در این مقاله از وبلاگ نیک آوا به بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی برا خیریه‌ها است. خیریه‌ها و رسانه‌های اجتماعی یک پل مفید برای برقراری ارتباط دو طرفه و تعامل با حامیان شما هستند. استفاده صحیح از رسانه‌های اجتماعی یک استراتژی موثر برای خیریه‌هایی است که می‌خواهند با حامیان خود ارتباطی موثر داشته باشند.

نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند که سازمان‌های خیریه بریتانیا توانسته‌اند با استفاده از کانال‌های ایجاد شده در رسانه‌های اجتماعی کلیدی و محبوب حامیان خود را در یک سال گذشته دو برابر کنند. با این حال، برای بسیاری از موسسات خیریه، وسعت چشم انداز برای سرمایه گذاری در رسانه‌های اجتماعی و استفاده از آن‌ها دلهره آور است.

در بنیاد کلر، ما کارکنان مرکز خیریه باکینگهام‌شایر را تشویق می‌کنیم تا از همه فرصت‌هایی که کانال‌های رسانه‌های اجتماعی به آن‌ها ارائه می‌دهند، استفاده کنند. رویکرد ما تشویق سازمان‌های خیریه برای استفاده بیشتر از داوطلبان خود در زمینه روش‌های تبلیغاتی موثر و ثابت شده است. 

همچنین استفاده از تخصص تجاری و تجربیات آن‌ها و کارآفرینی برای این افراد از دیگر رویکردها به حساب می‌آید. به حداکثر رساندن اثربخشی رسانه‌های اجتماعی و استفاده درست از آن‌ها یکی از زمینه‌هایی است که در آن بسیاری از موسسات خیریه باید خود را به کسب و کارهای تبلیغاتی دیگر برسانند.

خیریه‌ها و حمایت عمومی

موسسات خیریه به حمایت عمومی متکی هستند و بنابراین باید راه‌های جدیدی برای دستیابی به حامیان جدید، اهداکنندگان مالی بالقوه و داوطلبان خود بیابند. رسانه‌های اجتماعی محبوب می‌توانند یکی از مؤثرترین راه‌ها برای سازمان‌های خیریه برای پیدا کردن حامیان جدید، افزایش کمک‌های مالی، اشتراک‌گذاری داستان‌های موفقیت و داستان خیرین،برقراری ارتباط و آشنایی با سازمان‌های همفکر و مشابه، تشویق مردم برای ثبت نام در کمپین‌ها، استخدام داوطلبان یا صرفا نشان دادن تأثیر کارشان باشند.

شبکه‌های اجتماعی یاری رسان خیریه‌ها در کمک به نیازمندان

با توجه به اینکه 80 درصد از افراد 18 تا 24 ساله و 73 درصد از افراد 25 تا 34 ساله به ترتیب از فیس بوک و توییتر استفاده می کنند، این پلتفرم‌ها به ویژه برای مؤسسات خیریه ای که علاقه‌مند به تعامل با نسل جوان‌اند، عالی هستند.

هنگام برنامه‌ریزی کمپین استفاده از رسانه‌های اجتماعی خود، به دقت در مورد آنچه می‌خواهید به دست آورید و با چه کسانی تعامل خواهید داشت فکر کنید، سپس کانال های خود را بر اساس افرادی که می خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید انتخاب کنید. به عنوان مثال، LinkedIn یک ابزار برای استفاده حرفه‌ای است، در حالی که فیس بوک مخاطبان متفاوت تر و جوان‌تری را هدف قرار می‌دهد. در حالی که ورود به شبکه‌های اجتماعی مختلف و ایجاد حساب کاربری رایگان وسوسه انگیز است، توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید حامیان رسانه‎‌های اجتماعیتان شما را به عنوان راهی مطمئن برای برقراری ارتباط ببینند، باید با آن‌ها همواره تعامل و ارتباط داشته باشید. 

1. فعالیت پیوسته خیریه‌ها در شبکه‌های اجتماعی 

در شبکه‌های مجازی یا همان رسانه‌های اجتماعی فعالیت خود را متوقف نکنید. اخبار جدید را به اطلاع دنبال کنندگان خود برسانید، محتوای قابل استفاده ارائه دهید، فعال و آنلاین بمانید و به طور منظم اطلاعات خود را به روز کنید. هیچ کس قرار نیست با حسابی که به مدت شش ماه غیرفعال بوده تعامل داشته باشد، بنابراین تا جایی که ممکن است مرتبط و به روز باشید.

