اگر تازه شروع به تولید پادکست کرده‌اید، احتمالاً عبارت «فید پادکست RSS» به چشمتان خورده است و اگر نمی‌دانید این عبارت دقیقاً چه معنی‌ای دارد، در حال مطالعه مقاله مناسبی از مجله پادکست نیک آوا هستید.

RSS مخفف عبارت Rich Site Summary است. به بیان ساده تر، این یک آدرس لینک است که تمام پیوندها و اطلاعات مربوط به پادکست شما را در خود جای می‌دهد. در این مقاله، توضیح می‌دهیم که فید RSS پادکست چیست، چه کاربردی دارد، چرا مهم است و چگونه کار می‌کند. پس تا انتها با ما همراه باشید. 

فید RSS پادکست چیست؟

به زبان ساده، فید RSS پادکست به طور خودکار اطلاعات مرتبط با پادکست شما را به‌روزرسانی می‌کند، آن هم بدون اینکه شما (تولید کننده پادکست) نیازی به انجام هر گونه کاری داشته باشید.  
به این ترتیب، به جای آپلود کردن محتوای جدید به صورت دستی داخل دایرکتوری های پادکست (مانند Spotify، Apple Podcasts، Stitcher و غیره)، فید RSS این کار را به جای شما انجام می‌دهد و به دلیل اینکه هر دایرکتوری به طور مداوم فید RSS شما را مانیتور می‌کند، پس از افزودن قسمت‌های جدید به فید، کاربران هر چه سریعتر اقدام به دیدن قسمت‌های جدید می‌کنند.

برای مطالعه:

ChatGPT؛ دستیار پادکسترها در ایجاد محتوای جذاب

نقش اصلی فید RSS پادکست این است که محتوای شما را در هر پلتفرم پادکست به کاربران نشان دهد. اگرچه بعد از تنظیم آن نیازی به ویرایش مداوم فید RSS ندارید، اما برای شروع یک سری اطلاعات اولیه مورد نیاز است. به عنوان مثال:

- عنوان پادکست شما

- توضیحی درباره برنامه

- آرت‌ورک (تصویر نمادین)

- دسته‌بندی مربوطه

- زبان مورد استفاده در پادکست

- امتیاز صریح (مانند استفاده از زبان ناسزا، اشاره به موضوعات جنسی)


فید RSS پادکست چگونه کار می‌کند؟

 به دلیل پیچیدگی نحوه کد نویسی فید RSS پادکست، اکثر پادکسترها از یک ارائه دهنده میزبانی پادکست استفاده می‌کنند تا فید را برای آن ها به صورت خودکار بسازد. اگر شما هم بخواهید به این صورت عمل کنید، تنها کاری که باید انجام دهید، کپی کردن لینک و وارد کردن آن در دایرکتوری جدید می باشد. این کار باعث اتصال فید RSS شما به دایرکتوری انتخاب شده می‌شود و به عنوان میانجی بین شما و مخاطبانتان عمل می‌کند.

این فرآیند فقط یک بار انجام می‌شود. بعد از طی کردن این پروسه، زمانی که شما محتوای جدیدی اضافه کنید و یا محتوای قبلی را تغییر دهید، جزئیات برنامه شما به طور خودکار به روز می‌شود. برای درک بهتر، اگر کسی مشترک برنامه شما شود (کسی برنامه شما را دنبال کند)، هر زمانی که یک قسمت جدید منتشر کنید، یک اعلان دریافت خواهد کرد.

اگر می‌خواهید توضیحاتی دقیق‌تر درباره نحوه کار فید پادکست RSS داشته باشید، در زیر توضیحات مرحله به مرحله این فرایند را از ابتدا تا انتها برایتان شرح می‌دهیم:

۱. ضبط و ویرایش پادکست خود.

۲. ارسال فایل MP3 به ارائه دهنده میزبانی پادکست انتخابی شما (آن‌ها تمام قسمت‌ها و اطلاعات برنامه شما را در یک فضای آنلاین ذخیره می‌کنند).

