مصاحبه‌ از راه دور همواره یکی از ارکان اصلی در ساخت پادکست بوده است. اما اگر تاکنون به ضبط مصاحبه‌های حضوری عادت داشته‌اید یا در ابتدای راه‌اندازی یک پادکست هستید، احتمالاً سؤالاتی درباره نحوه ضبط از راه دور مصاحبه‌ها به ذهن‌تان خطور کرده است:

آیا نیازی به میکروفون هست؟ چطور می‌توان یک محیط خوب و ایده‌آل در داخل خانه برای ضبط پادکست از راه دور فراهم کرد؟ به چه نرم‌افزاری نیاز است؟ آیا می‌توان ویدیو را نیز از راه دور ضبط کرد؟ سریع‌ترین راه برای ویرایش اپیزودها چیست؟

در این مقاله به هر آنچه برای ضبط و انتشار صدا و ویدیوی باکیفیت در خانه نیاز دارید خواهیم پرداخت، از تهیه تجهیزات و آماده‌سازی فضای ضبط گرفته تا مراحل ویرایش پس از تولید.

ملزومات ضبط از راه دور

قبل از ورود به جزئیات ضبط از راه دور لازم است که از تهیه ملزومات اولیه اطمینان حاصل کنید. تجهیزات، محیط ایده‌آل و میهمانان عالی از جمله ملزومات ضروری برای ضبط صرفنظر از نرم‌افزاری است که در نهایت استفاده می‌کنید.

خرید میکروفون

در صورت استفاده از میکروفون داخلی لپ‌تاپ یا کامپیوتر مطلع باشید که حتی بهترین نرم‌افزار ضبط دنیا نیز چندان به کارتان نخواهد آمد. این میکروفون‌ها فاقد کیفیت لازم هستند و بنابراین به خاطر داشته باشید که اگر کیفیت صدا به نحوی است که گوش شنوندگان را آزار می‌دهد، آنها مدت چندان طولانی همراه‌ شما باقی نخواهند ماند.

خوشبختانه انواع زیادی از میکروفون‌های USB با قابلیت اتصال عالی در بازار وجود دارد که خرید آنها به پول زیادی نیاز ندارد. چند پیشنهاد برتر ما در این زمینه عبارت است از:

  • Blue Yeti (130 دلار)
  • Rode NT-USB Mini (99 دلار)
  • Rode Podcaster (175 دلار)

هرچند کار با میکروفون‌های USB بسیار راحت است، اما نمی‌توانند از لحاظ کیفیت صدا با میکروفون‌های XLR برابری کنند. بنابراین اگر واقعاً به دنبال ضبط صدای حرفه‌ای هستید، خرید میکروفون XLR را در دستور کار قرار دهید.

میهمانی که با او صحبت می‌کنید شاید به میکروفون دسترسی نداشته باشد، اما شنوندگان حاضرند کیفیت صدای ضعیف طرف دیگر (میهمان) را به صدای واضح و شفاف شما (میزبان) ببخشند.

توجه: در صورت امکان یک پاپ فیلتر (فیلتر داخلی) برای میکروفون خود تهیه کنید. این به شما کمک می‌کند تا صداهای انسدادی و سخت حروف «p» و «b» که هنگام صحبت کردن در میکروفون ایجاد می‌شود، حذف شود.

استفاده از هدفون

هدفون یک وسیله بسیار مهم برای ضبط صدا از راه دور است. شما و میهمان‌تان باید از این وسیله استفاده کنید تا از مشکل فیدبک میکروفون جلوگیری شود. کیفیت هدفون به اندازه کیفیت میکروفون اهمیت ندارد، بنابراین اگر از قبل دارای یک هندزفری یا هدفون کوچک هستید می‌توانید به راحتی از آن استفاده کنید. اما اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در وسایل پیشرفته و تخصصی هستید، توصیه‌ها و پیشنهادات ما را ببینید.

هدفون از لوازم ضروری برای ضبط از راه دور است!

هدفون از لوازم ضروری برای ضبط از راه دور است!

همچنین هدفون کنترل بیشتری روی صدا به شما می‌دهد تا بتوانید تنظیمات را به سرعت انجام دهید. اگر صدا کمی ناواضح به نظر می‌رسد، مکان خود را تغییر داده یا میکروفون را به دهان نزدیک‌تر کنید. به علاوه هدفون به شما خبر می‌دهد که آیا صداهای پس‌زمینه محیطی را دریافت می‌کنید یا خیر.

