عدم شناخت افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید، می‌تواند احساسی از عدم اطمینان و گمراهی به شما القا کند، مانند اینکه در تاریکی به طور نامتعارف و گنگ راه می‌روید.
تعیین مخاطبان هدف، مهم‌ترین کاری است که برای رشد پادکست و کسب درآمد از آن، می‌توانید انجام دهید.! به همین دلیل، باید به دنیای مخاطبان پادکست خود وارد شده و به نیازهای آنها پاسخ دهید. اما چگونه؟

راهکار‌‌های تعیین مخاطبان هدف پادکست

6 راهکار زیر به شما کمک خواهد کرد تا به ذهن مخاطب خودتون نفوذ کنین، پادکست خود را به موفقیت برسانید و درآمد قابل توجهی را به دست آورید.

1. از مهارت‌های خود استفاده کنید

به همراه دوست صمیمی خود سیگارتان را بردارید و با ما همراه شوید. زیرا این قضیه قرار است جالب شود، واتسون.

بدون تعارف، همه ما چندین مهارت داریم که می‌تواند کمک کند تا وارد ذهن مخاطبان پادکست خود شویم. از آنجایی که لیست کردن تمام چیزهایی که همه شنوندگان شما ممکن است دوست داشته باشند کار سختی است، بهتر است از یک شخصیت کاربری استفاده کنید. در واقع این روشی است برای ساختن یک شنونده ایده‌آل بر اساس میانگین علاقه‌ها و عدم علاقه‌های شنوندگان شما. چیزهایی مانند:

  • اطلاعات شخصی: سن، محل زندگی، تحصیلات
  • اهداف: آنچه که آنها دوست دارند انجام دهند و آرزوی دستیابی به آن را دارند.
  • عادات: آنچه که آنها در وقت آزاد خود انجام می‌دهند، که نشان دهنده‌ی سلیقه‌ی آن‌هاست.

برای راحت‌تر کردن کارتان، چند سوال طراحی شده، که به شما کمک کند تا درکی از مخاطبان خود به دست آورید و شخصیت کاربری خود را شکل دهید.

لحن صحبت با مخاطبان پادکست

2. هرگز از یک لحن صحبت با همه استفاده نکنیم

آیا همیشه توجه کرده‌اید که با دو نفر مختلف یکسان حرف نمی‌زنید؟ به طور خودکار سبک صحبت کردن خود را با مخاطبتان تطبیق می‌دهید حتی بدون فکر کردن درباره آن. به عنوان مثال، در محیط کار اگر رئیس شما از شما بپرسد "گزارش‌ها چطور پیش می‌روند؟"، احتمالاً شما به شیوه‌ای مودبانه و خوش‌فکرانه پاسخ خواهید داد، به جای اینکه بگویید: "هفته آینده تمومشون می‌کنم!" خیلی عجله داری؟!"

ترجمه فهمی:

تطبیق نوع لحن صحبت با مخاطب، چیزی است که اکثر مردم به طور طبیعی انجام می‌دهند. در هنگام ارائه پادکست، این چالش وجود دارد که نمی‌توانید ببینید با کی صحبت می‌کنید. در ساخت پادکست شما قادر نیستید زبان بدن یا میمیک صورت مخاطب را مشاهده کنید، بنابراین باید به این اعتماد کنید که مخاطبان خود را به اندازه کافی بشناسید تا بتوانید محتوایی را ایجاد کنید که آنها از آن لذت ببرند و با آن درگیر شوند.

