نمی‌شود.! ابتدا اجازه دهید نگاهی به شاخص میانگین تعداد دانلود پادکست، بیاندازیم.

شاخص میانگین تعداد دانلود پادکست چیست؟

حتما پس از ساخت پادکست تمایل دارید بدانید که تعداد دانلودهای شما در چه وضعیتی نسبت به دیگران قرار دارد؟ بنابراین قبل از آنکه با جزئیات بیشتر وارد موضوع شویم اجازه دهید تا ابتدا تفسیری از این اعداد و ارقام داشته باشیم. 

پادکست The Feed که توسط Libsyn منتشر می‌شود، اطلاعات دوره‌ای را در مورد نحوه عملکرد صنعت پادکست از جمله آمار دانلود ارائه می‌دهد که می‌توانید آخرین اپیزود آن را برای کسب اطلاعات به روز مشاهده کنید. اما در اینجا آمار مربوط به سپتامبر 2020 ارائه می‌شود که الگوی خوبی برای شما خواهد بود.

معیاری که بیشترین اهمیت را برای تبلیغ‌کنندگان پادکست دارد، تعداد دانلود اپیزودهای جدید ظرف 30 روز نخست انتشار آنهاست و بنابراین در ادامه از این معیار استفاده می‌کنیم.  

  • اگر اپیزودهایتان طی 30 روز بیش از 124 بار دانلود شده باشند، در دسته 50 درصد پادکست‌های برتر هستید.
  • اگر اپیزودهایتان بیش از 1000 بار دانلود شده باشند، در دسته 20 درصد برتر هستید.
  • اگر اپیزودهایتان بیش از 2900 بار دانلود شده باشند، در دسته 10 درصد برتر هستید.
  • اگر اپیزودهایتان بیش از 6700 بار دانلود شده باشند، در دسته 3 درصد برتر هستید.

آیا تعداد دانلود اهمیت دارد؟

پاسخ کوتاه این است که نه چندان، زیاد نه.!

وقتی نوبت به کسب درآمد از پادکست می‌رسد، این آمار اهمیت پیدا می‌کند. اما اگر فقط برای کسب درآمد سریع و هنگفت وارد دنیای پادکست شده‌اید، متأسفانه باید خبر دهیم که وارد صنعت اشتباهی شده‌اید. علی‌رغم همه تیترهای جذاب حول و حوش قراردادهای 100 میلیون دلاری اسپاتیفای (Spotify) با امثال جو روگان (Joe Rogan) پادکستر آمریکایی، باید بگوییم که صنعت پادکست هرگز یک میان‌بر سریع برای ثروتمند شدن نبوده است.

ChatGPT؛ دستیار پادکسترها در ایجاد محتوای جذاب

صنعت پادکست میان‌بری برای ثروتمند شدن سریع نیست. 

گاهی اوقات سال‌ها طول می‌کشد تا اغلب پادکسترها بتوانند حتی یک پنی از برنامه خود درآمد کسب کنند. آنها به راه خود ادامه می‌دهند نه به این خاطر که در جستجوی یک پاداش خیالی‌اند، بلکه چون عاشق خود فرآیند هستند.

با توجه به این حقیقت تلخ سعی کنید دائماً ذهن خود را مشغول اعداد و ارقام نکنید. آمار دانلود می‌تواند معیار مفیدی برای نتیجه‌بخش بودن کارهایتان باشد، اما مسلماً نباید تمام توجه خود را معطوف آن کنید.

تعداد دانلود به راحتی قابل دسترس بوده و اندازه‌گیری آن بسیار ساده است. در نتیجه این آمار معیاری واضح و روشن برای سنجش موفقیت است. اما واضح بودن همیشه به معنای بهترین بودن نیست. در فرهنگ رسانه‌های اجتماعی امروزی که شامل لایک‌ها، بازدید‌ها و نظرات می‌شود، ممکن است خیلی ساده در بازی اعداد گرفتار شده و از آنچه واقعاً به تصویر می‌کشند غافل شوید.

حساسیت و وسواس بی‌مورد بر روی اعداد نداشته باشید. 

