با کشف رازهای ساختن یک پادکست برند جذاب و واقعی، مخاطبانتان را به خود جذب کنید. از ابزار صوتی قابل اعتماد استفاده کنید و با استفاده از داستان‌سرایی، ارتباط عمیق‌تری با شنوندگان خود برقرار کنید. در دنیایی که بازاریابی دیجیتال به سرعت در حال تحول است، پادکست‌ها به عنوان یک ابزار قدرتمند برای برندها جهت برقراری ارتباطی عمیق‌تر با مخاطبانشان به وجود آمده‌اند.

پادکست‌ها با استفاده از قدرت صدا، به طریقی منحصربه‌فرد، ارتباط نزدیکتری با مخاطب برقرار میکند. یک پادکست برند با ایجاد حس اجتماعی و ارائه محتوای مفید، می‌تواند ارتباطاتی معنادار ایجاد کند که فراتر از روابط تراکنشی معمول در بازاریابی و تبلیغات عادی می‌رود.

در این مقاله، به روش های ساختن یک پادکست برند می‌پردازیم که نه تنها مخاطبانتان را مسحور می‌کند، بلکه ارزش و اصالت حقیقی را نیز به آن‌ها منتقل می‌کند.

چگونه پادکست خیریه موفق و اصیل ایجاد کنیم؟

در ادامه  به استراتژی‌ها و تکنیک‌های ضروری می‌پردازیم که به شما کمک  می‌کنند تا پادکستی را طراحی کنید که با بازار هدف شما هماهنگی داشته باشد،  هویت برندتان را تقویت کند و در نهایت ارتباطات معناداری را ایجاد کند.

۱. انتخاب موضوعی که به آن علاقه‌مند هستید

برای ایجاد یک پادکست برند، مهم است که بر روی موضوعاتی تمرکز کنید که شما را هیجان زده میکند و به وجد می آورد. با هماهنگ کردن محتوایتان با علاقه و تخصص واقعی برندتان، می‌توانید به طور طبیعی احساس هیجان را منتقل کنید و ارتباط قوی‌تری با شنوندگان برقرار کنید.

برای اینکه به عنوان یک متخصص در حوزه خود بهتر شناخته شوید، اطلاعات مفیدی را به شنوندگانتان ارائه دهید. برای موضوعاتی که در آن‌ها تمرکز می‌کنید، تحقیقات دقیقی انجام دهید، آن‌ها را با داده‌های معتبر تأیید کنید و اطلاعات موثقی را ارائه دهید که نشان دهد شما در این زمینه تخصص دارید.

این تلاش مضاعف، اصالت و تعهد شما در ارائه محتوای با کیفیت را تقویت می‌کند. همچنین، به تیم شما فرصت می‌دهد تا داستان‌ها، داده‌ها و تحقیقاتی که توسط شرکت شما انجام شده است را به اشتراک بگذارید.

برای مطالعه:

 فید RSS پادکست چیست؟

۲. به پادکست برندتان شخصیتی متمایز بدهید

شخصیت بخشیدن به پادکست برندتان، تجربه شنیداری منحصربه‌فرد و ارزشمندی را بوجود می آورد. به عنوان یک شنونده، آیا ترجیح می‌دهید به برنامه ای گوش دهید که مجری آن هیچ تلاشی برای به اشتراک گذاری شخصیت خود نکند یا یک برنامه که مجری آن با شخصیت و در ارتباط برقرار کردن موفق باشد؟ به نظر من، پاسخ واضح است.

به ویژه برای برندها، نشان دادن شخصیت شما می‌تواند عاملی باشد که یک شنونده پتانسیلی را به یک شنونده وفادار و سپس یک مشتری وفادار تبدیل کند. اگر فردی با شما ارتباط برقرار کند، احتمالاً بیشتر تمایل به خرید از شما خواهد داشت.

هنگامی که پادکست برندتان شخصیت می دهید، به نکات زیر توجه کنید:

  • انتخاب مجری مناسب

مجری، ستون فقرات پادکست شماست که صدا، سبک و شخصیت آن را به نمایش میکشد. در انتخاب مجری، به تخصص، علاقه، مهارت‌های ارتباطی، قابلیت ارتباط و محبوبیت شخص توجه کنید.