آماده‌سازی محیط ضبط خانگی

لازم نیست کل اتاق‌ها را عایق صوتی کنید، اما مطمئن شوید که در یک فضای ساکت و دلپذیر به دور از هرگونه صداهای مزاحم پس‌زمینه کار می‌کنید. پنکه و هر نوع وسیله دیگری که سروصدای زیادی ایجاد می‌کند را به اتاق‌های دیگر منتقل یا در صورت امکان آنها را خاموش کنید. ضبط صدا در اتاقی که فرش شده نیز می‌تواند به کاهش پژواک صدا کمک کند.

همچنین می‌توانید هنگام ضبط تابلوی «مزاحم نشوید» را در سردر اتاق نصب کنید تا مانع از ورود اتفاقی افراد دیگر  خانه شود (گرچه هیچ تضمینی برای توجه بچه‌های کوچک به این قضیه نیست).

اگر می‌خواهید صدای حرفه‌ای‌تری در خانه داشته باشید، خرید فیلتر بازتاب صدا را به شما توصیه می‌کنیم. این فیلترها را می‌توان دقیقاً در پشت میکروفون برای حذف پژواک صدا نصب کرد تا حس کیفیت ضبط استودیویی به شما ببخشد.

نصب فیلتر میکروفون برای جلوگیری از بازتاب صدا

نصب فیلتر میکروفون برای جلوگیری از بازتاب صدا

پیدا کردن میهمانان فوق‌العاده

حتی دیوید لترمن (David Letterman) مجری مشهور تلویزیونی نیز نمی‌تواند به برنامه‌ای با حضور یک میهمان خشک، سرد و بی‌روح جذابیت ببخشد. شما نمی‌توانید فقط از طریق جادوی پرسش و پاسخ شخصی را جذاب کنید. بنابراین نیمی از هنر ضبط مصاحبه‌های از راه دور عالی به انتخاب میهمانان جذاب مربوط می‌شود.

وب‌سایت MatchMaker.fm فرآیند رزرو میهمان را ساده کرده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به طور رایگان در وب‌سایت ثبت نام کرده و جزئیات مربوط به پادکست خود را وارد کنید. سپس می‌توانید در پایگاه داده‌ای متشکل از هزاران پروفایل میهمان جستجو کرده و مرتبط‌ترین میهمانان را برای حضور در برنامه خود رزرو کنید.

پیدا کردن میهمانان عالی در سایت MatchMaker.fm ساده است

پیدا کردن میهمانان عالی در سایت MatchMaker.fm ساده است

نکته: هنگام رزرو زمان‌های خالی میهمان از تقویم‌هایی چون Calendly یا Harmonizely استفاده کنید. این با حذف هرگونه ارتباطات ضعیف زندگی را برای شما و میهمان‌تان آسان‌تر می‌کند.

ضبط در حالت «فقط صوتی» یا «تصویری»

پس از رزرو تعدادی میهمان و آماده‌سازی تجهیزات در فضای مناسب باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید فقط صدا ضبط کنید یا ترکیبی از صدا و تصویر. نرم‌افزار و فرآیندهای مورد نیاز بسته به گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهند بود.

اگر به دنبال بهترین کیفیت صدای ممکن هستید، حالت فقط صوتی را انتخاب کنید. اما اگر نیاز به انتشار مصاحبه‌های خود در یوتیوب یا رسانه‌های اجتماعی دارید، ضبط تصویری نیز اهمیت پیدا می‌کند. اما به خاطر داشته باشید که در این حالت کیفیت صدا چندان خوب نخواهد بود.

این شما هستید که تصمیم می‌گیرید بهترین حالت برای پادکست‌تان چیست. در ادامه بهترین گزینه‌ها برای ضبط در حالت فقط صوتی و ترکیب صوت و تصویر را معرفی می‌کنیم.

