آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چگونه صوت تولید کنید؟ آیا احساس می‌کنید ضبط و اضافه کردن صدا به یک ویدیو زمان‌بر، پرهزینه و تجربه‌ای خسته‌کننده است؟ اگر چنین است، نگران نباشید! در این بلاگ از مجله نیک آوا تلاش می‌کنیم تا نحوه تولید یک پادکست صوت جذاب را به شما آموزش دهیم.

سه راه تولید پادکست صوتی جذاب

  1. گوینده حرفه‌ای را برای ضبط صوت انتخاب کنید.
  2. صوت را خودتان تولید کنید.
  3. از برنامه‌های تبدیل متن به گفتار استفاده کنید.

بایستی توجه کنید که استخدام یک گوینده برای تولید صوتی خارق العاده، پر هزینه و وقت‌گیر است. بنابراین به طور کلی شما نیازی نیست از این روش استفاده کنید مگر آن‌که زمان و پول زیادی داشته باشید. گزینه دوم نیز به نظر عالی نمی‌رسد؛ مگر آن‌که صدایی همچون مورگان فریمن داشته باشید! درنهایت گزینه سوم به علت خروجی روباتیکی که تولید می‌کند، روشی برای تازه کاران درنظر گرفته می‌شود. 

ولی نیاز نیست نگران باشید! ما راه حل‌های عالی برای تولید صوتی خارق العاده و شبیه به انسان در مدت زمان تنها 5 دقیقه در اختیار داریم. جالب است بدانید که برنامه‌ای که قصد معرفی آن را داریم، رایگان است! رایگان است؟ بله به درستی شنیدید. با استفاده از نرم افزارهای رایگان تولید پادکست، به راحتی از بهترین پلتفرم‌های ایرانی برای گوش دادن پادکست نیز میتوانید استفاده کنید.

اجازه دهید شما را با "Animaker Voice" آشنا کنیم. این برنامه یک نرم افزار تبدیل متن به گفتار آنلاین است که به تبدیل هر شکلی از متن به یک فایل صوتی کمک می‌‎کند. در این برنامه شما می‌توانید بیش از 200 صدای منحصر‌به‌فرد را از 50 زبان زنده دنیا پیدا کنید. برنامه Animaker Voice به شما کمک می‌کند تا در عرض چند دقیقه صداهای با کیفیت فوق العاده واقعی ایجاد کنید. 

به سادگی با Animaker Voice یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید و به راحتی هرچه تمام‌تر، تولید صوت‌های موردنظر خود را به زبان دلخواه شروع کنید. همچنین گزینه‌هایی برای سفارشی کردن صدا با توجه به ترجیحات شما وجود دارد. مانند اینکه می‌توانید سرعت تلفظ صدا را تنظیم کنید، فاصله‌ای بین کلمات موردنظر خود ایجاد کنید، جلوه‌های تنفسی اضافه کنید و حتی زیر و بم صدا را به شکلی کاملا دقیق تنظیم کنید. با در اختیار داشتن حساب رایگان می‌توانید پروژه‌های صوتی نامحدود تولید کنید؛ اما تنها پنج بار برای دانلود رایگان در ماه فرصت دارید.

استفاده از این سایت به نظر خوب می‌رسد؟ اینگونه نیست؟ در این قسمت به چند نمونه صدا که با استفاده از برنامه Animaker Voice ایجاد شده‌اند، می‌توانید گوش کنید:

کبوتر در بوته‌ها فرو رفت.
سلام! شما انگلیسی صحبت می‌کنید؟
سلام! اسم من متیو است. نام شما چیست؟
صوت‌ها فوق العاده به نظر می‌رسند؟ اینگونه نیست؟
ایجاد صدا با استفاده از نرم افزار Animaker Voice 

مرحله اول: درمورد شالوده کار تصمیم گیری کنید

وقتی که می‌خواهید پیتزا درست کنید اگر مقدمات کار را فراهم نکرده باشید، مهم نیست که چقدر عالی عمل کنید؛ چون مواد اولیه و دستور پخت را رعایت نکرده‌اید، از ابتدا همه چیز بسیار بد و شلخه به نظر خواهد رسید. وقتی‌که از تولید صوت صحبت می‌کنیم، انتخاب صدا و نوشتن فیلمنامه مقدمات مهم کار هستند.

