شما یک برند هستید و تصمیم گرفته‌اید تا تولید پادکست را شروع کنید. قبل از این‌که طوفان فکری برای مشخص کردن ساختار، موضوعات، مهمانان و... پادکست خود را شروع کنید، یک سوال کلیدی وجود دارد که باید از خودتان بپرسید: اهداف پادکست شما چیست؟ بسیاری از مردم تمایل دارند این سوال را نادیده بگیرند و این یک اشتباه بزرگ است. این‌که بتوانید اهداف پادکست خود را شناسایی کنید، هنگام تصمیم گیری در مورد پادکستتان به شما کمک زیادی می‌کند (یعنی برنامه باید چه فرمتی باشد؟ چه نوع مهمان‌هایی باید داشته باشید؟ این مجموعه کجا باید تبلیغ شود؟).

اهداف پادکست

در حال حاضر اهداف مختلفی برای پادکست ممکن است در ذهنتان داشته باشید. در کل بایستی بدانید که اهداف پادکست به خصوصیات خودتان و برندتان بستگی دارد. با این وجود در ادامه به برخی از اهداف احتمالی پادکست اشاره می‌کنیم.

1. آگاهی از برند

شما می‌خواهید تا جایی که ممکن است شنوندگان بیشتری را به پادکست خود جذب کنید تا در مورد برند خودتان خود آگاهی بیشتری ایجاد کنید. درواقع تمرکز چنین هدفی بر روی این موضوع است که تعداد هرچه بیشتری از افراد با نام برند شما آشنا شوند.

2. قشر جدیدی از مخاطبین را هدف قرار دهید

آیا مخاطبان جدیدی یا قشر جدیدی وجود دارند که بخواهید آن‌ها را جذب خود کنید؟ این هدف می‌تواند به محتوای شما حول یک مخاطب خاص که انتظار نفوذ به آن را دارید، کمک کند.

3. رهبری فکری

آیا می‌خواهید به عنوان یک منبع معتبر و قابل دسترس در یک موضوع خاص شناخته شوید؟ این هدف شامل آوردن مهمانان هدفمند و بحث در مورد موضوعاتی است که به شما کمک می‌کند تا به منبعی قابل اطمینان برای موضوع مورد نظر تبدیل شوید.

4. فروش محصول یا خدمات

آیا به دنبال فروش یک محصول یا خدمات از طریق پادکست هستید؟ شما قصد دارید تا مخاطبان پادکست شما، مصرف کنندگان بی‌چون و چرای هر چیزی باشند که می‌فروشید. این هدف به این معنی است که شما باید راهی هوشمندانه برای فروش محصولات و برند خود پیدا کنید بدون این‌که به اعتبار شما لطمه‌ای وارد کند.

5. به دنبال سرنخ‌های جدید بودن

آیا تلاش می‌کنید تا سرنخ‌های جدیدی برای کسب و کار خود پیدا کنید؟ برای این هدف، بایستی محتوای خود را به گونه‌ای شکل دهید که شنوندگان جدید را به عنوان مخاطبینی ثابت جذب کند یا آن‌ها راغب شوند تا به عنوان مهمان به پادکست شما بیایند. پس بهتر است چنین موضوعی را نیز در اهداف پادکست خود درنظر بگیرید.

6. فرهنگ سازمانی خود را به نمایش بگذارید

پادکست‌های ارتباطات داخلی و درون سازمانی روز به روز در حال افزایش هستند. این موضوع شامل ایجاد یک پادکست با هدف تبلیغ فرهنگ سازمانی شما است. درواقع شما می‌توانید کارمندان مختلف را معرفی کنید، درباره به روز رسانی‌های مختلفی که در شرکت اتفاق می‌افتد و... صحبت کنید.

