در طول 15 سال گذشته، پادکست‌ها به عنوان یک رسانه قدرتمند برای سرگرمی، آموزش و داستان‌سرایی برندها، رشد زیادی کرده‌اند. با این حال، از ظرفیت آن‌ها برای رشد فرهنگ کاری اغلب چشم‌پوشی می‌شود. پادکست‌ها توانسته‌اند تاثیر مثبتی برای خیریه ها نیز داشته باشند.

با تنها 15 درصد از کارمندانی که به طور فعال در محیط کار مشغول به فعالیت هستند، پادکست‌های سازمانی به عنوان یک ابزار ارزشمند ظاهر شده‌اند که نه تنها کارمندان را درگیر می‌کند، بلکه فرهنگ مثبتی را نیز در فضای کاری پرورش می‌دهد.

پادکست‌های داخل سازمانی چیست؟

پادکست‌های داخل سازمانی، در یک شرکت یا سازمان به صورت ویژه برای استفاده داخلی ایجاد و توزیع می‌شود. این پادکست‌ها برای انتشار اطلاعات، تقویت انگیزه کارمندان و تسهیل به اشتراک گذاری دانش بین کارمندان درون سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پادکست‌های سازمانی خارجی که به طور معمول به عنوان "پادکست‌های سازمانی"، "پادکست‌های برندسازی شده" یا "پادکست‌های شرکتی" شناخته می‌شوند، توسط یک شرکت یا سازمان تولید شده و در دسترس عموم قرار داده می‌شوند. این پادکست‌ها ممکن است بر روی روند صنعت، مدیریت ذهن، داستان‌های موفقیت مشتریان، مصاحبه‌ها یا موضوعات مرتبط دیگر تمرکز داشته باشند. هدف آنها ایجاد آگاهی از برند، ارائه تخصص و برقراری ارتباط با جمعیت خارجی است.

در این وبلاگ، ما به فواید پنهان پادکست‌های سازمانی در فرهنگ کاری می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چگونه این پادکست‌ها می‌توانند رضایت کارمندان، همکاری و بهره‌وری کلی را ارتقا دهند.

مصاحبه با "ریچل استفنسون شف" درباره ساخت پادکست خیریه

چگونه پادکست‌های سازمانی فوایدی برای فرهنگ کاری ایجاد می‌کنند؟

یکی از مزایای اصلی پادکست‌های سازمانی، قدرت خلق احساس ارتباط بین کارمندان است. در ادامه به بررسی فواید پادکست‌های سازمانی می‌پردازیم.

1. تقویت احساس ارتباط

در زمانی که اکثر کارها به صورت دورکاری انجام شده و اکثر تیم‌های کاری پراکنده هستند، پادکست‌ها یک راه برای اطلاع‌رسانی و جذب کارکنان به منظور حضور در جریان اخبار و رویدادها بدون در نظر گرفتن مکان فیزیکی آنها بشمار می‌روند.

از طریق پادکست‌های سازمانی، کارمندان می‌توانند از سخنرانی‌های رهبران سطح بالا، کارشناسان و حتی همکاران خود بهره‌مند شوند، که به آنها کمک می‌کند احساس ارتباط نزدیک با سازمان داشته باشند. این ارتباط، احساس تعلق و به وجود آمدن محیط کاری مثبت را تقویت می‌کند.

2. افزایش ارتباط و شفافیت

همانطور که همه‌ی ما از 101 دروس کسب و کار به خاطر داریم، ارتباطات ستون فقرات هر سازمان موفقی است. پادکست‌های سازمانی فرصتی منحصربفرد را برای رهبران فراهم می‌کنند تا پیام‌ها، به‌روزرسانی‌ها و بینش‌های استراتژیک را به صورت جذاب، قابل دسترس و صمیمانه ارائه دهند.

پادکست های سازمانی باعث افزایش ارتباط می شوند

پادکست‌ها به شرکت‌ها اجازه می‌دهند تا از طریق به اشتراک گذاری دانش، داستان‌ها و تجاربی که به کارمندان مربوط است، یک لمس شخصی به ارتباطات خود اضافه کنند. این شفافیت باعث ایجاد اعتماد، درک بهتر می‌شود. همچنین این اطمینان را در کارمندان به وجود می‌آورد که اطلاعات مهم به موقع و به صورت پیوسته به کارمندان منتقل می‌شود.

3. ترویج یادگیری پیوسته

پادکست‌های سازمانی به عنوان یک وسیله عالی برای ترویج یادگیری پیوسته در یک سازمان عملکرد می‌کنند. این پادکست‌ها می‌توانند شامل مصاحبه‌ها با کارشناسان صنعت، رهبران فکر یا کارکنانی باشند که تخصص خود را به اشتراک می‌گذارند.

با ارائه دیدگاه‌های متنوع و به اشتراک گذاری بینش‌های ارزشمند، پادکست‌های سازمانی یک بستر برای کارمندان فراهم می‌کنند تا دانش خود را گسترش داده، در جریان روند‌ها و ترندهای صنعتی باقی بمانند و در حرفه‌ی خود پیشرفت کنند. این تعهد به یادگیری باعث رشد و توسعه درون شرکت می‌شود.

4. تشویق به همکاری و به اشتراک گذاری دانش

پادکست‌های سازمانی یک بستر را برای کارمندان فراهم می‌کنند تا داستان‌ها، موفقیت‌ها و درس‌هایی که یاد گرفته‌اند را به اشتراک بگذارند. پادکست‌ها به تیم‌ها و سطوح مدیریتی مختلف سازمان، فرصت می‌دهند تا در این رسانه مشارکت کنند. چنین پادکست‌هایی همکاری و به اشتراک گذاری دانش بین عرصه‌های مختلف را تشویق می‌کنند.