کار خود را با نوشتن یک اسکریپت خوب شروع کنید

نوشتن یک فیلمنامه عالی هنری نیست که شما با آن متولد شده باشید، این هنری است که به راحتی می‌توانید به مرور زمان یاد بگیرید. تنها چیزی که برای این کار لازم است تا درنظر بگیرید، چندین نکته ساده اما مهم است. سوال بسیار مهمی که ممکن است برایتان ایجاد شود این است که از کجا می‌توان به نکات مهم برای فیلمنامه نویسی دست پیدا کرد؟ سری به وبلاگ نیک آوا بزنید و با مطالعه مقاله "راهنمای جامع سناریونویسی پادکست" در کمتر از یک ساعت، فیلمنامه‌ای عالی بنویسید.!

صدای مناسب را انتخاب کنید

حال که فیلمنامه خود را نوشتید، وقت آن رسیده است تا با کمک صوت، جان تازه‌ای به آن ببخشید! صدا می‌تواند جنسیت و شخصیت فرد گوینده را مشخص کند و حتی اطلاعاتی کلی درمورد شخصیت فرد را به مخاطب بدهد. با استفاده از برنامه Animaker، شما به تمامی این موارد در هنگام انتخاب صوت موردنظر خود، توجه خواهید کرد.
شما برای این‌که بتوانید به متن نوشته شده خود جان تازه‌ای ببخشید، می‌توانید از بیش از 200 صدای موجود در این برنامه استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید با این برنامه برای صوت خود، جنسیت را تعیین کنید.
بنابراین باید گفت که شما در انتخاب صوت موردنظر خود باتوجه به مخاطب هدف پادکست، گزینه‌های مختلفی را می‌توانید درنظر بگیرید.

اما معرفی امکانات این برنامه‌ صوتی تنها به موارد گفته شده ختم نمی‌شود و ما در ادامه به معرفی بیشتری می‌پردازیم. مطمئنا هیجان‌زده شدید اینگونه نیست؟ پس خودتان را برای معرفی‌های بعدی آماده کنید.

مرحله دوم: انتخاب احساسات و هیجان در صوت

در تولید صدا مهم‌ترین بخش درنظر گرفتن احساسات و هیجانات است. پس درنظر بگیرید که چنین چیزی مهم‌ترین بخش برای تولید یک صدای خوب است. جالب بنظر می‌رسد اینگونه نیست؟ اما چگونه هیجانات به بهتر شدن صدا کمک می‌کند؟
 بعنوان مثال شما چه احساسی پیدا خواهید کرد، اگر من هنگامی که غمگین هستم با لحن و حالتی مشابه حالتی که شاد هستم صحبت کنم؟ آیا چنین چیزی از نظر شما خیلی عجیب و خسته کننده به نظر نمی‌رسد؟ 

مزایای نرم‌افزارهای رایگان انیمیشن‌سازی برای افراد مبتدی

خوب، این کاری است که همه برنامه‌های TTS با اسکریپت شما انجام می‌دهند. آن‌ها حتی می‌توانند یک فیلمنامه فوق العاده عالی را با لحنی نامناسب تبدیل به اثری شلخه و نامناسب کنند. با این حال برنامه ابزارAnimaker Voice، امکاناتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به مانند این است که به صوت خود برای بهتر شدن، چاشنی ادویه اضافه کنید!

صوت را متوقف کنید

مشکل اصلی برنامه‌های TTS معمولی این است که آن‌ها فقط به صورت رباتیک هر کلمه‌ای را که بخشی از اسکریپت است می‌خوانند؛ اما مکث بین کلمات به اندازه خود صدا اهمیت دارد. فردی را تصور کنید که به طور مداوم بدون مکث بین دو جمله صحبت می‌کند. بنابراین چنین چیزی خسته کننده بنظر می‌رسد؛ زیرا ما انسان‌ها هرگز اینقدر خسته کننده و به دور از احساسات صحبت نمی‌کنیم.

با کمک قابلیت «Break» موجود در برنامه Animaker، می‌توانید با استفاده ازچنین ویژگی یک مکث اضافه کنید. حتی می‌توانید زمان مکث بین دو کلمه را کم یا زیاد کنید.

نمونه‌ای را گوش کنید:

iOS یا اندروید؟ این یک بحث بی پایان است!

Break feature

اثرات نفس کشیدن را به صوت خود اضافه کنید

درست به مانند مکث کردن، وجود تنفس در صوت بخش مهمی محسوب می‌شود. کسی که نفس نمی‌کشد یا انسان نیست یا مرده است! به علاوه وقتی به سناریوهای مختلفی فکر می‌کنید که روزانه با آن ها روبرو می‌شوید، متوجه خواهید شد که تنفس چقدر برای کمک به انتقال یک احساس خاص مهم است. فردی را تصور کنید که پس از بازگشت از دویدن سعی دارد صحبت کند، صدای او چگونه خواهد بود؟ هنگام صحبت کردن نفس نفس می‌زند. درست است؟ با کمک برنامه‌ای که معرفی کردیم، به راحتی می‌توانید تنفس طبیعی را به صوت موردنظر خود اضافه کنید.