متأسفانه، این نگرش که "برای ما همانچه که داریم کافی است" بسیاری از خیریه‌ها را نسبت به امکاناتی که فعالیت در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند ارائه دهد کور می‌کند. خیریه‌ها مجبور نیستند که دیگر از رسانه‌های سنتی برای پیشبرد کمپین‌های خود استفاده نکنند. وب سایت‌ها، چاپ نشریه و مجلات، پست فیزیکی نامه‌ها و روابط عمومی راه‌های مهمی برای دستیابی به حامیان جدید هستند اما رسانه‌های اجتماعی می توانند مزایایی را ارائه دهند که روش‌های قدیمی دیگر نمی‌توانند این ویژگی‌ها را داشته باشند.

برای شروع، رسانه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد که وارد یک ارتباط دو طرفه شوید و با تعداد زیادی از حامیان یک به یک صحبت کنید. برای مثال، از طریق حساب توییتر مجموعه، ما این فرصت را داشته‌ایم که در مورد مرکز خیریه‌ خود و مزایای اقامت در اینجا صحبت کنیم. در نتیجه، اکنون بحث ما این است که با استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی شاهد پیشرفت و حرکت رو به جلو فعالیت های یک موسسه خیریه خواهیم بود که ممکن است در غیر این صورت به آن دست نیابند. 

نظرات، گروه‌ها، پست های فیسبوک و توییت‌ها به شما این فرصت را می‌دهند که فعالانه با کسانی که از کار شما حمایت می‌کنند در ارتباط باشید. شبکه های اجتماعی راه‌های ارتباطی را برای کسانی که می‌خواهند مستقیماً با شما ارتباط برقرار کنند باز می‌کند.

بهترین پادکست‌های الهام بخش در زمینه جمع آوری کمک‌های مالی

2. حفظ ارتباط با مخاطب 

علاوه بر این، رسانه‌های اجتماعی به خیریه شما این شانس را می‌دهد که ارتباطات عاطفی با افراد برقرار کند. نوشتن یک پست در یک صفحه می‌تواند برای انتقال اطلاعات عالی باشد، اما تصاویر، فیلم‌ها و واکنش‌های انسانی واقعاً دامنه احساسی فعالیت‌های خیریه شما را زنده و گسترده‌تر می‌کند.
داوطلبان فعال شما اگر بتوانند افرادی را که به آنها کمک خواهند کرد ببینند، بیشتر درگیر می‌شوند. اگر مردم بتوانند با زاویه انسانی خیریه همذات پنداری کنند، کمک‌های مالی بیشتر خواهد شد. این ایده برای مردم به وجود می‌آید که دارند به کسی درست مثل اعضای خانواده خود کمک می‌کنند. 

داستان‌های انسانی، کار خیریه را واقعی می‌سازد و به ایجاد ارتباطات عمیق‌تر و عاطفی‌تر با حامیان کمک می‌کند. اگر می‌خواهید کمک‌های مالی را افزایش دهید، اهداف خود را عمومی کنید و نشان دهید که کمک‌ها در زندگی واقعی چه کاری انجام می‌دهند و چه تاثیری دارند. از مطالعات و مقالات خاص و موردی برای جان بخشیدن به کاری که انجام می دهید استفاده کنید.

رسانه های اجتماعی این قدرت را دارند که کار شما را شخصی سازی کنند. همچنین حامیان شما و ارتباطتان با آن ها را شخصی می کنند. حامیان را تشویق کنید تا "لایک" کنند، توییت مجدد کنند، پیوند ارسال کنند، در مورد رویدادهای جمع‌آوری کمک مالی که در آن شرکت داشته‌اند وبلاگ بنویسند و عکس ها و ویدئوهای مشارکت خود را آپلود کنند. کاربران رسانه های اجتماعی دوست دارند با همسالان خود ارتباط برقرار کنند و بخشی از یک جامعه آنلاین باشند. این را با داشتن افراد حامی که شما را به اطرافیان خود معرفی می‌کنند به حداکثر برسانید. تایید کار شما توسط آن ها بسیار قدرتمندتر و ارزشمندتر از هر چیزی خواهد بود که از یک سازمان بزرگتر به شما خواهد رسید.

شکی نیست که برداشتن اولین قدم‌ها در شبکه‌های اجتماعی پیشنهادی ترسناک است، اما همانطور که پیش می‌روید و خود را تثبیت می‌کنید، خواسته‌های حامیان آنلاین را بهتر درک کرده و به تدریج دنبال‌کنندگان خود را می سازید. صبور باشید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که استفاده از شبکه های مجازی آنقدرها هم که تصور می کردید دلهره آور و ترسناک نیست. به خاطر داشته باشید که به هر حال، رسانه های اجتماعی به گونه ای طراحی شده اند که سرگرم کننده، ساده و آسان برای استفاده باشند و به شما فرصت ارتباط با میلیون ها حامی بالقوه ای که به صورت آنلاین در دسترس هستند را می دهند،که این فرصت بسیار خوبی است که نمی توان و نباید آن را از دست داد.

منبع: وبسایت theguardian