نحوه ضبط پادکست‌های صوتی از راه دور

سه گزینه مختلف برای ضبط پادکست‌های صوتی باکیفیت از راه دور وجود دارد:

1. روش ضبط دوطرفه (Double Ender)

در این روش میزبان و میهمان‌ هر کدام صدا را به صورت محلی و جداگانه ضبط می‌کنند. پس از پایان مصاحبه، میهمان فایل صوتی خود را برای میزبان فرستاده تا با صدای وی در مرحله پس از تولید تلفیق شود. این یک استاندارد طلایی از لحاظ کیفیت صداست.

در این روش به نرم‌افزارهای ضبط صدا مثل Audacity یا Adobe Audition و پلتفرم‌هایی چون Google Hangouts یا Whereby جهت ارتباط با میهمان نیاز دارید. ضبط محلی به جای ضبط اینترنتی از فشرده‌سازی صدا و مشکلات قطع و وصل شدن ارتباط که معمولاً کیفیت مصاحبه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، جلوگیری می‌کند.

ضبط محلی با استفاده از Audacity

ضبط محلی با استفاده از Audacity

اما این روش با ایرادات مهمی نیز همراه است. نخست آنکه میهمان باید سیستم و تشکیلات ضبط محلی را در طرف خود داشته باشد تا بتواند مکالمه‌اش را ضبط کند. اگر میهمان قبلاً مصاحبه‌های زیادی انجام نداده باشد، احتمالاً از نحوه انجام کار بی‌اطلاع خواهد بود. روش ضبط دوطرفه تنها زمانی مناسب است که با میهمانان باتجربه و آشنا به فناوری مصاحبه می‌کنید.

به علاوه این روش کار و زحمت زیادی را می‌طلبد. فایل دو طرف مصاحبه باید با هم ترکیب، هماهنگ و ویرایش شود. این کار زمان‌بر بوده و به سطحی از مهارت ویرایش صدا نیاز است. بنابراین اگر در زمینه ضبط از راه دور تازه‌کار هستید، احتمالاً بهترین گزینه برای شما نخواهد بود.

2. Cleanfeed

کلین‌فید (Cleanfeed) یک برنامه مرورگر اینترنتی رایگان است که به شما امکان می‌دهد صدای باکیفیت چند نفر را به طور همزمان ضبط کنید. این برنامه فقط در گوگل کروم کار می‌کند و بنابراین قبل از دعوت میهمانان به ضبط آنها را از این موضوع مطلع کنید.

برای ضبط از راه دور کافی است حساب کاربری خود در برنامه را ایجاد کرده و دعوت‌نامه‌ای برای میهمانان ارسال کنید. میهمانان پیوند یک ایمیل را دریافت خواهند کرد که امکان پیوستن آنها به جلسه را فراهم می‌کند (مجدداً به آنها یادآوری کنید که به هدفون نیاز دارند). حتی در طرح رایگان و پایه Cleanfeed می‌توانید از چند میهمان برای ملحق شدن به جلسه دعوت کنید تا عملاً به یک پادکست از نوع میزگرد تبدیل شود.

ارسال دعوت‌نامه‌های ایمیل به میهمانان

ارسال دعوت‌نامه‌های ایمیل به میهمانان

پس از پیوستن میهمان و کسب آمادگی برای شروع مصاحبه، کافی است دکمه ضبط در سمت راست بالای صفحه را فشار دهید. از شما خواسته می‌شود نامی برای فایل خود برگزیده و فرمت ضبط را انتخاب کنید. برای سادگی کار توصیه می‌کنیم از گزینه همه (Everyone) استفاده کنید.

کلین‌فید چند گزینه ضبط را پیشنهاد می‌دهد

کلین‌فید چند گزینه ضبط را پیشنهاد می‌دهد

هنگامی که ضبط در جریان است می‌توانید در هر لحظه با فشار دادن دکمه قرمز ضبط را موقتاً متوقف کرده و دوباره از همان نقطه مصاحبه را ادامه دهید. وقتی کارتان به پایان رسید، دکمه دانلود در سمت چپ نوار ضبط را فشار داده تا فایل صوتی خود را دریافت کنید.

ضبط در کلین‌فید

ضبط در کلین‌فید

توجه: تا زمانی که فایل صوتی خود را دانلود نکرده‌اید، تب مرورگر کلین‌فید را نبندید. انجام این کار باعث می‌شود فایل ضبط خود را از دست دهید، در حالی که هیچ راهی برای بازیابی آن وجود ندارد.

