در این مقاله 7 استراتژی بازاریابی پادکست برای تقویت دسترسی به مخاطبان برنامه، افزایش مشارکت مخاطبان و رشد تعداد شنوندگان شرح داده می‌شود.

تبلیغ پادکست حتی قبل از انتشار نخستین اپیزود آن از جمله وظایف بازاریاب‌هایی است که با پادکسترها همکاری می‌کنند. هرچند ایجاد محتوای عالی و توأم با ارزش افزوده بهترین راه برای رشد پایگاه مخاطبان است، اما ناکافی به نظر می‌رسد.
بنابراین بهره‌برداری از پتانسیل کامل برنامه بدون گنجاندن تبلیغات پادکست در استراتژی رشد اولیه آن مقدور نخواهد بود. در این مقاله از مجله پادکست نیک آوا، قصد داریم 7 استراتژی بازاریابی پادکست که ضامن افزایش مخاطبان برنامه شما هستند را شرح می‌دهیم.

7 استراتژی بازاریابی پادکست خیریه

1. بهینه‌سازی پادکست برای موتورهای جستجو

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) یکی از جنبه‌های مهم بازاریابی دیجیتال است که بازدیدکنندگان بیشتری را به سمت محتوا سوق داده، قابلیت دیده شدن را افزایش داده و مزیت رقابتی به شما می‌بخشد.
این شامل بهینه‌سازی برنامه، وب‌سایت، صفحه یا محتوا برای قرار گرفتن در بالاترین رتبه ممکن در نتایج موتور جستجوست. در صورتی که برند شما دارای پادکست است، به چند روش می‌توانید از سئو (SEO) استفاده کنید. 

 • نخستین موضوع مهم انتخاب کلمات کلیدی برای هر اپیزود است. در این صورت به موتورهای جستجو می‌گویید که محتوای شما با جستجوی کاربر مرتبط است و احتمال نمایش آن در نتایج را افزایش می‌دهید. انجام تحقیقات دقیق و کامل برای شناسایی کلمات کلیدی که مخاطبان هدف در جستجوی آن هستند، لازم و ضروری است. 
 • دوم، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی انتخابی در همه جای اپیزودهای خود استفاده می‌کنید. از آنجا که گوگل در حال حاضر محتوای صوتی را ایندکس (index) می‌کند، اپیزودهای پادکست هنگام جستجوی کلمات کلیدی مرتبط توسط کاربران در نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند.
  طبیعتاً جهت بهینه‌سازی پادکست، کلمات کلیدی پادکست هدف که مخاطبان در جستجوی آن هستند را در متن سناریو (script) ایپزود خود بگنجانید. به معنای دیگر این کلمات در رونوشت‌های شما، تقویت‌کننده سئوی دیگر، قرار خواهند گرفت. 
 • سوم، افزودن محتوای بیشتر برای هر اپیزود پادکست است که بهینه‌سازی پادکست را تقویت می‌کند. در این صورت محتوای بیشتری به موتورهای جستجو برای ایندکس‌ کردن، داده شده و احتمال قرار گرفتن یک اپیزود در رتبه‌های بالای نتایج جستجو افزایش می‌یابد. انجام این کار با اضافه کردن توضیحات کوتاه (show notes) یا رونوشت‌های پادکست که گوگل به آنها علاقه دارد، ممکن خواهد بود.

ChatGPT؛ دستیار پادکسترها در ایجاد محتوای جذاب

 • در نهایت، کلمات کلیدی را در نقاط صحیح قرار دهید. از نظر موتورهای جستجو، بخش‌های خاصی از اپیزود دارای وزن بیشتری نسبت به بقیه هستند و بنابراین قرار دادن کلمات کلیدی پادکست هدف در مکان‌های استراتژیک می‌تواند سئوی پادکست را بهبود بخشد. به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی را در نقاط زیر قراردهید:
 1. عنوان پست
 2. عنوان اپیزود پادکست
 3. زیرعنوان‌ها
 4. اسامی فایل تصویر
 5. ویژگی‌های ATL تصویر
 6. آدرس (URL) پست
 7. ابتدا و انتهای محتوای صفحه
 8. توزیع طبیعی در سراسر محتوای صفحه

