(زمان مطالعه: 4دقیقه)

در مجموعۀ اول معرفی پادکست‌های حوزۀ خیریه، یازده پادکست معرفی شد. در ادامۀ آن مقاله، 14 پادکست معرفی می‌شوند که نمونه‌هایی از پادکست‌های خیریه هستند. اگر می‌خواهید مقالۀ معرفی 25 پادکست حوزۀ خیریۀ (1) را مطالعه کنید، آن را اینجا بخوانید.


پادکست Stories of change

مؤسسۀ خیریۀ Frontline می‌کوشد با فعالیت‌های خود تغییرات اجتماعی به وجود بیاورد. هدف آن‌ها از ایجاد تغییرات اجتماعی، بهبود وضعیت زندگی کودکان و خانواده‌های آسیب‌پذیر و نیز دادن شانس جدید به آن‌هاست تا بتوانند زندگی بهتری داشته باشند. این مؤسسۀ خیریه پادکستی تولید می‌کند با نام The Story of Change. میزبانان این پادکست با افراد شگفت‌انگیز و سازمان‌های موفقی گفت‌وگو می‌کنند که هدفشان تغییر زندگی کسانی است که تا به حال شانسی برای زندگی بهتر نداشته‌اند.

میزبان پادکست The Story of Change راد فرانسیس (Rod Francis) است که با متخصصان، دانشگاهیان، پژوهشگران و رهبران گفت‌وگو می‌کند. وی می‌کوشد نشان دهد که تغییر برای ما انسان‌ها چه معنایی دارد، چه عواملی برای ایجاد تغییر لازم و مؤثر است. این پادکست در دومین یکشنبۀ هر ماه پخش می‌شود.

اپیزود بیستم پادکست با موضوع تغییرات سازمان‌ها و علت آن‌ها گفت‌وگویی است با پرفسور پیتر رندل (Prof Bill Brendel) از دانشگاه ایالتی پن (Penn State University) دربارۀ اینکه چگونه تغییر در فرهنگ سازمانی، رهبری، انگیزه‌ها و رفتارها رخ می‌دهد و ممکن است برای شرکت‌ها و بافت اجتماعی گسترده‌تر چه معنایی داشته باشد.

پادکست Giving Thought

پادکست Giving Thought محصولی از اندیشکدۀ Giving Thought بنیاد کمک‌های خیریه (CAF) است که در آن به موضوعات بزرگ، مضامین و اخبار مربوط به بشردوستی و کار جامعۀ مدنی پرداخته می‌شود. رودری دیویس (Rhodri Davies) میزبان این پادکست است. او در هر اپیزود با بیان موضوعاتی جذاب، شنوندگان را راهنمایی کند. دیویس با مهمانان بزرگی صحبت می‌کند که بینش و تخصص خود دربارۀ مسائل جامعۀ مدنی را در اختیار مخاطبان پادکست قرار می‌دهند.

پادکست Small But Mighty

پادکست Small But Mighty توصیه‌ها و منابع تخصصی را برای مؤسسه‌های غیرانتفاعی کوچک ارائه می‌دهد. در این پادکست با کارشناسان بخش خیریه دربارۀ جمع‌آوری کمک‌های مالی، بازاریابی یا مشاوره گفت‌وگو می‌شود. اپیزود چهل‌وهشتم این پادکست با نام «How to create social change through a non-profit» دربارۀ نحوه ایجاد تغییرات اجتماعی از طریق مؤسسه‌های غیرانتفاعی است. در این اپیزود رن سوگی (Rhen Soggee)، مدیرعامل ActNow Theatre، دربارۀ تجربه‌هایش می‌گوید.

رن دربارۀ این موضوع صحبت می‌کند که ActNow چطور از هنر و تئاتر برای آموزش و اطلاع‌رسانی دربارۀ نژادپرستی، جنسیت و تنوع فرهنگی و خشونت خانگی استفاده می‌کند. او همچنین توضیح می‌دهد که چرا برای سازمان‌های غیرانتفاعی کوچک مهم است که در فعالیت‌هایشان ریسک کنند و اهمیت تنوع در رهبری غیرانتفاعی را خاطرنشان می‌کند.