استفاده از روانشناسی رنگ‌ها در ساخت انیمیشن

3. به نیاز خود بپردازید (همزمان با برآورده کردن نیازهای دیگران)

اگر شما با یک مشکل روبرو بوده و آن را حل کرده‌اید، احتمالاً می‌توانید یک محصول یا خدمتی را ارائه دهید که به این مشکل پاسخ می‌دهد و این امر شما را به موفقیت نزدیکتر می‌کند. به عبارت دیگر، چون شما به عنوان یک مشتری اولیه، نیازها و مشکلات را بهتر درک می‌کنید، می‌توانید راه‌حلی بهتر و کارآمدتر ارائه دهید. زیرا:

  • افزایش انگیزه به گونه‌ای است که شما برنامه‌ی خود را به خوبی پیروی کنید و تحت تأثیر آن قرار بگیرید. به این ترتیب، انگیزه بیشتری برای ادامه کار و تعهد در آن ایجاد می‌شود.
  • به راحتی می‌توانید با مخاطبان خود همدردی کنید و آنها را درک کنید.
  • در هنگام ارائه موضوع شما اشتیاق و علاقه‌ی زیادی خواهید داشت.(مخاطب این حس رو از شما میگیره)

منظورم این است که چه کسی دوست ندارد به نیاز خودش پاسخ دهد؟ نگاهی به این کوچولویی که دارد لذت می‌برد، بیندازید!

برآورده کردن نیازهای مخاطبان پادکست

این احتمالاً یکی از بهترین دلایل برای شروع ساخت یک پادکست است، اما همچنان که با شنوندگان‌تان رشد می‌کنید، کافی نیست فقط به خاطر خودتان این کار را انجام دهید. همه یکسان نیستند، بنابراین بهتر است به سمت بیرون نگاه کنید و روی طرفداران واقعی خود تمرکز کنید.

4. بر روی طرفداران واقعی خود تمرکز کنید

اشخاصی که عاشق برنامه شما هستند، بدون شک ارزشمندترین بخش از مخاطبان شما هستند. این افراد هستند که مرتباً بازمی‌گردند، ارتباطی با شما برقرار می‌کنند و با دوستانشان در مورد برنامه شما صحبت می‌کنند.

بیشتر افراد فقط یک یا دو بار برنامه شما را گوش می‌دهند و آن را می‌پسندند. در واقع آنها فقط عابران هستند و مخاطبان اصلی شما نیستند. اما افرادی که به صورت مداوم بازمی‌گردند و با تمام محتوای شما در ارتباط هستند، طرفدار اصلی و فوق‌العاده شما به حساب می‌آیند!

توانایی تفکیک میان افراد گذری و طرفداران فوق‌العاده در بازار هدف شما بسیار مهم است! باید به درخواست‌های کسانی که فقط برنامه شما را برای مدت کوتاهی می‌پسندند بی‌توجه شوید و به جای آن، بیشتر به درخواست‌های کسانی که برنامه شما را "دوست" دارند تمرکز کنید. پس سؤال این است: چگونه می‌توانید طرفداران واقعی خود را مورد هدف قرار داده و با ذهن مخاطبان پادکست‌تان ارتباط برقرار کنید؟

مخاطبان پادکست

طرفداران واقعی اغلب در گروه‌های بازار هدف قرار می‌گیرند. این گروه‌ها به طور عمده از افرادی تشکیل شده‌اند که در جامعه عمومی رایج نیستند. اگر ایدهٔ تمرکز بر گروه‌های کوچک برای شما محدود کننده به نظر می‌رسد، در واقع کاملاً اشتباه می‌کنید! ما همهٔ عادت داریم که فکر کنیم محدود کردن تمرکز به معنای محدود شدن رشد و پتانسیل است، اما این درست نیست.
خوشبختانه، اینطور کار نمی‌کند. چرا؟ به دست آوردن توجه ممکن است دشوار باشد، به ویژه با وجود تنوع زیادی که امروزه وجود دارد. به همین دلیل، تمرکز بر محتوای خود را بر روی یک گروه خاص می‌تواند سودمند باشد.

اگر شما توانایی خوشحال کردن یک تعداد کوچکی از افراد را داشته باشید، آنها تقریباً مانند سفیرانی برای پادکست شما خواهند شد و درباره برنامه شما به دوستانشان خواهند گفت. این باعث رشد طبیعی مخاطبان شما می‌شود، پس از قدرت گروه‌های کوچک استفاده کنید و آنها را به اندازه کافی قدرتمند تلقی کنید!

