آیا تا به حال بدون چشم‌داشت به کسی کمک کرده‌اید؟ اگر این کار را کردید، مطمئنا می‌دانید که کمک به دیگران می‌تواند اثرات مثبتی در زندگی شما داشته باشد. نه به این دلیل که شما را به فرد بهتری تبدیل می‌کند، بلکه به این دلیل که توانسته‌اید با اعمال خود زندگی دیگران را کمی بهتر کنید. 

به طور کلی، عمل نیکوکاری همیشه ناشی از وجود مهربانی، ایثار و خوبی در انسان‌ها بوده است. به طوری که ما اغلب فراموش می‌کنیم که بخشش و کمک رسانی، مزایای شخصی زیادی نیز دارد.
در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا کمک کردن به دیگران، بدون چشم‌داشت، نه تنها مهم است، بلکه حیاتی است و چگونه می‌توانید از همین امروز این کار را شروع کنید. با ما تا انتها همراه باشید.

سلامت روان چیست؟

قبل از این که درباره رابطه بین کمک به نیازمندان و سلامت روان بحث کنیم، بهتر است بررسی کنیم که سلامت روان به خودی خود به چه معنا است. سلامت روان حالتی از رفاه روانی است که افراد را قادر می‌سازد تا با استرس‌های زندگی کنار بیایند، توانایی‌های خود را درک کنند، خوب یاد بگیرند و خوب کار کنند و از همه مهم‌تر به جامعه خود کمک کنند. 

راهکارهای پرورش حس نیکوکاری در افراد جامعه

سلامت روان جزئی جدایی ناپذیر از یک زندگی ایده‌آل برای انسان است که می‌تواند زیربنای توانایی های فردی و جمعی ما برای تصمیم گیری، ایجاد روابط و شکل دادن به جهان باشد. سلامت روان یک حق اساسی انسان است و برای توسعه فردی، اجتماعی و اجتماعی-اقتصادی بسیار مهم است.

در طول زندگی ما، عوامل متعدد فردی، اجتماعی و ساختاری ممکن است ترکیب شوند تا به حفظ سلامت روان ما کمک یا آن را تضعیف کنند و موقعیت ما را در جامعه تعیین کنند. یکی از عواملی که به سلامت روان ما کمک می‌کند تعامل داشتن مثبت با دیگر افراد، به خصوص نیازمندان، همچنین کمک به آن‌ها است.

تاثیر روانی کمک به نیازمندان 

همه ما انسان‌ها در یک جامعه زندگی می‌کنیم و رفتار و شخصیت هر کدام از ما روی دیگری تاثیر می‌گذارد. اگرچه ممکن است پراکنده و جدا به نظر برسیم، اما همه ما به نحوی با هم ارتباط داریم.
ما از نظر روح، ارتعاشات و تجربه انسانی به هم متصل هستیم. همه ما حق داریم که زنده باشیم، مورد توجه قرار بگیریم و شاد باشیم. درواقع آن چه ما را به یک انسان تبدیل می‌کند، عشق، شفقت، مهربانی، امید و سخاوت است.

به آخرین باری که به کسی کمک کردید فکر کنید، خواه در را برای همکلاسی خود نگه داشته باشید یا درخت خانه همسایه سالخورده خود را هرس کرده باشید. در حین انجام آن و پس از آن، چه احساسی داشتید؟ مطمئنا شما احساس خوشبختی و مثبت‌تری نسبت به زندگی داشته‌اید. این احساس به این دلیل است که طبق گفته محققین سریعترین راه برای احساس شادی، کمک به دیگران است.

یک ضرب المثل قدیمی چینی درباره اهمیت نیکوکاری می‌گوید: «اگر خوشبختی را برای یک ساعت می‌خواهی، چرت بزن. اگر خوشبختی را برای یک روز می‌خواهید، به ماهیگیری بروید. اگر خوشبختی را برای یک سال می‌خواهید، ثروتی به ارث ببرید. اگر خوشبختی را برای یک عمر می‌خواهی، به کسی کمک کن.»