۳. سپس ارائه دهنده میزبانی پادکست، لینک فید RSS پادکست را ایجاد می‌کند.

۴. شما (یا ارائه دهنده میزبانی شما) باید لینک را به هر دایرکتوری که راه‌اندازی کرده‌اید ارسال کنید.

۵. اکنون قسمت‌های پادکست شما در پلتفرم‌های گوش دادن مشابه Spotify و Apple Podcasts قابل مشاهده هستند.

۶. وقتی کسی دکمه پخش را فشار می‌دهد، فید RSS برای ارائه دهنده میزبانی درخواست فایل صوتی می‌دهد.

۷. سپس فید RSS پادکست، محتوا را به شنونده ارسال می‌کند.

۸. اکنون شخصی که به پادکست گوش‌ میکند می‌تواند از محتوای شما لذت ببرد.

و تمام !  بعد از درک این فرآیند، متوجه می شوید که بسیار ساده است.

بیشتر بخوانید:

چگونگی تاثیر رسانه های اجتماعی بر خیریه ها

آیا هر برنامه‌ای به یک فید RSS  پادکست نیاز دارد؟

بله، قطعاً. در این مورد هیچ شکی نیست.
بدون فید RSS پادکست، قسمت‌های پادکست تان در دایرکتوری انتخابی شما نمایش داده نمی‌شوند. و این به این معنی است که هیچکس قادر به گوش کردن آن نخواهد بود.

ظاهر فید RSS پادکست چگونه است؟

اگر با کدنویسی آشنا نیستید، یک فید RSS پادکست ممکن است به نظر کمی پیچیده برسد. اما زیاد نگران نباشید، چرا که  به طور خودکار و بدون نیاز به هیچ گونه ادیت و ویرایش، در پس زمینه کار خواهد کرد. اما به عنوان راهنمایی، میتوانید نگاهی به یکی از نمونه‌های ما در زیر بیندازید: 

https://lh3.googleusercontent.com/pCCcCVpiHwazJgWN_NV91NKalyAIpM3sCrgsXGUvKu4DU4gcpPYOLfQEJf_XoXNuIoO58S9Yeknh2SjUaptUMPGtK250_wVL6S-k8fXFfQgTvM-XpPt5o55Fhu-MTr2pE99NKu_yag4hefx3XIGR0VQ

آیا می‌توانم خودم یک فید RSS پادکست بسازم؟

بله، اما ضروری نیست. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بیشتر پادکسترها کدنویس نیستند و برای ایجاد فید RSS پادکست خود به ارائه دهنده میزبانی خود اتکا میکنند. چرا که مسلما این کار گزینه آسان‌تری است.

برای مثال راه اندازی یک برنامه جدید با استفاده از Podcast.co واقعاً آسان است. این سایت نه تنها فید RSS شما را ایجاد و مدیریت می‌کند، بلکه به جای شما آن را به تمامی دایرکتوری‌های اصلی نیز ارسال می کند. 

مرحله نهایی ...

با داشتن دسترسی به فید RSS  پادکست خود، تقریباً آماده اید. با این حال بهتر است، قبل از ارسال آن به یک دایرکتوری، بررسی کنید که به درستی کار می‌کند یا خیر. راحت‌ترین روش برای این کار استفاده از Podbase است.

کافیست لینک فید RSS پادکست خود را کپی کرده و در کادر مربوطه الصاق کنید، سپس Podbase یک آزمون تشخیصی سریع اجرا می‌کند تا هر گونه مشکل احتمالی را شناسایی کند. معمولا هیچ مشکلی وجود ندارد، به خصوص اگر ارائه دهنده میزبانی شما فید را برای شما ساخته باشد. اما همیشه بهتر است مراقب باشید تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنید.

منبع: وبسایت amplify.matchmaker