امروزه پادکست‌ها شیوه جدیدی از پخش فایل‌های صوتی بر روی اینترنت هستند که اشخاص از آنها برای انجام مصاحبه و همچنین اطلاع‌رسانی درباره خدمات خود استفاده می‌کنند. با این حال نکته اصلی پس از تهیه متن اولیه پادکست، پیدا کردن کارشناسی است که بتواند نظرات حرفه‌ای خود در مورد موضوعات خاص پادکست را ارائه کند.
دشوارترین مرحله در تهیه یک پادکست، یافتن میهمانان جذاب و خوشایند برای مخاطبان است. دلایل مختلفی را می‌توان ذکر کرد که چرا پادکست به اندازه کافی محبوب نمی‌شود و احتمال کمتری می‌رود که کسی وقت خود را صرف شنیدن صدای شما کند.

برای افراد مبتدی نقطه شروع کار و یافتن میهمانانی با دیدگاه‌های نو و جذاب تا حدودی دشوار است، اما دعوت از میهمانان معروف و شناخته‌شده یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت و گسترش پادکست محسوب می‌شود. در این مقاله ضمن تعریف پادکست بهترین شیوه‌های تماس با کارشناسان و دعوت از آنها برای حضور در پادکست را شرح خواهیم داد.

پادکست چیست؟

پادکست نوعی محتوای آنلاین صوتی است که می‌توان آن را در حال حرکت، حین رفتن به محل کار یا حتی در محل کار گوش کرد. این نوع محتوا برخلاف ویدیو یا مقاله وبلاگی توجه کامل مخاطب هدف را نمی‌طلبد. 

سه نوع پادکست بر روی اینترنت وجود دارند که شامل پادکست‌های مصاحبه‌ای، پادکست‌های چندمیزبانه و پادکست‌های تک‌نفره می‌شوند. هدف هر پادکست متفاوت از دیگری است، اما همه آنها اطلاعات را به روش خود توزیع می‌کنند.

معرفی 25 پادکست حوزۀ خیریه  

پادکست به ابزاری فوق‌العاده برای اکتساب و انتشار دانش تبدیل شده و اشخاص و شرکت‌ها برای تبلیغ کسب و کار خود، تحقیق درباره موضوعات جالب و مصاحبه با کارشناسان و رهبران فکری در زمینه‌های مختلف از این ابزار بهره می‌گیرند. هر فرد علاقه‌مند با داشتن یک میکروفون می‌تواند کار خود در این زمینه را شروع کرده، مخاطبانش را افزایش داده و ارزشمندی، آموزش، افکار بکر و سرگرمی را برای دنیا فراهم کند.

تهیه پادکست یک رویکرد قوی برای گسترش شبکه فعلی و ایجاد یک شبکه پرمخاطب است. همچنین اگر از مصاحبه با افراد جذاب لذت می‌برید، پادکست می‌تواند این حس خوبی را برای شما ایجاد کند. به علاوه از پادکست می‌توانید برای توسعه برند میهمانان و جلب توجه مصرف‌کنندگان آنها استفاده کنید.

نحوه یافتن میهمانان پادکست

همانطور که همه خبر داریم پیدا کردن کارشناسی که با حضور در پادکست صوتی موافقت کند، کار ساده‌ای نیست. برای تسهیل این کار روش‌های مؤثری را ذکر می‌کنیم که می‌توان از آنها برای دعوت از میهمانان و کارشناسان به پادکست بهره گرفت. این روش‌های شگفت‌آور عبارتند از:

1. انجام تحقیقات میدانی

اولین گام برای دعوت یک فرد به مصاحبه، انجام برخی تحقیقات میدانی است. در صورت ارسال ایمیل به فردی که تناسب خوبی با پادکست شما ندارد، احتمالاً دعوت‌تان رد خواهد شد.
موضوع اصلی در این میان مخاطبان میهمان احتمالی پادکست هستند. مخاطبان شما و میهمانان باید دارای وجوه مشترکی باشند تا محتوایی که ایجاد می‌کند اهمیت پیدا کند.

اگر یک میهمان احتمالی باور نداشته باشد که حضور در پادکست به توسعه برند وی کمک می‌کند دعوت شما را نخواهد پذیرفت. پیش از آنکه فردی را به مصاحبه دعوت کنید باید اطلاعات لازم را در مورد وی کسب کنید. با اشاره به نکات منحصر به فرد می‌توانید احترام زیادی را جلب کنید.