نمونه‌ای را گوش کنید:

سلام میشل! من روی تردمیل هستم، من به زودی با شما تماس خواهم گرفت.

Breathe feature

با صدای بلند فریاد بزنید

وقتی صحبت از انتقال احساسات منحصراً از طریق صدا می‌شود، زیر و بمی صدا بیشترین کمک را به انتقال پیام می‌کند. به عنوان مثال، اگر روایت شما صحنه‌ای داشته باشد که در آن یک روح به طور ناگهانی در مقابل قهرمان مرد ظاهر می‌شود، او چه خواهد کرد؟ بدون شک او از شدت ترس جیغ خواهد زد! گاهی اوقات برای انتقال احساسات موجود در فیلمنامه، نیاز دارید تا با صوت بم یا زیر و لحنی مناسب این کار را انجام دهید. شما می‌توانید از قابلیت زیر و بم کردن صدا در برنامه Animaker Voice استفاده کنید.

نمونه‌ای را گوش کنید:

هی! من اینجا گیر کردم! یک نفر به من کمک کند!

Pitch feature

سریع صحبت کنید

جان موشیتا جونیور را به یاد دارید؟ سریع‌ترین مرد سخنگو جهان که تبلیغات خنده‌دار زیادی برای FedEx و JetBlue Airway انجام داد؟ تبلیغی که او برای JetBlue Airways انجام داد را در قسمت زیر مشاهده کنید.

آیا علاقمند هستید تا صوتی بسیار سریع مانند صدای جان موشیتا تولید کنید؟ هیچ نیازی به نگرانی نیست! با ویژگی "سرعت" Animaker Voice می‌توانید سرعت صدا را از آهسته به سریع تغییر دهید. 

نمونه‌ای را گوش کنید:

سرمایه گذاری‌های صندوق‌های مشترک در معرض خطرات موجود در بازار است. لطفا پیش از سرمایه گذاری شرایط آن را با دقت مطالعه فرمایید.

Speed feature

ویژگی‌هایی که تا به الان معرفی کردیم جذاب به نظر می‌رسد، اینگونه نیست؟ با ما همراه باشید، چیزهای جالب دیگری برای استفاده وجود دارند.

صداهای اضافی و افکت‌های جذاب اضافه کنید

حال که یک فیلمنامه و صوت خوب در اختیار دارید، ممکن است بخواهید تا چیز دیگری را به صوت خود اضافه کنید.

راز خود را زمزمه کنید

سناریویی را تصور کنید که در آن دو نفر در مورد یک راز صحبت می‌کنند یا سناریوی دیگری که در آن پسری پنهان شده است واز دوستش می‌خواهد تا ساکت بماند.

نمونه‌ای را گوش کنید:

به کسی نگو. این یک راز است!

Whisper

حرف خود را بدون گفتن بزنید!

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در ویدیوی خود از شخصی نقل قول می‌کنید و او از کلمات توهین آمیز استفاده می‌کند. اکنون، شما نمی‌خواهید ویدیوی شما حاوی زبان توهین آمیز باشد! زیرا استفاده از لحن و کلمات توهین آمیز می‌تواند منجر به بسته شدن اکانت شما در پلتفرم‌هایی همچون یوتیوب و آپارات شود. پیشنهاد می‌کنیم در چنین مواردی از سانسور استفاده کنید! با استفاده از این ویژگی می‌توانید کلماتی را که نمی‌خواهید شنیده شوند را بی‌صدا کنید. صدای بوق به جای آن کلمه پخش می‌شود!

نمونه‌ای را گوش کنید:

آقای رامون گفت که من دوست ندارم این کار *** را انجام دهم!

پس همانطور که اشاره کردیم، شما می‌توانید چیزی را بگویید بدون آن‌که گفته باشید!

5 تکنیک ایجاد ارزش و اصالت در پادکست

مرحله سوم: صوت خود را پخته‌تر کنید

پیش از آن‌که آماده پخش و اشتراک گذاری صوت خود شوید، بهتر است تا آن را دانلود کنید و حداقل یکبار به آن گوش کنید.

جمع بندی

در نرم افزار Animaker Voice، قابلیت‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. در این بلاگ تلاش کردیم تا به تعدادی از مهم‌ترین ابزارهای قابل استفاده در این برنامه اشاره کنیم. بهتر است در این برنامه چرخی بزنید و ببینید دیگر چه امکاناتی وجود دارد تا از آن بهره ببرید.

منبع: سایت animaker