  • دعوت از مهمانان استراتژیک

مهم است مهمانانی را دعوت کنید که با اولویت‌ها و ارزش‌های تیم شما همخوانی داشته باشند. این کار باعث ایجاد احساس وحدت و تقویت ارتباط پادکست با شنوندگان می‌شود. مهمانان می‌توانند با دیدگاه‌ها، تجربیات و تخصص خود به پادکست شما ارزشبیشتری ببخشند.

  • تعامل با شنوندگان

با تشویق تعامل شنوندگان، احساس جامعه‌سازی را تقویت کنید. بخش‌هایی را در پادکست قرار دهید که شنوندگان بتوانند سوال بپرسند یا افکار خود را به اشتراک بگذارند و مشارکت‌های آن‌ها را در قسمت‌ها به نمایش بگذارید. این مشارکت‌ها ارتباط پادکست با مخاطبانش را تقویت می‌کند.

۳. با داستان‌های شخصی با مخاطبان هدفتان ارتباط برقرار کنید

انسان‌ها به صورت طبیعی علاقه‌منداند داستان‌ها را بشنوند. وقتی  از داستان‌گویی در پادکست خود استفاده می‌کنید، قدرت برقراری ارتباط به آن داده و پادکست را به یاد ماندنی‌تر می‌کنید. برای توضیح نکات به طریقی ساده و روان، از داستان‌های شخصی، مطالعات موردی یا مثال‌های واقعی استفاده کنید.

هنگامی که به اضافه کردن عنصر داستان‌سرایی به پادکست خود فکر می‌کنید، ابتدا باید مخاطبان هدفتان و علاقه‌ها، چالش‌ها و آرزوهایشان را درک کنید. به موضوعاتی بپردازید که با زندگی آن‌ها مرتبط بوده و برایشان راهکارها، الهام‌بخشی یا راهنمایی ارائه دهید. با ارائه محتوایی که برای مخاطبانتان اهمیت دارد، اعتماد، وفاداری و  ارتباط معناداری برقرار می‌کنید.

۴. پرداختن به بحث‌های چالش‌برانگیز

برای ایجاد پادکستی که با مخاطبانتان ارتباط برقرار کند، یکی از راه‌ها این است که به موضوعات واقعی و مهم بپردازید. این موضوعات می‌توانند شامل موارد زیر باشند : 

  • مسائل اجتماعی
  • چالش‌های صنعت شما
  • تجربیات شما
  • داستان‌های شخصی 
  •  مسائل مرتبط با محیط زندگی شما 

وقتی به موضوعات سخت می‌پردازید، باید با حساسیت، آرامش و حس شوخ‌طبعی به آنها بپردازید. برقراری گفتگوهای احترام‌آمیز و متفکرانه می‌تواند به شما کمک کند تا از موضوعات حساس بدون ایجاد مشکل یا دوری از شنوندگان بگذرید.

با انجام تحقیقات کامل، دعوت از کارشناسان یا افراد با دیدگاه‌های متفاوت و ایجاد یک فضای باز برای بحث‌های صادقانه، می‌توانید به اطمینان برسید که پادکست شما در بحث‌های پیرامون موضوعات سخت به شکل مثبتی مشارکت می‌کند.

پادکست‌هایی که بر ارزش‌ها تمرکز می‌کنند، فقط در مورد موضوعات سخت حرف نمی‌زنند؛ آنها به شنوندگان کمک می‌کنند تا با برداشت‌ها و راهکارهای عملی، قدرت عمل به دست آورند. همچنین به مخاطبانتان کمک میکنند تا اهمیت این موضوعات را درک کرده و مراحل عملی و قابل اجرا را که در زندگی خود می‌توانند انجام دهند، عملی کنند.

پادکست می‌تواند به طوری  آگاهی‌بخش باشد که از مسائل مرتبط حمایت کند یا الهام بخشی برای تغییرات شخصی باشد. مطمئن شوید که پادکست شما تأثیر قابل توجهی بر روی شنوندگان داشته باشد و آنها را ترغیب کرده و به عمل وادار کند.

بیشتر بخوانید:

معرفی گلچینی از پادکست‌های جذاب طبیعت و محیط زیست

۵. ایجاد تجربه انسانی

اصالت در مکالمات طبیعی به رشد می‌پردازد. میزبان و مهمانانتان را تشویق کنید که در گفتگوهای باز و بی‌محدودیت شرکت کنند تا محتوا به طور طبیعی جریان پیدا کند. برای برندها این مسئله بسیار حائز اهمیت است، زیرا شنوندگان به ندرت چهره‌ها و صداهای پشت یک شرکت را می‌بینند. پادکست‌های برندسازی، راهی است برای بهبود ارتباط انسانی در شرکت شما.