تفسیر اعداد دانلود به شیوه صحیح

اگر به ازای هر اپیزود دست کم 120 دانلود دریافت نکنید، طبعاً ممکن است کمی دلسرد شوید. اما هرگز ناامید نشوید. «ایوو ترا» (Evo Terra) یکی از افراد باسابقه در حوزه پادکست و نویسنده کتاب «Podcasting For Dummies» قیاس مفیدی را در این زمینه ارائه کرده که به روشن شدن موضوع کمک می‌کند:

"(پادکست) اساساً این شانس را به شما می‌دهد که هر هفته روی صحنه بروید و با 100 نفر صحبت کنید. اما برای یک دقیقه پادکست را فراموش کنید. شگفت‌انگیز بود اگر می‌دانستید که هر چهارشنبه ساعت 3 بعدازظهر می‌توانید تا میدان شهر پیاده رفته و در مقابل 100 نفر روی صحنه بروید. بیشتر صاحبان مشاغل و سخنرانانی که می‌شناسم دوست داشتند چنین فرصتی داشته باشند."

مصاحبه با "ریچل استفنسون شف" درباره ساخت پادکست خیریه

حقیقتی در مورد پادکست‌های خیریه

"در این شرایط بهترین راه برای صحبت با آن افراد را پیدا می‌کنید. شما راه‌هایی را برای تشویق آنها به تعامل با کسب و کارتان پیدا خواهید کرد و رصد می‌کنید ک آیا آنچه می‌گویید برای افرادی که هر هفته می‌آیند اهمیت دارد یا خیر."

فقط به این دلیل که تعامل با مخاطبان به صورت دیجیتالی اتفاق می‌افتد از ارزش آن نمی‌کاهد. به همین دلیل بسیار مهم است که در دام وسواس و حساسیت نسبت به آمار دانلود نیافتید.

داشتن مخاطبان ثابت در هر اندازه‌ ممکن دستاوردی است که نباید آن را کوچک بشمارید. نکته مهم اینجاست که مطمئن شوید افرادی که در حال حاضر مخاطب شما هستند، مشارکت و تعامل زیادی با موضوع برنامه‌تان دارند. بنابراین روی این قضیه تمرکز کنید که چه کسی به برنامه گوشی می‌دهد، نه اینکه چند نفر در حال گوش دادن هستند.

حتی اگر تعداد مخاطبان اندک باشد، آن را کوچک نشمارید و بدانید که همچنان دستاوردی قابل توجه است.

درک تفاوت‌های تعداد دانلود

گاهی به آمار خود نگاهی انداخته و متعجب می‌شوید که چرا این آمار با اعدادی که دیگران به دست آورده‌اند یا آماری که به آنها در پلتفرم‌های دیگر عادت دارید، بسیار متفاوت هستند.

نکته اینجاست که مقایسه کردن به نحو منطقی بسیار دشوارتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تعداد دانلودهای پادکست آماری پیچیده‌تر از تصورات شماست.
گروهی از متغیرهای مختلف وجود دارند که قبل از خروجی اعداد وارد بازی شده و تأثیر می‌گذارند. بنابراین نمی‌توانید برای اندازه‌گیری موفقیت خود به تنهایی به این آمار تکیه کنید.

معیارهای پادکست خیریه در مقابل معیارهای رسانه‌های اجتماعی

در ابتدا مهم است بدانید که تعداد دانلودهای پادکست با آمار و ارقام دیگری که احتمالاً به آنها عادت کرده‌اید، متفاوت هستند. پلتفرم‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و توییتر ما را به اسکرول کردن بی‌‌پایان عادت داده‌اند و لایک کردن یک پست در این شبکه‌ها فقط نیم‌ثانیه طول می‌کشد. بنابراین تعداد لایک‌ها یا فالوورهایی که دارید احتمالاً بسیار بیشتر از تعداد دانلودهایی است که مشاهده می‌کنید. 

پادکست را با رسانه‌های اجتماعی مقایسه نکنید. آنها مشابه نیستند.

این قضیه در مورد بازدیدهای ویدیو در یوتیوب نیز صدق می‌کند. عناوین قابل کلیک، تصاویر کوچک و توصیه‌های الگوریتمی می‌توانند به کلیک کردن تعداد زیادی از مردم بر روی یک ویدیو و تماشای آن برای چند ثانیه منجر شوند و این به عنوان یک بازدید محسوب می‌شود. در نتیجه متر و معیارهای رسانه‌ اجتماعی به طور متوسط بالاتر از معیارهای پادکست است.

به خاطر داشته باشید که صرف وقت برای یک قسمت کامل پادکست تعهد قابل توجهی را از هر شنونده می‌طلبد.

اپیزودهای پادکست برخلاف اشکال دیگر محتوای آنلاین طولانی هستند و بنابراین به توجه و تعهد واقعی از سمت شنونده نیاز دارند. بنابراین آنچه از نگاه شما یک عدد بالا به نظر می‌رسد، متفاوت از اعداد دانلود پادکست خواهد بود. یک رقم بسیار متوسط برای حساب‌های رسانه اجتماعی ممکن است رقمی بسیار چشمگیر برای شنوندگان پادکست قلمداد شود.