اگر به دنبال ضبط از راه دور نامحدود و باکیفیت بالا بدون پرداخت هزینه هستید، کلین‌فید یک گزینه عالی است. این برنامه عملکرد ابتدایی و ساده‌ای دارد، اما کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. ما از کلین‌فید در Podcast.co برای ضبط اپیزودهای فصل اول Meet The Podcasters استفاده کرده‌ایم.

3. Alitu

اولیتو (Alitu) یک نرم‌افزار ساخت و ویرایش پادکست است که اخیراً گزینه ضبط تماس را ارائه کرده است، به این معنا که در حال حاضر می‌توانید مصاحبه یا برنامه چندمیزبانه را ضبط کرده و پس از پایان تماس عمل پاکسازی صدا از کاهش نویز گرفته تا ترازبندی آن را به طور خودکار انجام دهید.

به لطف اپیزودساز کاربردی اولیتو می‌توانید فایل‌های ضبط خود را ویرایش کرده و با اضافه کردن بخش مقدمه، پایان‌بندی، آگهی‌ها و غیره از فایل نهایی خروجی بگیرید.

هزینه اشتراک این برنامه که امکاناتی بیش از ضبط ساده پادکست را در اختیارتان قرار می‌دهد، ماهانه 32 یا سالانه 320 دلار است. با توجه به وجود گزینه‌های داخلی برای ویرایش و پاکسازی خودکار صدا، جای هیچگونه اشتباه برای شما باقی نمی‌ماند. در ادامه بیشتر در مورد این نرم‌افزار صحبت خواهیم کرد.

راهنمای کامل خلاصه‌نویسی اتفاقات پادکست

نحوه ضبط پادکست‌های تصویری از راه دور

زوم (Zoom) و اسکایپ (Skype) دو گزینه محبوب برای ضبط تصویری هستند. اما گزینه مورد علاقه ما Riverside.fm است، چرا که کنترل و کیفیت بیشتری به کار می‌بخشد. صرفنظر از علایق شخصی، 5 گزینه را در اینجا معرفی می‌کنیم.

1. Riverside.fm

Riverside.fm یک پلتفرم همه‌کاره برای ضبط پادکست‌‌های تصویری از راه دور است. این پلتفرم امکان ضبط صدا و تصویر با کیفیت استودیویی و به طور جداگانه برای هر میهمان را فراهم می‌کند. وضوح بالای صدا از جمله مزیت‌های بزرگ این برنامه نسبت به پلتفرم‌های تماس تصویری همچون زوم و اسکایپ است.

ضبط صدا و تصویر با کیفیت استودیو

ضبط صدا و تصویر با کیفیت استودیو

ریورساید همچنین دارای ویژگی‌های منحصر به فرد فراوان دیگری است که آن را از سایرین متمایز می‌کند. نخست آنکه صدا به صورت محلی ضبط می‌شود (مشابه با ضبط دوطرفه)، به این معنا که اتصال ضعیف وای‌فای بر کیفیت ضبط تأثیر نمی‌گذارد (دیگر خبری از مشکلات فنی و قطع و وصل‌شدن‌های عجیب صدا نیست).

همچنین شنوندگان این امکان را دارند تا به صورت زنده و تصویری با جلسات ضبط تماس گرفته و سؤالات خود را بپرسند. شما به عنوان میزبان می‌توانید مستقیماً با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و بازخورد فوری و ایده‌های جدید برای پادکست‌های خود را دریافت کنید. در نهایت این امکان فراهم است تا از طریق پخش زنده فایل تصویری خود در توییچ، یوتیوب و توییتر دسترسی به مخاطبان را افزایش دهید.

می‌توانید برخی از این ویژگی‌ها را از طریق افتتاح حساب آزمایشی رایگان امتحان کنید. در صورت رضایت می‌توانید عضو پلتفرم شده و با پرداخت 19 دلار در ماه (یا 29 دلار اگر می‌خواهید قابلیت برقراری تماس زنده با مخاطبان هم داشته باشید) تا حداکثر 5 ساعت صدا و تصویر را ضبط کنید.

ما از Riverside.fm برای ضبط صوتی و تصویری اپیزودهای فصل دوم Meet the Podcasters استفاده کرده‌ایم. فراموش نکنید که کیفیت نهایی کار همچنان به میکروفون‌ها و دوربین‌های مورد استفاده بستگی دارد.