از بیش‌فعالی و ویرایش بیش از حد خودداری کنید که ممکن است جوانب واقعی مکالمه را حذف کند (با این حال، به دنبال تولید محتوایی با کیفیت بالا باشید). با ایجاد یک محیط آرام و محاوره‌ای، فضایی برای مهمانان جهت اشتراک گذاشتن داستان‌ها، نظرات و تجربیات خود ایجاد کنید تا شنوندگان احساس کنند در یک گفتگوی واقعی شرکت می‌کنند.

برای ایجاد یک ارتباط قوی با شنوندگان، به صورت مستقیم به آنها در طول پادکست اشاره کنید. از زبانی استفاده کنید که حضور آنها را تایید کند و  بر اهمیت مشارکت آنها  تاکید کند. مخاطبان را تشویق کنید که با ارسال بازخورد، سؤالات یا پیشنهادات، در پادکست شرکت کنند. با تشکر از مشارکت شنوندگان، احساس اتحاد و ارزشمند بودن آنها را تقویت می‌کنید.

در واقع واقعیت فراتر از مشارکت سطحی قرار دارد و احساسات شنوندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مطمئن شوید که پادکست شما تجربیات عاطفی متنوعی را به مخاطبان القا میکند مانند خنده، کنجکاوی، شادی و حتی اندوه. فضایی را ایجاد کنید که در آن می‌توانید به راحتی آسیب‌پذیری را بیان کنید و درباره موضوعات مهم بحث کنید. از طریق تحریک احساسات واقعی، با شنوندگان خود ارتباط عمیق‌تری برقرار کرده و تاثیری دائمی روی ذهن آن ها بگذارید.

نمونه‌ پادکست‌های اصیل و ارزشمند

در این بخش، نمونه‌هایی از پادکست‌های موفق که به برند تبدیل شده‌اند را معرفی خواهیم کرد

1. صدای اصیل: دنیای جدید کار

صدای اصیل: دنیای جدید کار از Oyster شنوندگان را به سفری در مرزهای نیروی کار مدرن دعوت می‌کند و به همراه کارشناسان معتبر فرهنگ و مردم از سراسر جهان، به بررسی موضوعات جدید می‌پردازد.

با میزبانی رایس بلک، رئیس طراحی محیط کار در Oyster، این پادکست به مسائلی که بیشترین اهمیت را برای حرفه‌ای‌های منابع انسانی در دنیای دیروقت تغییرات می‌دهد، می‌پردازد. این پادکست از طریق گفتگوهای پربار، به موضوعات بحرانی مانند انقلاب کار از راه دور، ظهور فضاهای کاری ترکیبی، اولویت‌بندی سلامت روان و روانشناسی و مدیریت موثر تیم، به هر نوع محدودیت جغرافیایی، می‌پردازد.

هر قسمت، دیدگاه‌های تازه و استراتژی‌های عملی جدیدی را فاش می‌کند تا شنوندگان بتوانند برداشت‌های قابل اجرا را که بلافاصله در زندگی کاریشان قابل استفاده است، به دست آورند. این پادکست با بررسی طبیعت جهانی کار، درک جامعی از چالش‌ها و فرصت‌هایی که سازمان‌ها و افراد در معرض آن‌ها قرار دارند، ارائه می‌دهد.

2. خروس: اعترافات CX

CX Confessions ترکیبی منحصر به فرد از داستان‌های جذاب و بینش‌های بی‌قیمت است. در دنیای دیجیتال امروز، برقراری ارتباطات معنادار با مشتریان چالش پیچیده‌ای است و خروس می‌داند که این مسئله پیچیده را فهمیده است. به همین دلیل، آن‌ها از برترین متخصصان CX در صنعت دعوت کرده‌اند تا داستان‌های الهام‌بخش خود را به اشتراک بگذارند و بهترین روش‌های صنعتی را آشکار سازند.
اعترافات CX از بحث‌های سطحی فراتر می‌رود و رازهای ساخت تجربه‌های شگفت‌انگیز برای مشتری را بررسی می‌کند، قدرت درگیری دیجیتالی را آشکار می‌کند و روابط  با دوام با مخاطبان را ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، این برنامه حقایق را بدون فیلتر نشان می‌دهد و فقط داستان‌هایی از موفقیت های پرطرفدار را نمایش نمی‌دهد. مهمانانی از سطح C-Suite به صراحت پیروزی‌ها، چالش‌ها و درس‌هایی که با تلاش به آن ها دست‌یافته‌اند را به اشتراک می‌گذارند و به شما نگاهی واقع‌گرایانه نسبت به دنیای تجربه مشتری می‌دهند.