پادکست Good Charity Bad Charity

در پادکست Good Charity, Bad Charity میزبانان با مهمانی از مؤسسه‌های خیریه و غیرانتفاعی همراه می‌شوند تا بفهمند که خیریه‌های «خوب» چه کارهایی را به‌درستی انجام می‌دهند و چگونه می‌توان فعالیت‌ها را با شیوه‌ای مناسب‌تر و بهتر انجام داد. مهمانان این پادکست از حوزه‌های مختلف با تجربه‌ها و تخصص‌های متفاوت انتخاب می‌شوند تا همۀ جنبه‌های فعالیت‌های خیرخواهانه و بشردوستانه بررسی شود. برای مثال، ممکن است یکی از مهمانان از بخش اجرایی مؤسسه‌ها دعوت شود و دیگری متخصص نوآوری و در تلاش برای ایجاد تغییرات اجتماعی باشد.

ارائه‌دهندگان این پادکست عبارت‌اند از کیت دیویس (Keith Davis)، کامیلا مک‌گیبون (Camilla McGibbon) و دیوید پرست (David Prest). همچنین، الکس اسکایلز (Alex Skailes) مدیر مرکز اثربخشی خیریه به این تیم پیوسته است تا موضوعات کلیدی پیش روی بخش خیریه را بررسی کند. تاکنون 34 اپیزود از این پادکست منتشر شده است. در این اپیزود، دربارۀ ابزار و فنّاوری‌های دیجیتالی صحبت می‌شود که می‌توان برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به روش بسیار کارآمدتر و مؤثرتر استفاده کرد.

پادکست SoCal Charity Connection

در این پادکست که به‌تازگی تولید آن شروع شده است، دربارۀ مؤسسه‌ها خیریه و غیرانتفاعی‌ای صحبت می‌کند که در منطقۀ کالیفرنیای جنوبی به خانواده‌های نظامی خدمت می‌کنند. علاوه بر آن، این پادکست به سازمان‌های غیرانتفاعی می‌پردازد که به کودکان خدمات ارائه می‌کنند. تاکنون چهار اپیزود از پادکست SoCal Charity Connection تولید شده است. موضوعات این اپیزودها عبارت‌اند از:

اپیزود اول دربارۀ مؤسسۀ خیریه‌ای است که این پادکست را تولید می‌کند.

در اپیزود «Warrior Built Foundation»، نیک هام (Nick Hamm) بنیان‌گذار Warrior Built دربارۀ تاریخچه و هدف این بنیاد صحبت می‌کند.

در اپیزود «The Honor Foundation»، جو لارا (Joe Lara) از بنیاد Honor دربارۀ چگونگی کمک این سازمان به نیروهای ویژۀ نظامی صحبت می‌کند که می‌خواهند به زندگی عادی برگردند.

در ایپزود «Shea Center» این مرکز از دامپزشکان صحبت می‌شود که از مشکلات مختلف سلامت روان رنج می‌برند و این پادکست تاریخچه و تجربه‌های این برنامه را تا به امروز بررسی می‌کند.

پادکست Charity Network News

Charity Network News می‌کوشد به شنوندگانش انگیزه دهد تا جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند. میزبان این پادکست لکس لومیر (Lex Lumiere) است. او عکاس، هنرمند و کنشگر اجتماعی است. لومیر هر هفته مصاحبه‌های شگفت‌انگیزی را با فعالان موفق و خلاق حوزۀ بشردوستی انجام می‌دهند. این مصاحبه‌ها بینش جدیدی را به علاقه‌مندان این حوزه می‌دهد تا بتوانند اثرگذارتر باشند.

پادکست Working Life

این پادکست در بریتانیا تولید می‌شود. پادکست This Working Life که به میزبانی Talent Set تولید می‌شود، پادکستی است که به بیان داستان‌های الهام‌بخش افراد شگفت‌انگیز در بخش خیریه و غیرانتفاعی اختصاص دارد. در هر اپیزود، اجراکنندگان پادکست با فردی در فضای خیریه یا غیرانتفاعی دربارۀ سفر شغلی‌اش گفت‌وگو می‌کنند. این افراد داستان خود را تعریف می‌کنند که چگونه به جایی که اکنون هستند رسیده‌اند، چه چیزهایی را در طول مسیر یاد گرفته‌اند و در حال حاضر نکات مهمی که در این حوزه می‌بینند کدام است. همچنین، آن‌ها توصیه‌هایی را به شنوندگان ارائه می‌دهند که می‌توانند برای بهتر شدن فعالیت‌هایشان به کار بگیرند.