2. Squadcast

اخیراً Squadcast را از بخش فقط صوتی این مقاله به بخش صوت و تصویر منتقل کردیم، چرا که اخیراً قابلیت تصویری نیز به این پلتفرم اضافه شده و با موفقیت‌هایی در جامعه پادکست همراه بوده است.

اسکوادکست قبلاً این اجازه را به شما می‌داد که در حین ضبط با میهمانان ویدیوکنفرانس داشته باشید، اما امکان ضبط و دانلود ویدیوها پس از اتمام کار وجود نداشت. بنابراین واضح است که این کاستی تا حدودی باعث نومیدی کاربران بود. اما اکنون با اضافه شدن قابلیت جدید این پلتفرم به یکی از رقبای نزدیک Riverside.fm تبدیل شده است.

در این پلتفرم پس از پیوستن به جلسه شاهد ویدیوی هر فرد (اگر آن را روشن کرده باشد)، جزئیات مربوط به منطقه زمانی و قدرت اتصال وای‌فای وی خواهید بود. هنگامی که شروع به ضبط می‌کنید، اسکوادکست فایل‌های صوتی و تصویری هر فرد را به تدریج در یک سرور ابری بارگذاری می‌کند. بنابراین اگر اتصال اینترنت یک فرد قطع شود، عمل ضبط را از دست نخواهید داد. 

پس از اتمام مصاحبه می‌توانید هر دو فایل صوتی را دانلود کرده و مستقیماً در نرم‌افزار ویرایش مورد علاقه خود وارد کنید. اسکوادکست یک طرح آزمایشی رایگان را به کاربران عرضه می‌کند که می‌توانید آن را برای نیازهای خود امتحان کنید. در صورت رضایت می‌توانید به طرح‌های پولی ارتقا دهید. قیمت بسته‌های فقط صوتی از 20 دلار در ماه شروع می‌شود و قیمت بسته‌های صوتی و تصویری نیز از 40 دلار در ماه به بالاست.

3. Zencastr

زنکستر (Zencastr) یکی از پلتفرم‌های قدیمی برای ضبط پادکست از راه دور است که دارای عملکردی مشابه با اسکوادکست بوده و استفاده از طرح پایه آن رایگان است.

توجه: برای استفاده از زنکستر به یک حساب کاربری در دراپ‌باکس (DropBox) نیاز دارید. اگر فاقد این حساب هستید، می‌توانید آن را به صورت رایگان افتتاح کنید.

گزینه go-to برای خیلی از پادکسترها

گزینه go-to برای خیلی از پادکسترها

برای شروع کار کافی است یک اپیزود جدید ایجاد و لینک پیوستن به آن را برای میهمانان خود ارسال کنید. در این پلتفرم حتی می‌توانید کلیپ‌های صوتی که مایل به پخش آنها در طول مصاحبه هستید را بارگذاری کنید.

پس از ضبط مصاحبه، زنکستر فایل MP3 و WAV از صحبت‌های هر فرد را به حساب دراپ‌باکس که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، ارسال می‌کند. همانطور که ذکر شد، زنکستر دارای یک طرح رایگان است و علاوه بر این می‌توانید برای استفاده از امکانات بیشتر با پرداخت 20 دلار در ماه به نسخه پولی ارتقا دهید.

4. Zoom

نقطه قوت اصلی زوم (Zoom)، کاربرد آسان آن است. میهمان شما نیازی به داشتن حساب کاربری یا دانلود هیچ نرم‌افزاری ندارد و تنها چیزی که لازم دارد پیوندی است که هنگام ثبت‌نام به شما داده می‌شود. با کلیک کردن روی این پیوند میهمان مستقیماً از داخل مرورگر خود وارد تماس می‌شود.

البته تنها میهمانان نیستند که از این برنامه سود می‌برند. به لطف قابلیت ضبط داخلی، زوم یک گزینه عالی برای مصاحبه‌های پادکست از راه دور است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی دکمه ضبط در نوار ابزار پایین صفحه کلیک کنید. پس از اتمام کار نیز روی دکمه توقف کلیک کنید.