2. تشویق شنوندگان به عضویت، اشتراک‌گذاری و نوشتن نظر

در دنیای پادکست، رشد مخاطبان و حفظ تعامل با آنها به ویژه برای برندها مهم است، چونکه خواهان ایجاد اعتماد نزد شنوندگان خود هستند که فرآیندی زمان‌بر است.
یکی از راه‌های مؤثر برای جذب شنوندگان و ایجاد اعتماد در شنوندگان جدید، تشویق آنها به عضویت، اشتراک‌گذاری و گذاشتن نقطه نظراتشان است. این عمل نه تنها قابلیت دیده شدن شما را افزایش می‌دهد، بلکه حس اجتماعی را در بین شنوندگان ایجاد کرده و در عین حال بازخوردهای ارزشمندی را برای رشد برنامه‌ فراهم می‌کند.

گاهی اوقات این کار ساده نیست، اما برای موفقیت برنامه بسیار مهم است. بنابراین با رعایت نکات مهم زیر می‌توانید به این اتفاق نایل شوید:

 • طرح یک درخواست ساده:

 در پایان هر اپیزود از شنوندگان بخواهید که عضو شوند، محتوا را به اشتراک بگذارند و نظرات و نقدهای خود را بنویسند. گاهی اوقات به همین سادگی است! همچنین می‌توانید یک فراخوان عمل (CTA) را در توضیحات کوتاه یا بر روی وب‌سایت پادکست خود قرار دهید.

 • ارائه مشوق‌ها: 

به مخاطبان خود بابت عضویت یا گذاشتن نقد و نظرات، مشوق‌هایی چون محتوای اختصاصی یا هدایای مختلف پیشکش کنید. به خاطر داشته باشید که هدایا و جوایز همواره در افراد انگیزه ایجاد می‌کنند!

 • ساده‌سازی کارها: 

راهنمایی‌های روشن و واضحی را در مورد نحوه عضویت، اشتراک‌گذاری پیوندها یا گذاشتن نظرات توسط شنوندگان ارائه دهید. راهنمایی گام به گام در مورد نحوه گذاشتن نظرات را با گذاشتن پیوندهایی (لینک‌هایی) در پادکست خود بر روی پلتفرم‌های مختلف شرح دهید. گاهی اوقات لازم است دستوری عمل کنید!

 • تعامل با مخاطبان: 

به نظرات و بازخوردهای مخاطبان در رسانه‌های اجتماعی و اپیزودها پاسخ دهید. تعامل با مخاطبان به ایجاد حس اجتماعی حول پادکست کمک کرده و افراد را تشوق می‌کند با حس تعلق خاطر نظرات خود را بنویسند.

3. ارسال فید RSS به دایرکتوری‌های پادکست

دایرکتوری (فهرست راهنما) به عنوان پلتفرمی که در آنجا می‌توانید به پادکست‌ها گوش دهید، ابزاری مهم برای دسترسی به طیف گسترده‌تری از مخاطبان است. در حالی که اپل پادکستز (Apple Podcasts) یکی از دایرکتوری‌های پیشرو در دنیاست، چند دایرکتوری دیگر نظیر Google Play، Spotify، TuneIn، iHeartRadio، SoundCloud، Podbay، Podtail و Amazon Music نیز وجود دارند که می‌توانید برنامه خود را در آنها پخش کنید.

با ایجاد حساب و ارسال فید RSS خود به هر دایرکتوری پادکست می‌توانید مطمئن باشید که اپیزودهای جدید به طور خودکار در هر پلتفرم منتشر خواهند شد.
این امر احتمال کشف و دیده شدن برنامه توسط شنوندگان جدید را افزایش می‌دهد، چرا که آنها محتوای جدید را در اپلیکیشن مورد نظر جستجو می‌کنند.

فید RSS پادکست چیست؟

پلتفرم میزبانی پادکست معمولاً برنامه شما را در همه دایرکتوری‌ها توزیع می‌کند، اما ضرری ندارد که جهت اطمینان دوباره این قضیه را با تیم‌های مربوطه چک کنید.

4. انتشار پادکست در زمان‌های استراتژیک

وقتی نوبت به انتشار و تبلیغ پادکست می‌رسد، بحث زمان‌بندی اهمیت پیدا می‌کند. ساده‌ترین کاری که می‌توان انجام داد این است که تحقیقات لازم را صورت داده و توجه داشته باشید که دیگران در چه زمانی اپیزودهای خود را منتشر می‌کنند.