وقتی کارمندان از دستاوردها و چالش‌هایی که همکارانشان با آنها مواجه شده‌اند می‌شنوند، باعث می‌ شود تا آن‌ها الهام بگیرند، خلاقیتشان شکوفا شود و همچنین احساس همبستگی بین اعضای سازمان شکل بگیرد. حکمت جمعی که از طریق پادکست‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود، می‌تواند منجر به حل مسائل مؤثرتر و تقویت احساس تیمی و اجتماعی شود.

5. افزایش انگیزه کارمندان

انگیزه کارمندان برای بهبود بهره‌وری، رضایت و به‌طور کلی بهبود روحی و روانی آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. پادکست‌های سازمانی یک محیط جذاب و لذت‌بخش را برای ارائه محتوایی که با علاقه و رشد حرفه‌ای کارمندان سازگار است، فراهم می‌کند.

چند تکنیک مهم برای مخاطب‌سازی با پادکست

وقتی کارمندان به پادکست‌های اطلاع‌رسانی و سرگرم‌کننده دسترسی داشته باشند، احساس ارزشمندی از سوی سازمان را تجربه می‌کنند که منجر به افزایش رضایت شغلی و افزایش انگیزه آنها می‌شود. علاوه بر این، پادکست‌ها می‌توانند به عنوان منبعی از الهام، کاهش استرس و حتی توسعه شخصی عمل کنند

تأثیر مثبت پادکست‌های سازمانی بر فرهنگ کاری 

بدون شک پادکست‌های سازمانی می‌توانند تاثیرات بسیار زیادی بر روی محل کار تیم شما داشته باشند. چند مورد از این پادکست‌ها را بررسی می‌کنیم.

1. پادکست اتاق سبز از شرکت Deloitte 

در هر قسمت که کمتر از ۴۵ دقیقه طول می‌کشد، پادکست "The Green Room" به بحث درباره مسائل بزرگ در حوزه کسب و کار می‌پردازد. این پادکست سازمانی توسط سه کارمند از شرکت Deloitte میزبانی می‌شود و با حضور مهمانانی متخصص، به موضوعات متنوعی می‌پردازد که شامل تغییرات آب و هوا تا تقلب می‌شود.

2. پادکست مربوط به فروشگاه‌های زنجیری Trader Joe’s

پادکست "(Trader Joe’s (inside" به سوالات متداولی که خریداران وفادار تریدر جوز می‌پرسند، پاسخ می‌دهد. این پادکست دیدگاهی داخلی را ارائه می‌دهد که فقط شرکت می‌تواند آن را ارائه کند. این پادکست در هر قسمت، شنوندگان را در یک سفر جذاب به کاوشی از ویژگی‌هایی که تریدر جوز را خاص کرده، همراه می‌کند.

3. پادکست سریالی Lululemon Speaker

سری سخنرانی‌های Lululemon یک پادکست داخلی ویژه است که به طور اختصاصی برای اعضای تیم لولومون طراحی شده است. هدف اصلی این پادکست، تقویت فرهنگ شرکت و ارتقای انتقال پیام یکپارچه برای گسترش شرکت است. با نرخ گوش دادن ۹۸ درصدی به هر قسمت، این تجربه صوتی منحصر به فرد به عنوان یک سکوی: ارتباط، الهام بخشی و به اشتراک گذاری دانش درون سازمان عمل می‌کند.

آیا در نظر دارید برای کسب و کار خود یک پادکست سازمانی راه‌اندازی کنید؟

با بیش از 50% از مدیران اعلام کرده‌اند که فرهنگ سازمانی تأثیری بر بهره‌وری، خلاقیت، سودآوری، ارزش شرکت و نرخ رشد دارد. شرکت‌ها راه‌های نوآورانه‌ای برای ارتقای فرهنگ کاری در محل کار، از جمله پادکست‌های سازمانی، دریافت کرده‌اند.

افزایش نرخ رشد با استفاده از پادکست های سازمانی

پادکست‌های سازمانی مجموعه‌ای از مزایای پنهان را ارائه می‌دهند که به طور مثبت بر فرهنگ کاری در محل کار تأثیر می‌گذارند. در حالی که سازمان‌ها با تغییرات پویایی که در محیط کاری مدرن رخ می‌دهد، سازگاری می‌یابند، گنجاندن پادکست‌های سازمانی در استراتژی‌های ارتباط داخلی خود می‌تواند موجب تغییرات مهم شود، که تاثیر قابل توجهی در بهبود فرهنگ کاری داشته باشد. اگر قصد جذب نیروی کار دارید، با تیم حرفه ای نیک آوا تماس بگیرید تا بیشتر درباره پادکست‌های سازمانی بدانید.

تیانا مارینوچی

تیانا مارینوچی یک متخصص تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال است. وی در سال 2021 از دانشگاه مک‌گیل فارغ التحصیل شده است و از آن زمان تاکنون در صنایع مختلف از طراحی داخلی تا فناوری فعالیت داشته است.

پس از سفر به بیش از 60 کشور و کار در سه کشور، تیانا از تنوع فرهنگی الهام می‌گیرد و از تجارب منحصر به فرد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در اوقات فراغت خود، تیانا از تست غذاهای جدید، حضور در کنسرت‌ها و یادگیری بیشتر درباره تاریخ و علوم اجتماعی از طریق کتاب‌ها و پادکست‌ها لذت می‌برد.

منبع: وبسایت quillpodcasting