دکمه ضبط در سمت راست پایین نوار ابزار دیده می‌شود

دکمه ضبط در سمت راست پایین نوار ابزار دیده می‌شود


برای دانلود فایل‌های صوتی و تصویری خود کافی است روی گزینه «پایان جلسه» (End Meeting) کلیک کنید. در ازای هر مصاحبه‌ای که ضبط می‌کنید، دو نوع فایل دریافت خواهید کرد:

  • فایل صوتی M4A – که می‌تواند مستقیماً در ویرایشگر صوتی‌تان وارد شود.
  • فایل ویدیویی MP4 – که قابل ویرایش و بارگذاری در یوتیوب یا رسانه‌های اجتماعی است.

لازم به ذکر است که کیفیت صدا عالی نخواهد بود، اما برای اکثر قریب به اتفاق پادکست‌ها کفایت می‌کند و البته اتصال از طریق این پلتفرم پایدارتر و مطمئن‌تر از اسکایپ است.

استفاده از زوم رایگان است، اما مدت زمان ضبط در طرح پایه آن به 40 دقیقه محدود شده است (برای جلساتی با دو یا چند شرکت‌کننده). بنابراین اگر قصد دارید اپیزودهای طولانی‌تری را با چند میهمان ضبط کنید، می‌توانید با پرداخت 15 دلار در ماه به نسخه تماس‌های طولانی و نامحدود ارتقا دهید.

5. Skype

اسکایپ (Skype) یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های ویدیوکنفرانس است که اخیراً قابلیت جدیدی را برای ضبط تماس‌ها ارائه کرده است. پیش از این به‌روزرسانی، کاربران جهت ضبط مصاحبه در اسکایپ به نصب نرم‌افزارهای ثالث نیاز داشتند.

همانند زوم فرآیند جدید بسیار ساده است. همچون قبل با میهمان خود ارتباط برقرار می‌کنید و پس از پیوستن آنها و آمادگی برای شروع مصاحبه، روی علامت "+" در سمت راست پایین پنجره تماس کلیک می‌کنید. 

قابلیت ضبط تماس در اسکایپ

قابلیت ضبط تماس در اسکایپ

در این صورت یک منوی کشویی کوتاه باز می‌شود که باید روی «شروع ضبط» (Start Recording) کلیک کنید. پس از انجام این کار به میهمان اطلاع داده می‌شود که تماس در حال ضبط است. می‌توانید قبل از به اتمام رسیدن تماس، ضبط را متوقف کنید یا به راحتی تماس را قطع کنید تا ضبط نیز متوقف شود.

سپس فایل ضبط در قسمت گفتگوی (چت) متنی پنجره تماس ظاهر می‌شود که به عنوان فایل تصویری MP4 قابل دانلود است. هیچ نوع فایل صوتی در این برنامه ارائه نمی‌شود، اما می‌توانید به راحتی فایل MP4 را به MP3 تبدیل کنید.

نقطه ضعف اصلی اسکایپ، پایداری و قابلیت اطمینان آن است. اتصال بارها قطع می‌شود یا کیفیت صدا و تصویر در برخی مواقع بسیار پایین می‌آید. بنابراین اگر شما یا میهمان‌تان اولویت چندان زیادی برای اسکایپ قائل نیستید، توصیه می‌کنیم به جای آن از زوم استفاده کنید.

در 5 دقیقه پادکست صوتی خارق العاده تولید کنید!

ویرایش صدای ضبط‌شده

پس از پایان ضبط مصاحبه‌های از راه دور لازم است مقداری ویرایش را قبل از انتشار انجام دهید. شاید مایل باشید یک مقدمه و پایان‌بندی و چند موسیقی را اضافه کرده یا قسمت‌هایی از مصاحبه را برای کوتاه‌سازی طول مدت اپیزود حذف کنید.

می‌توانید این کارها را به صورت رایگان با استفاده از نرم‌افزار اودسیتی (Audacity) انجام دهید که نحوه انجام این کار در این راهنما توضیح داده شده است. اگر تجربه چندان زیادی در ویرایش صوتی ندارید، این می‌تواند یک منحنی یادگیری بسیار شیب‌دار باشد و حتی اگر با اودسیتی آشنایی داشته باشید باز هم یک فرآیند کاملاً زمان‌بر خواهد بود.