پادکست Charity Champions

این پادکست دربارۀ قهرمانان سازمان‌های غیرانتفاعی و خیریه هستند که برای ایجاد تأثیر مثبت در جامعه تلاش می‌کنند. پادکست Charity Champions را مؤسسه‌ای با همین نام تولید می‌کند. این مؤسسه هر پاییز، شش سازمان غیرانتفاعی را از میان نامزدهایی که در وب‌سایتشان ارائه می‌شوند، انتخاب می‌کند. هر سازمان و مؤسسۀ خیریه‌ای که بخواهد می‌تواند در این برنامه ثبت‌نام کند. قهرمانان خیریه‌ای که انتخاب می‌شوند، آموزش‌هایی در زمینۀ توسعۀ رهبری و افزایش آگاهی دریافت می‌کنند که هر دو معمولاً برای این سازمان‌ها هزینۀ زیادی دارند.

پادکست Innocence Project London

در سال 2010، مؤسسه‌ای تشکیل با نام Innocence Project London شد. این مؤسسه به کار خود ادامه داد تا اینکه در سال 2020 به یک مؤسسۀ خیریه ثبت‌شده تبدیل شد. در این مؤسسۀ خیریه، دانشجویان حقوق و جرم‌شناسی به‌صورت داوطلبانه به افراد کمک می‌کنند. آن‌ها پرونده‌های افراد محکومی را می‌پذیرند که ادعا می‌کنند بی‌گناه‌اند و فرایند تجدیدنظر نیز برای پرونده‌های آن‌ها تمام شده است. از طریق کمیسیون بررسی پرونده‌های جنایی (CCRC)، این وکیل‌ها می‌کوشند پروندۀ آن افراد را پیگیری کنند. در این پادکست داستان فعالیت‌های این مؤسسه روایت می‌شود.

پادکست Cracking Charity Chat

پادکست Cracking Charity Chat برای داوطلبانی است که می‌خواهند اطلاعات بیشتری دربارۀ مدیران و رهبران خیریه‌های موفق بشنوند. هدف هر اپیزود این بود که مثال‌هایی از نحوۀ عملکرد کارها و نمونه‌های عملی بیاورد؛ چگونه رهبران کارآمد به حوزۀ موضوعی موردنظر نزدیک می‌شوند و نکات مهمی را که افراد می‌توانند در سازمان خود اعمال کنند، ارائه دهند. ضبط این پادکست در اوایل سال 2021 متوقف شد، اما موضوعاتی که در اپیزودها پوشش داده شده است همچنان روزآمد و کاربردی هستند. برخی مهمانان عبارت‌اند از: کیت کالینز (Kate Collins) از مؤسسۀ Teenage Cancer Trust، جیمز جوپلینگ (James Jopling)، جو جنکینز (Joe Jenkins) از Children Society، نیک تمپل (Nick Temple) از Social Investment Business و پل استریت (Paul Streets) از بنیاد Lloyds Bank.

پادکست Remember A Charity

در پادکست Remember A Charity، به شیوه‌های جمع‌آوری منابع مالی توجه می‌شود. به‌طور ویژه، کارشناسانی به این برنامه دعوت می‌شوند تا دربارۀ موضوعات مهم جمع‌آوری کمک‌های مالی پس از همه‌گیری کووید-19 صحبت کنند. این عوامل بسیار بر خیریه‌ها تأثیر گذاشتند. هدف این است که با ارائۀ اطلاعات، از خیریه‌های دیگر حمایت شود.

پادکست Medact

پادکست Medact را مؤسسۀ خیریه‌ای بریتانیایی تولید می‌کند که در حوزۀ بهداشت عمومی فعال است. این مؤسسه برای آموزش و حمایت از عوامل تعیین‌کنندۀ سلامت، از جمله جنگ، فقر و تخریب محیط‌زیست کار می‌کند.

پادکست Charity Insights

پادکست Charity Insights مطالبی را برای رهبران خیریه بازگو می‌کند. در هر اپیزود، گزیده‌ای از مقالات مهم بحث و بررسی می‌شود تا دربارۀ چگونگی غلبه بر چالش‌های روزانۀ مدیریت و رشد یک سازمان غیرانتفاعی، اطلاعات مفیدی به مخاطبان ارائه شود.

پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.