4 وبسایت برای پیدا کردن میهمانان پادکست!

5. تمرکز بر گروه‌های خاص نه فقط اکثریت

پس منظورم از "تمرکز بر گروه‌های خاص" چیه؟ خب، همهٔ ما نمی‌توانیم از یک نوع محتوا لذت ببریم. بیشتر ما علایق خاص خود را داریم. شاید شما به پادکست‌های کمدی طنز و سرگرم‌کننده علاقه‌مند باشید، در حالی که فرد دیگری عاشق پادکست‌های رازآلود قتل باشد. "گروه‌های خاص" افرادی هستند که دقیقاً می‌دانند چه چیزی را دوست دارند. مثلا برخی از از افراد ممکن است پادکست های مربوط به سریال true crime را دوست داشته باشند.

اصل مطلب این است که با داشتن اطلاعاتی دربارهٔ شنوندگان خود، می‌توانید احساس کنید با چه افرادی در حال صحبت هستید. شناختی که دربارهٔ طرفداران خود دارید، می‌تواند واقعاً کمک کند! این شخصیت‌های کاربری، تصوری خیالی از مشتری ایده‌آل شما بر اساس نیازها و رفتار جمعیت هدف شما هستند.

ایجاد شخصیت‌های کاربری نه تنها برای شنوندهٔ معمولی شما بلکه برای شنونده‌های خاص نیز مفید است. آنها یک راه خوب برای تعریف دقیق نوع فردی هستند که با آنها صحبت می‌کنید و این کمک می‌کند تا محتواهایی برای پادکست خود ایجاد کنید. شخصیت‌های کاربری معمولاً شامل اطلاعات آماری، اهداف، عادات و… هستند که شناخت طرفداران شما می‌کند. بیایید نمونه‌ای را مورد بررسی قرار دهیم!

6. نگاهی به پادکست Philosocuzzi بیندازید.

فرض کنیم که پادکست شما به نام Philosocuzzi (یک نام مستعار مختص پادکست شما) در هر قسمت با یک فیلسوف در یک جکوزی مصاحبه کند. ممکن است متوجه شوید که برخی از طرفداران شما می‌خواهند درباره مباحث بسیار پیشرفته صحبت شود، در حالی که گروهی دیگر از طرفداران وقتی که موضوعات پیچیده می‌شوند، علاقه خود را از دست می‌دهند.

اگر شما فقط بر روی یک گروه خاص تمرکز کنید، هنگامی که قسمت‌ها بسیار پیچیده یا خیلی بیش از حد عمومی باشند، تعداد دانلودها کاهش خواهد یافت. به جای آن، شما باید از خلاقیت خود استفاده کنید تا سعی کنید هر دو نوع شنونده را راضی کنید. در مورد پادکست Philosocuzzi، این می‌تواند به این معنا باشد که یک قانون به نام "عدم استفاده از اصطلاحات تخصصی" را اعمال کنید، تا گفتگو برای کسانی که اصطلاحات خاص صنعت را نمی‌فهمند، قابل درک باشد، اما همچنین هنوز لحظات پیچیده‌تری را در بر داشته باشد.

نماینده کاربری ایده آل شما شامل همه کسانی است که با آنها در حال صحبت هستید. در این حالت، افرادی که علاقه‌مند به دریافت اطلاعات بیشتر درباره گذشته هستند، اما بدون استفاده از اصطلاحات فنی پیچیده!

به طور خلاصه...

1. یک پادکست را ایجاد کنید که خودتان دوست دارید گوش کنید و بر اساس یک مشکل یا ایده‌ای که تجربه‌ای در آن دارید، به عبارت دیگر، نیاز خود را برطرف کنید.
2. تمرکز خود را روی افرادی که عاشق پادکست شما هستند، بگذارید!
3. برای بهتر درک کردن مخاطبان خود، نماینده‌های کاربری را برای هر دو گروه خاص و حداکثری از مخاطبانتان ایجاد کنید و برنامه‌های مختص هر دو گروه بسازید.

منبع: وبسایت podcast.co