۲. ارسال یک دعوت‌نامه رسمی

پس از شناسایی کارشناسان از آنها برای حضور در پادکست دعوت کنید. می‌توانید یک ایمیل دعوت رسمی را پیش‌نویس کرده و دلایل حضور آنها را در این ایمیل قید کنید. این ایمیل باید به نحوی نشان دهد که کارشناسان را می‌شناسید، برای وقت آنها ارزش قائل هستید و دلیل قانع‌کننده‌ای برای حضور آنها در برنامه خود دارید.

اگر دست بر روی افراد باتجربه یا باسابقه گذاشته‌اید، بعید است که آنها را متقاعد یا وادار به حضور در پادکست‌تان کنید، اما اگر به دنبال میهمانی کم‌سابقه‌تر هستید، می‌توانید با ارائه یک دلیل معتبر برای قبول پیشنهادتان او را متقاعد کنید که به پادکست‌تان بپیوندد.

۳. جستجوی آنلاین در وب‌سایت‌های مختلف

امروزه اینترنت قدرتمندترین منبع ارتباطی است که برای اهداف مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. جستجو در وب‌سایت‌های مختلف مرتبط با موضوع پادکست روش دیگری برای شناسایی کارشناسان و دعوت از آنهاست.  برای مثال اگر در حوزه پزشکی فعالیت می‌کنید، می‌توانید با استفاده از یک پلتفرم نظیر Kolabtree نویسندگان مستقل در این حوزه را پیدا کنید.
بسیاری از پزشکان، نویسندگان پزشکی و مشاوران بیوتکولوژی در پلتفرم Kolabtree حضور دارند. به طریق مشابه می‌توانید محققانی را بیابید که درباره شغل خود یا موضوعات خاص حول پادکست صحبت کنند.

۴. نوشتن یک دعوت‌نامه توجه‌برانگیز

برخی افراد پرنفوذ هر روز ده‌ها درخواست برای حضور در پادکست‌های مختلف دریافت می‌کنند. بنابراین اگر مایلید توجه آنها را به خود جلب کنید، دعوت‌نامه‌تان باید جذاب و متمایز از دیگران باشد. این به ویژه برای افراد شناخته‌شده‌ای که می‌توانند به پادکست شما اعتبار زیادی ببخشند، صادق است.
صرفنظر از کاری که انجام می‌دهید از ارسال یک دعوت‌نامه عمومی و یکسان برای همه میهمانان احتمالی خودداری کنید. میهمانان متوجه این قضیه شده و نزد خود تصور خواهند کرد که شما ارزش وقت گذاشتن را ندارید. 

تا حد امکان درخواست خود را کوتاه کنید تا احساس خستگی و ملالت به میهمانان احتمالی دست ندهد. بنابراین لازم است که تمام اطلاعات را به شکل مختصر و کوتاه در دعوت‌نامه خود بگنجانید.

۵. دعوت از کارشناسانی با آثار جدید

وقتی یک نویسنده یا گروه کتاب یا سی‌دی جدیدی را عرضه می‌کند، ناشران تلاش می‌کنند با ترتیب دادن مصاحبه‌هایی برای آنها آثار جدید را تا حد امکان مورد توجه و اقبال عموم قرار دهند.
معمولاً این مصاحبه‌ها با نشریات، شوهای تلویزیونی یا ایستگاه‌های رادیویی انجام می‌شود، اما به تازگی شمار بیشتری به پادکست‌ها برای تبلیغ بازاری روی آورده‌اند.

بنابراین می‌توانید با افرادی که اخیراً کتاب یا اثری را منتشر کرده‌اند تماس بگیرید و از آنها بخواهید تا در برنامه‌تان حضور پیدا کنند. این افراد احتمالاً از قبل وقتی را برای تبلیغ کتاب یا آلبوم جدید خود اختصاص داده‌اند و علاقه‌مند به تبلیغ آثارشان هستند.

۶. استفاده از رسانه‌های اجتماعی

برای پیدا کردن میهمانان احتمالی پادکست از رسانه‌های اجتماعی به عنوان یک ابزار عالی استفاده کنید. از آنجا که هر پلتفرم اجتماعی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است، باید فردی حرفه‌ای را در بخش مربوطه پیدا کرده و با مخاطبان او ارتباط برقرار کنید. شما توجه این افراد را به خود جلب کرده و از طریق به اشتراک گذاشتن پستی با آنها احتمال همکاری را افزایش می‌دهید.

همچنین می‌توانید محتوای آنها را دوباره به اشتراک گذاشته و با انجام این کار فرصتی برای مصاحبه ایجاد کنید. حتی اگر در ابتدا با شما تماس نگیرند، به اشتراک‌گذاری و برچسب‌گذاری کار آنها احتمال موافقت‌شان با مصاحبه را افزایش می‌دهد.