10 نکته اساسی برای انتخاب میهمانان پادکست

7. آموزش

پادکست‌ها می‌توانند محتوایی بسیاری عالی برای به اشتراک گذاری مجموعه‌ای از آموزش‌ها برای کارمندان و مسئولیت‌های آن‌ها باشد. درواقع اگر چنین چیزی هدف اصلی شما در تولید پادکست باشد، دیگر نیازی نیست تا قشرهای مختلف جامعه و مخاطبین زیادی را به سمت خود جذب کنید.

8. نمونه پادکست

این‌ها تنها چند نمونه در فهرست بی‌پایانی از احتمالات برای اهداف پادکست هستند. فرض کنید پادکست شما درباره آگاهی از برند است. با در نظر گرفتن این هدف، ممکن است تصمیم بگیرید تا یک سریال چند داستانی بسازید که در آن میهمانانی حضور پیدا کنند تا مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کنید. دلیل این‌که شما ممکن است هدفتان پیدا کردن مهمان‌هایی با مخاطبان بیشتر باشد این است که می‌خواهید بتوانید با سریال خود تا حد امکان به شنوندگان بیشتری دسترسی پیدا کنید. وقتی نوبت به رشد پادکست شما می‌رسد، داشتن مهمانانی که برنامه شما را تبلیغ می‌کنند، ابزار قدرتمندی است.

همچنین درنظر گرفتتن چنین مواردی سبب می‌شود تا در هنگام تبلیغ و بازاریابی پادکست خود، به موضوع جذب مخاطب و تبدیل شنوندگان به مخاطبین ثابت اهمیت دهید. به عنوان مثال برای دست‌یابی به چنین هدفی ممکن است تا به دنبال تبلیغ خود در پادکست‌های دیگری باشید که مخاطبان زیادی دارند و به این منظور قشر جدیدی را جذب محتواهای خود کنید.

9. پادکست برای کسب‌وکارهای B2B

حالا بیایید تصور کنید که درنظر دارید تا پادکستی برای کسب‌وکاری با محوریت B2B تولید کنید.حالا ممکن است تا به جای داشتن یک سریال چند داستانی که بر روی تعداد زیادی مهمان تمرکز دارد، به سراغ بحث و گفتگوی صمیمی‌تر یا فرمت مصاحبه بروید که در آن فقط با یک مهمان صحبت می‌کنید. چنین راهی یک هدف بسیار عالی برای کسب‌وکارهای B2B است. درواقع شما می‌توانید به راحتی در طول پادکست خود بر شکل گیری روابط عالی با مهمانان تمرکز کنید.

هنگامی که میکروفون‌ها خاموش می‌شوند و دیگر خبری از تولید پادکست نیست، اکنون زمان آن فرا رسیده است تا در مورد فروش با مخاطبین خود صحبت کنید. اکیداً توصیه می‌کنیم در حین ضبط پادکست، بحث فروش/طرح فروش را وارد مکالمه نکنید، زیرا چنین کاری باعث از دست رفتن رابطه گرم با مخاطب می‌شود.

تنظیم اهداف پادکست

ساختار و استراتژی‌های بهینه برای پادکست شما در نهایت به هدف کلی کسب‌وکار شما بستگی دارد؛ اما به یاد داشته باشید که اهداف می‌توانند تغییر کنند و تکامل یابند. درواقع ممکن است در ابتدا با هدفی به خصوص شروع کنید اما پس از مدت زمانی تصور کنید که اگر هدف خود را تغییر دهید بهتر خواهید توانست تا مخاطبین هدف خود را جذب کنید. پس توجه کنید که با تغییر اهداف، مواردی همچون استراتژی شما برای تولید پادکست، انتخاب مهمانان، موضوعات محتوایی، تکنیک‌های بازاریابی و... تغییر خواهند کرد. ما در مجموعه نیک آوا به شما پیشنهاد می‌کنیم که زمانی را درنظر بگیرید و به این موضوع فکر کنید که هدف واقعی پادکست شما چیست؟ چرا اصلا باید پادکستی با چنین موضوعی وجود داشته باشد؟

منبع: وبسایت quillpodcasting