اگر متوجه الگوی رقبا شدید، این الگو را دنبال کنید تا زمانی که داده‌های کافی رات برای خودتان جهت طراحی یک الگوی جدید در اختیار داشته باشید.
حتماً پادکست خود را تجزیه و تحلیل کنید تا متوجه شوید که مخاطبان چه زمانی به اپیزودها گوش می‌دهند. اگر روندی را در بین مخاطبان مشاهده کردید، اعتبار آن را سنجیده و آزمایش کرده و سپس به مرور زمان آن را پیاده‌سازی کنید.

5. میهمان شدن و دعوت از میهمانان

ایجاد ارتباط با پادکست‌های دیگر و ارائه پیشنهاد میهمان پادکست شدن، روشی مؤثر برای معرفی محتوا به مخاطبان مرتبط و علاقه‌مند است. وقتی به دنبال مکان‌های میهمانی بالقوه می‌گردید، پادکست‌هایی که هم‌صنف‌تان هستند و مخاطبان مشابهی با شما دارند را در اولویت قرار دهید.

به علاوه دعوت از میهمانان در برنامه خودتان نیز می‌تواند دورنمایی هیجان‌انگیز به اپیزودهای شما بخشیده و تجربه شنیداری جذاب‌تری را برای جذب مخاطبان ایجاد کند. به علاوه این فرصت فراهم می‌شود که میهمان، پادکست شما را برای مخاطبان کاملاً جدید تبلیغ کند.

ابزارهای مفید زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند در پادکست‌های دیگران میهمان شده یا برای برنامه خودتان میهمان پیدا کنید. چند ابزار رایج عبارتند از:

 1. PodMatch
 2. MatchMaker.fm
 3. RadioGuestList
 4. Interview Connections
 5. PodcastGuests.com
 6. Expertise Finder
 7. Podbooker

نکته:
جهت سهولت کار میهمانان در زمینه تبلیغات، یک بسته رسانه‌ای برای پادکست تهیه کنید که شامل محتوای قابل اشتراک‌گذاری، زیرنویس‌ها، فراخوان‌های عمل و غیره باشد. هر چه کار میهمانان برای تبلیغ برنامه خود را ساده‌تر کنید، احتمال تحقق این امر افزایش خواهد یافت.

رسانه‌های اجتماعی؛ مهمترین ابزار ارتباطی برای تعامل با نیازمندان

6. استفاده از تبلیغات پولی بر روی پلتفرم‌های پادکست

هرچند راه‌های تبلیغاتی مختلفی وجود دارد، اما هیچ کجا مثل خانه نمی‌شود! یعنی تبلیغ مستقیم بر روی پلتفرم‌های پادکست.
تبلیغات پولی می‌تواند یک روش مؤثر برای افزایش قابلیت دیده شدن پادکست، دسترسی به طیف گسترده‌تری از مخاطبان و جذب شنوندگان جدید باشد. گرچه قطعاً می‌توانید پادکست خود را بر روی رسانه‌های اجتماعی یا Google Ads تبلیغ کنید، اما بیشترین موفقیت مربوط به تبلیغ پادکست‌ها بر روی پلتفرم‌های واقعی پادکست بوده است.

علت این است که کاربران اساساً برای گوش دادن به یک پادکست در این پلتفرم‌ها حضور یافته‌اند و بنابراین چه راهی بهتر از این برای جلب توجه آنها؟

تعدادی از دایرکتوری‌های پادکست مورد علاقه ما برای تبلیغات عبارتند از:

 1. PlayerFM 
 2. TuneIn 
 3. Podcast Addict 
 4. Overcast 
 5. Spotify 
 6. Castbox 
 7. Stitcher 

روش دیگری نیز در این رابطه وجود دارد که تبلیغات در پادکست‌های دیگر است. با استفاده از شبکه‌های تبلیغاتی پادکست مانند AdvertiseCast و Midroll می‌توانید تبلیغات مورد نظرتان را در سایر پادکست‌های هم‌صنف خود قرار دهید. این روشی فوق‌العاده برای دسترسی به مخاطبان مشابه و تبلیغ پادکست برای شنوندگانی است که به موضوع شما علاقه‌مند هستند.