نحوه کمک به کودکان کار؛ مهم‌ترین چالش امور خیریه

۷. تماس با کارشناسان به کمک فهرست‌ راهنما

روش دیگر پیدا کردن میهمانان پادکست چیست؟ می‌توانید با استفاده از فهرست راهنمای میهمانان پادکست آنها را پیدا و ارتباط برقرار کنید. این دایرکتوری‌ها حاوی مشخصات صاحبان کسب و کار و رهبران فکری هستند که اطلاعات و تجربه لازم برای جذب مخاطبان هدف‌تان را دارند.
مهم‌تر از همه اینکه افراد حاضر در این لیست علاقه‌مند به مصاحبه هستند که احتمال موافقت آنها با درخواست مصاحبه را افزایش می‌دهد. فهرست راهنما با قرار دادن همه اطلاعات تماس میهمانان بالقوه در یک مکان، تماس با آنها را ساده‌تر می‌کنید. همچنین می‌توانید از فرم‌هایی استفاده کنید که هر چند وقت یک بار برای فرد ارسال می‌شود.

۸. ملاقات حضوری با میهمانان احتمالی

ملاقات حضوری با افراد مورد نظر یک روش ایده‌آل است چرا که می‌توانید قبل از ارائه پیشنهاد دعوت با آنها ارتباط گرفته و بهتر متوجه عقایدشان شوید. وقتی با تعداد زیادی از افراد پرنفوذ در حوزه خود ارتباط برقرار کنید، شناخت روش‌های همکاری ساده‌تر خواهد شد.

در صورت ملاقات حضوری با فردی باسابقه و دعوت از او برای انتقال دانش خود به دیگران، احتمال بیشتری می‌رود که این فرد با پیشنهاد شما موافقت کند. همچنین حس احترام بیشتری به میهمانان دست می‌دهد که شما تمام تلاش خود را کرده‌اید تا آنها را به متقاعد به حضور در پادکست کنید.

۹. پذیرفتن پیشنهادات و توصیه‌های مخاطبان

پس از ایجاد پایگاه مخاطبان پادکست، فرصت بی‌نظیری پیدا می‌کنید که به توصیه‌ها و پیشنهادات آنها (برای انتخاب و دعوت از میهمانان) متوسل شوید. برای این منظور در انتهای هر برنامه از مخاطبان خود بپرسید که آیا پیشنهادی برای مصاحبه با فردی خاص دارند یا خیر.
برای جمع‌آوری نظرات و توصیه‌های مخاطبان می‌توانید از وب‌سایت یا حساب‌های شبکه اجتماعی خود استفاده کنید. مزیت واقعی روش فوق این است که شنوندگان پادکست از قبل می‌دانند که صدای چه کسی پخش خواهد شد و در نتیجه این اپیزود موفق خواهد بود. همچنین گاهی ممکن است یکی از کارشناسان جزو مخاطبان برنامه شما باشد و از این طریق دسترسی به وی ساده‌تر شود. 

۱۰. درخواست از میهمانان برای معرفی سایر کارشناسان

همه کارشناسانی که برای مصاحبه در پادکست‌تان دعوت می‌کنید، در حوزه کاری خود شهرت و آوازه زیادی دارند. بنابراین می‌توانید به شکلی مودبانه از آنها بخواهید تعدادی شماره تماس یا راه برقراری ارتباط با سایر متخصصان در این حوزه را تقدیم کنند. درخواست از میهمانان برای معرفی دیگران یک راه فوق‌العاده برای گسترش شبکه شماست.

پس از اظهار قدردانی از میهمان بابت حضور در پادکست، درخواست معرفی را مطرح کنید. این یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای دعوت کارشناسان به پادکست است. میهمان بعدی که از این طریق دعوت می‌شود، احساس اجبار خواهد کرد چرا که یک شخصیت برجسته نام وی را در این زمینه پیشنهاد کرده است.

در پایان باید گفت...

شیوه‌های فوق بهترین روش‌های پیشنهادی هستند که به شما در دعوت کارشناسان به برنامه پادکست‌ کمک می‌کنند. وقتی با فردی بسیار باتجربه و مطلع در یک حوزه ارتباط برقرار می‌کنید، مسلماً مخاطبان به برنامه پادکست علاقه‌مند شده و آن را یک خدمت مفید برای خود تلقی می‌کنند.

در حال حاضر پادکستهای نیک آوا در پادگیرهای ناملیک، ساوندکلاد(SoundCloud) و شنوتو و سایر پلتفرم‌های ایرانی همچون کست باکس در دسترس است.

منبع: وبسایت bcast