3. بیمارستان کودکان بیمار: کودکان بیمار در برابر...

هر قسمت از سیک کیدز به موضوعات مربوط به پیشرفت‌های نوآورانه می‌پردازد که مرزهای پزشکی را به چالش می‌کشند و قدرت الهام‌بخش نوآوری را نشان می‌دهد. پادکست سیک کیدز جزئیاتی از پیشرفت‌های قابل توجه و سفرهای انسانی تحول‌بخش از داروهایی که با تومورهای بیش‌فعال مبارزه می‌کنند تا دستگاه‌هایی که قادر به حفظ قلب‌های در حال تپیدن خارج از بدن هستند را شرح می‌دهد.

همراه با کارشناسان سیک کیدز، این پادکست به سؤالات عمیق و گاهاً چالش‌برانگیزی می‌پردازد که ساختار سلامت کودکان را شکل می‌دهند. آیا موسیقی واقعاً می‌تواند شفا بخش باشد؟ چگونه ویروس کرونا بر کودکان تاثیر داشت؟ و چه اتفاقی رخ می‌دهد وقتی یک بیماری توجه معدود را به خود جلب می‌کند؟ شنوندگان با هر داستان دلگرم‌کننده، دشوار و صادقانه، بررسی‌هایی از آخرین پیشرفت‌ها در حوزه سلامت کودکان کسب می‌کنند و به زندگی بیماران، والدین و متخصصان پزشکی نگاهی می‌اندازند.

4. اکسپدیا: قدرت سفر

در پادکست قدرت سفر، جهان پویای سفر و مهمان‌نوازی را کشف کنید. این پادکست جذاب و مفید، مخاطبانی را که به دنبال بینش‌های واقعی و ارزش قابل لمس هستند، درگیر و روشن می‌کند.

در هر قسمت، قدرت سفر به جدیدترین روندها رونمایی می‌کند، رازهای پنهان و پنهان‌کاری‌های برتر در حوزه مهمان‌نوازی را فاش می‌کند. این پادکست با تلفیق مصاحبه‌های متخصصان، تحقیقات پیشرفته و تجزیه و تحلیل مبتنی بر داده‌ها، تضمین می‌کند که هر قسمت شامل نکات قابل اجرا و روند تحولی باشد.
مجری برندون اِرهارت همراه با مجموعه‌ای از مجریان مهمان برجسته، داستان‌هایی را روایت می‌کند که با خود مخاطبان، یعنی کسانی که به سفر قدرت می‌دهند، هم‌رنگ هستند. قدرت سفر منبعی است که برای هر کسی که به دنبال درک جامعی از نبض صنعت سفر است، از گفتگوهای جذاب درباره روندهای جدید سفر تا مشاوره‌های تخصصی برای بهبود کسب‌وکارهای سفر، بهترین جا برای مراجعه اول است.

برقراری ارتباطات معنادار با پادکست برندتان

ایجاد ارزش و اصالت در پادکست برند شما برای جذب مخاطبان پایبند و همچنین دستیابی به اهداف بازاریابی شما بسیار حائز اهمیت است.
با به کار گرفتن حداکثر توانمندی‌های خود، پذیرفتن کنجکاوی، حفظ همسانی، به اشتراک گذاری داستان‌های شخصی و ارائه بینش‌های ارزشمند، می‌توانید یک پادکست ایجاد کنید که با مخاطبان هم‌صدا شود و در منظره رو به رشد صدا، حضور قوی برند را برقرار کند. 

اگرعلاقه‌مند به یادگیری بیشتر درباره تولید یک پادکست برند هستید، با تیم استدیو پادکست نیکسو تماس بگیرید.

منبع: وبسایت quillpodcasting