چند تکنیک مهم برای مخاطب‌سازی با پادکست

صنعت پادکست رقابتی‌تر از همیشه

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که پادکست طی چند سال اخیر به شدت رقابتی شده است. در ماه می 2020 بیش از 96 هزار برنامه جدید به پادکست‌های اپل (Apple Podcasts) اضافه شد. این بازاری بزرگ و غول‌پیکر است که همه در تلاش برای جلب توجه و جذب شنوندگان هستند.

این بازار شلوغ‌تر از گذشته شده، به این معنا که رشد یک پادکست بدون داشتن مخاطبان ثابت برای شروع کار دشوارتر شده است. البته این بدان معنا نیست که نمی‌توان کاری انجام داد، بلکه احتمالاً به کمی صبر و تحمل نیاز خواهید داشت. بنابراین مراقب باشید که اعداد و ارقام خود را با پادکست‌های قدیمی‌تر که مخاطبان ثابتی دارند مقایسه نکنید. موفقیت بیش از هر چیز دیگری غالباً به پشتکار و ثبات نیاز دارد.

دسترسی به مخاطبان بالقوه خیریه

حتی اگر تعداد شنوندگان نسبتاً کم باشد، نباید آن را کم‌ارزش و بی‌اهمیت قلمداد کرد.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تعداد شنوندگان فعلی نسبت به مخاطبان بالقوه چه میزان است. اندازه مخاطبان بالقوه برابر با تعداد شنوندگانی است که می‌توانید به شکل واقعی امیدوار به داشتن آنها باشید. این معیار با توجه به اینکه چه تعداد از افراد به موضوع شما اهمیت می‌دهند تا زمانی را به آن اختصاص دهند و چه تعداد از آن افراد شنونده پادکست هستند، تعیین می‌شود.

بازار خاص خود را بیابید و منحصراً به آن بپردازید!

اندازه مخاطبان بالقوه بسته به نوع پادکستی که می‌سازید متفاوت است. هرچه موضوع پادکست بکر و خاص‌تر باشد، تعداد مخاطبان آن کمتر خواهد بود اما به احتمال زیاد مخاطبان تناسب بهتری با موضوع خواهند داشت. 

برای مثال اگر پادکست به موضوع کلاه بافتنی برای گربه‌ها می‌پردازد، احتمالاً شنوندگان کمتری نسبت به شنوندگان پادکست‌های خبری خواهد داشت. اما هر یک از شنوندگان دائمی شما احتمالاً مهارت و علاقه زیادی به بافتنی‌ها و گربه‌ها دارند. این بدان معناست که اگر الگوهای بافتنی جدیدی را برای فروش بگذارید، به احتمال زیاد آنها علاقه‌مند به خرید خواهند بود. 

داشتن مخاطبان کمتر می‎‌تواند موضوع بسیار مهمی باشد، به شرط آنکه همه مخاطبان واقعاً مشتاق کاری باشند که شما انجام می‌دهید. به خاطر داشته باشید اگر سعی کنید پادکستی بسازید که همه دوستش داشته باشند، در انتها هیچ کس عاشق آن نخواهد بود.

آمار دانلود پادکست؛ راهنمای مفید

آمار دانلود پادکست می‌تواند یک راهنمای بسیار مفید باشد، مشروط به اینکه تمام توجه و تمرکز خود را معطوف آن نکنید. مطمئن شوید که خود را بی‌دلیل درگیر بازی اعداد و ارقام نمی‌کنید. از آنجا که این اعداد معیار سنجش موفقیت هستند، ممکن است نسبت به آنها وسواس و حساسیت پیدا کنید. اما آنها تنها یا حتی بهترین معیار نیستند. هرچند سنجش میزان مشارکت مخاطبان بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر است، اما اهمیت بیشتری نسبت به آمار دانلود دارد.

خلاصه اینکه توجه به تعداد دانلود برای مشاهده نحوه عملکردتان ضرری به همراه ندارد. اگر به ازای هر اپیزود بیش از 124 دانلود دریافت کردید، به خودتان تبریک بگویید چونکه بالاتر از حد متوسط هستید! اما به خاطر داشته باشید که داشتن هر تعدادی از مخاطبان ارزشمند است و اولویت شما باید ایجاد تعامل و مشارکت شنوندگان باشد تا برنده شدن در بازی اعداد و ارقام.

منبع: وبسایت podcast.co