خیریه و کمک به نیازمندان یک درک اخلاقی است که خوشبختانه فقط در نوع ما وجود دارد. با نیکوکاری و کمک به مردم نیازمند، زندگی خود را سرشار از عشق می‌کنیم و این عشق را گسترش خواهیم داد؛ چرا که کمک کردن یک امر مسری است و می‌تواند دیگران را نیز به سمت پیوستن به خیریه و کمک به نیازمندان سوق دهد.
بزرگ‌ترین خوشحالی که می‌توانید به زندگی خود وارد کنید، کمک کردن به دیگران است. به خصوص زمانی که بدون هیچ چشم‌داشت یا انتظاری باشد. 

نیکوکاری؛ فرصتی برای بهبود روابط اجتماعی و همبستگی در جامعه

مهمترین مزیت کمک به نیازمندان

خیریه و کمک رسانی به نیازمندان بسیار مهم است. نه تنها به این دلیل که می‌تواند زندگی مردم را تغییر دهد، بلکه به این دلیل که می‌تواند جهان را تغییر دهد.
کلمات محبت آمیز، اقدامات مثبت و اهدای زمان، تلاش و پول خود به امور خیریه می‌تواند تاثیر مثبتی بر ذهن و بدن شما بگذارد. این تاثیرات مثبت مزایای بسیار زیادی را در پی دارند که عبارتند از:

1. تاثیر مثبت بر خلق و خوی و ایجاد احساسات مثبت؛

مطالعات زیادی در خصوص اینکه چگونه کمک‌های خیریه بر سلامت روانی افراد تاثیر می‌گذارد، انجام شده است. در واقع کمک به دیگران به هر نحوی که باشد باعث ایجاد احساس رضایت و لذت می‌شود.
از نظر علمی ثابت شده است که بخشیدن و کمک کردن حتی اگر خیلی کم باشد، باعث ترشح شدن هورمون‌ سروتونین خواهد شد که به هورمون شادی معروف است. آگاهی از اینکه شما داوطلبانه زمان و پول اهدا کرده‌اید تا به دیگران نیازمند کمک کنید با هدف این که تغییرات مثبتی در جهان ایجاد کنید، احساس مثبتی ایجاد می‌کند.

2. ایجاد زندگی هدفمند؛

تصور کنید که هر روز با هدف نیکوکاری و کمک به نیازمندان از خواب بیدار شوید. این سبب می‌شود نه تنها زندگی دیگران را بهتر کنید، بلکه هدفی جدید و بسیار عالی نیز برای خود پیدا کنید. شما برای رسیدن به این هدف پیشرفت خواهید کرد و روز به روز بر موفقیت‌های خود خواهید افزود.

علاوه بر این، با اهدای زمان و پول خود، می‌توانید الهام بخش دیگر افراد نیز باشید تا در امور خیریه پیش قدم شوند. در نهایت، شما قدرت الهام بخشیدن و تشویق دوستان و خانواده را خواهید داشت تا به تلاش‌های شما در بهبود دنیا بپیوندند.

3. دستیابی به خود باوری؛

کمک کردن به نیازمندان می‌تواند سبب تحول زندگی شما شود. وقتی از نزدیک می‌بینید که چگونه زمان، انرژی و تلاش شما می‌تواند زندگی شخصی را تغییر دهد، باور قوی‌تری نسبت به خود و اقداماتی که انجام می‌دهید پیدا خواهید کرد. این باعث رشد شما به عنوان یک فرد می‌شود و مهم‌تر از همه به شما امید می‌دهد.
علاوه بر این، دیدگاه‌ها و نظرات جدیدی را در مورد موضوعاتی که قبلا در مورد آن‌ها بی‌اطلاع بودید، آشکار می‌کند؛ به عنوان مثال، درک جدید از جامعه و جهان پیرامون خود به دست خواهید آورد.

4. بخشیدن معنای جدید به زندگی؛

مشارکت با دیگر افراد در بهبود جهان هستی، می‌تواند به ارتقا و پیشرفت مهارت‌های شما کمک کند. شما در این راه با افراد بیشتری آشنا می‌شوید، راه‌های جدیدی  برای کمک به دیگران و حتی مسائل شخصی خود یاد می‌گیرید، به سخن افرادی که ممکن است از طبقه دیگر جامعه باشند گوش خواهید داد و دیدگاه جدیدی نسبت به زندگی پیدا خواهید کرد. 

این یادگیری و تجربه به شما کمک می‌کند تا در جهان بهتر زندگی کنید. وقتی با کسانی کار می‌کنید که همفکر شما هستند و عقاید شما را به خوبی درک می‌کنند، احساس ارزشمند بودن خواهید کرد.