خوشبختانه در حال حاضر چند ابزار وجود دارد که ویرایش پادکست را به صورت خودکار انجام می‌دهند. این ابزارها رایگان نیستند، اما با توجه به صرفه‌جویی در زمان هزینه‌های خود را جبران می‌کنند. در این صورت اپیزودهای شما نه طی چند ساعت بلکه فقط در عرض چند دقیقه آماده می‌شوند. دو پیشنهاد اصلی ما در این زمینه عبارت است از:

1. Alitu

Alitu با وجود یک رابط کاربری ساده، ویرایش پادکست را آسان کرده است. کافی است فایل ضبط را در محل‌های صحیح کشیده و رها کنید، موسیقی خود را اضافه و در زمان مناسب به تدریج محو کنید تا کارتان به پایان برسد.

کشیدن و رها کردن پادکست، به همین راحتی!

اولیتو با Podcast.co ادغام می‌شود، بنابراین وقتی اپیزود شما آماده پخش شد می‌توانید تنها با یک کلیک آن را مستقیماً در همه دایرکتوری‌های پادکست منتشر کنید. این نرم‌افزار دارای دوره آزمایش رایگان 7 روزه است و هزینه اشتراک استاندارد آن نیز 32 دلار در ماه اعلام شده است.

2. Descript

دسکریپت (Descript) از قدرت هوش مصنوعی برای بهبود فرآیند ویرایش پادکست بهره می‌برد. نکته قابل ذکر اینکه برنامه این امکان را به شما می‌دهد تا به راحتی یک فایل صوتی را به گونه‌ای ویرایش کنید که گویی در حال ویرایش یک سند ورد (word) هستید.

دسکریپت صدای افراد را جداسازی و آن را به متن تبدیل می‌کند و سپس فایل‌های صوتی را طوری دستکاری می‌کند که گویی در حال ویرایش نسخه متنی در یک پردازشگر ورد هستید. یک یا دو جمله را حذف کنید و دسکریپت به طور خودکار فایل را کوتاه می‌کند تا صدای ضبط‌شده صاف و طبیعی به نظر برسد.

این برنامه برخلاف اولیتو اپیزودها را ایجاد و منتشر نمی‌کند، اما کنترل و انعطاف‌پذیری بیشتری را بر روی ویرایش کامل و دقیق به شما می‌بخشد. امتحان رایگان قابلیت‌های ویرایش دسکریپت تا حداکثر 3 ساعت از گفتار رونویسی‌شده امکان‌پذیر است و هزینه اشتراک استاندارد آن نیز 15 دلار در ماه اعلام شده است.

ویرایش ویدیوی ضبط‌شده

اگر از اسکایپ یا زوم برای ضبط مصاحبه‌های خود استفاده کرده‌ باشید، به نرم‌افزار ویرایش ویدیو قبل از انتشار آن بر روی یوتیوب نیاز دارید. البته هیچ مانعی بر سر راه آپلود یک فایل خام وجود ندارد، اما اگر به برخی اصلاحات و تغییرات نیاز دارید، توصیه می‌کنیم Adobe Premiere Pro را امتحان کنید.

این اساساً یک نوع فتوشاپ اما برای ویدیوهاست و بنابراین در ابتدا مدتی طول می‌کشد تا به آن عادت کنید. اما به دلایلی محبوب‌ترین ویرایشگر فایل‌های تصویری است. در این برنامه قادر خواهید بود تا ویدیوهای بلند را ایجاد کرده و ویدیوهای کوتاه‌تر را نیز برای تبلیغ اپیزودهای خود بر روی رسانه‌های اجتماعی بسازید. این راهنما را برای یادگیری اصول ابتدایی این نرم‌افزار مطالعه کنید. 

هزینه اشتراک استاندارد این برنامه 19 دلار در ماه است و امکان استفاده رایگان و آزمایشی آن نیز برای 7 روز فراهم شده است.

سخن پایانی...

در این مقاله بهترین روش‌های ضبط پادکست از راه دور به شما معرفی شد. هر برنامه متفاوت از دیگری است و بنابراین این شما هستید که تصمیم می‌گیرد کدام روش بیش از سایرین برای‌تان مناسب‌ است. پس تجربیات خود را درباره ضبط پادکست با ما درمیان بگذارید.

منبع: وبسایت podcast.co