هنگام استفاده از آگهی‌های پولی برای تبلیغ پادکست باید هدف‌گذاری روشنی داشته باشید و نتایج کار را پیگیری کنید تا متوجه شوید که چه تبلیغاتی مثمرثمر بوده است. با استراتژی و هدف‌گذاری مناسب، تبلیغات پولی می‌تواند راهی مؤثر برای رشد مخاطبان پادکست و افزایش دسترسی به آنها باشد.

7. ارائه محتوای اختصاصی و جلب علاقه شنوندگان

برای متمایز شدن در صنعت پرجنب و جوش پادکست فقط ارائه یک محتوای بی‌نظیر و اختصاصی است که می‌تواند بازی را به نفع شما تغییر دهد. ارائه این محتوا نه تنها پادکست شما را متمایز می‌سازد، بلکه حس کنجکاوی را برانگیخته، باعث جلب علاقه شنوندگان شده و آنها را به طرفداران ثابت تبدیل می‌کند. چند پیشنهاد در مورد ارائه محتوای اختصاصی وجود دارد که عبارتند از:

 • اپیزودهای جایزه:

تعدادی اپیزود اضافی بسازید که فقط در دسترس مشترکان یا اعضا قرار گیرد. موضوع این اپیزودها می‌تواند مصاحبه‌های طولانی، صحنه‌های خنده‌دار پشت صحنه، مکالمات پشت صحنه یا موضوعات خاصی باشد که در اپیزودهای معمولی گنجانده نمی‌شوند.

 • اپیزودهای فاقد آگهی:

 اپیزودهای فاقد آگهی را به عنوان امتیاز و مزیت به مشترکان یا اعضای خود ارائه دهید. بسیاری از شنوندگان مایل به پرداخت پول برای اجتناب از تبلیغات هستند و لذا این می‌تواند یک انگیزه باارزش باشد.

 • دسترسی سریع به اپیزودهای جدید: 

امکان دسترسی سریع و زودهنگام به اپیزودهای جدید قبل از انتشار عمومی آنها را برای مشترکان یا اعضا فراهم کنید. این می‌تواند حس خاص بودن را در شنوندگان ایجاد کرده و این احساس را منتقل کند که آنها بخشی از یک جامعه/ خانواده انحصاری هستند.

 • انجام مصاحبه‌های اختصاصی: 

مصاحبه‌های اختصاصی با کارشناسان صنعتی، افراد مشهور یا سایر چهره‌های معروفی که در پادکست‌های معمولی حضور ندارند را ترتیب دهید. این می‌تواند سروصدای زیادی به پا کرده و شنوندگان جدیدی که علاقه‌مند به شنیدن کلام این میهمانان هستند را جذب کند.

چند تکنیک مهم برای مخاطب‌سازی با پادکست

 • برگزاری جلسات پرسش و پاسخ: 

جلسات پرسش و پاسخ زنده با مشترکان یا اعضا را ترتیب داده و به سؤالات آنها پیرامون پادکست یا موضوعات مرتبط پاسخ دهید. این می‌تواند به ایجاد ارتباط قوی‌تر با مخاطبان کمک کرده و باعث حس مشارکت بیشتر آنها در پادکست شود، به ویژه اگر نامی از آنها برده شود.

 • ارائه کالا و تخفیفات: 

کالاهای اختصاصی یا تخفیف روی کالاها را به مشترکان یا اعضا عرضه کنید. این به درآمدزایی و ایجاد حس اجتماعی حول پادکست کمک می‌کند.

به خاطر داشته باشید نکته کلیدی ماجرا ارائه محتوایی ارزشمند و منحصر به مشترکان شماست. این به نوبه خود شنوندگان جدید را جذب و شنوندگان فعلی را حفظ می‌کند. در نهایت، محتوای اختصاصی و امتیازگونه به ایجاد وفاداری، تعامل، هیجان و سروصدا پیرامون پادکست کمک کرده، پادکست شما را از دیگران متمایز ساخته و ارزش‌آفرینی می‌کند.

بازاریابی پادکست؛ افزایش مخاطبان 

با پیاده‌سازی استراتژی‌های بازاریابی پادکست، می‌توانید دسترسی به مخاطبان برنامه خود را افزایش داده و مخاطبان بیشتری جذب کنید، اما به خاطر داشته باشید که پادکست شبیه یک مسابقه ماراتن است نه دوی سرعت! بنابراین کوشش و ثبات، رمز ایجاد یک پادکست موفق است.

منبع:وبسایت quillpodcasting