(زمان مطالعه: 4دقیقه)

«برای پادکستم چه نامی انتخاب کنم؟» اگر تصمیم گرفته‌اید پادکست بسازید، این یکی از اولین سؤالاتی است که به ذهنتان خطور خواهد کرد. شما حوزۀ خاصی را برای ساخت پادکست انتخاب می‌کنید، اطلاعات جمع‌آوری می‌کنید و مقدمات کار را در نظر می‌گیرید؛ اما تا زمانی که عنوان مناسبی برای آن پیدا نکنید، پادکستی در کار نخواهد بود! 

پس اینکه چگونه نامی را انتخاب کنید که ترغیب‌کننده و جذاب باشد و در عین حال، بیان‌کنندۀ موضوع پادکست شما باشد کار دشواری است. در ادامه، سعی می‌کنیم به چند نکته برای انتخاب نام جذاب اشاره کنیم.


نکاتی که باید برای نام‌گذاری پادکست در نظر بگیرید.

انتخاب نام پادکست کار سختی است و برای یافتن بهترین نام باید برخی نکات را در نظر بگیرید. این مرحله خیلی مهم است چون دیگر نمی‌توانید نام پادکست را تغییر دهید مگر در موارد استثنا.

نام پادکست باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. برخی از این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • خاص باشد و قبلاً کسی از آن استفاده نکرده باشد.
 • مفهومی را به ذهن مخاطب متبادر سازد.
 • ساده و جذاب باشد.

ما چند نکته را در اینجا آورده‌ایم؛ اگر نکتۀ دیگری نیز به ذهنتان رسید، با ما در میان بگذارید.

محتوای پادکست را در نظر بگیرید.

چشمانتان را ببندید و اپیزودهای پادکست خود را تصور کنید. قصد دارید دربارۀ چه چیزی صحبت کنید؟ قرار است به چه پرسش‌هایی پاسخ دهید؟ آیا هر اپیزود دربارۀ موضوع خاصی است یا موضوع اپیزودها ادامه‌دار است؟ قرار است این پادکست بخش‌های جانبی هم داشته باشد؟ برای انتخاب نام مناسب باید محتوای پادکست خود را در نظر بگیرید.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

نام پادکست می‌تواند نام تولیدکنندۀ آن باشد یا می‌تواند نامی انتزاعی باشد. ممکن است نام پادکست به برند مجموعه‌ای که آن را تولید می‌کند ربط داشته باشد. در هر صورت، باید نام انتخابی نشان دهد که موضوع محتوای شما چیست. موضوع، لحن، قالب پادکست و... همه در انتخاب نام آن نقش دارند.

برای مثال پادکست نیک‌آوا که در حوزۀ نیکوکاری است نامی دوجزئی دارد که به محتوای آن مرتبط است.

نام کوتاهی انتخاب کنید.

هنگام انتخاب نام پادکست اسمی را برگزینید که کوتاه و جذاب باشد و در ذهن بماند. به یاد سپردن نام‌های کوتاه یا خاص راحت‌تر است. نام پادکست شما باید شنونده را مجذوب خود کند و او را کنجکاو کند تا دکمۀ Play را فشار دهد. اگر پادکست شما مربوط به یک برند خاص است، باید هویت برندتان را در نظر بگیرید.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

جست‌وجوی آن آسان باشد.

نام کوتاه بیشتر در یاد می‌ماند و امکان جست‌وجوی آن را افزایش می‌دهد. شکل نوشتاری نام هم مهم است و باید ساده باشد. همان‌طور که در حال ایده گرفتن برای عنوان خود هستید، مانند مخاطبانتان فکر کنید. اگر آن‌ها نام پادکست شما را بشنوند چه حسی خواهند داشت.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

اسم پادکست شما باید دقیقاً همان‌طور که به نظر می‌رسد نوشته شود. سعی کنید از غلط املایی، اختصارات و سایر علائم نگارشی که هنگام جست‌وجو در یاد نمی‌ماند اجتناب کنید. می‌توانید از کلمه کلیدی در نام پادکست خود استفاده کنید.

نام پادکست را با صدای بلند بیان کنید.

ممکن است این موضوع برایتان عجیب به نظر برسد، اما خیلی مهم است. پادکست یک رسانۀ صوتی است و شما در طول هر اپیزود چندین بار آن نام را تکرار خواهید کرد. بنابراین نام انتخابی باید به‌راحتی با صدای بلند بیان شود. نام پادکست شما باید برای کسانی که اتفاقی آن را می‌شنوند قابل‌تشخیص باشد. همچنین اگر اسم پادکست را تا به حال نشنیده‌اند، باید بتوانند آن را به‌راحتی تلفظ کنند.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

نکتۀ دیگر دربارۀ اسم پادکست این است که اگر با پادکست دیگری تعامل انجام می‌دهید، آن‌ها باید بتوانند آن را خیلی راحت تلفظ کنند. برای اینکه نام انتخابی را امتحان کنید، آن را در جمله‌های گوناگون قرار دهید. برای مثال:

«سلام، من میزبان ___________ هستم.»

«به اپیزود دیگری از ___________ خوش آمدید.»

همراه ما باشید و به ___________ گوش کنید!»

«پادکست موردعلاقۀ من ___________ است.»

نام انتخابی را در چنین جمله‌هایی بگذارید و امتحان کنید که اَدا کردن آن آسان باشد. یادتان باشد قرار است شما مدام این اسم را بر زبان بیاورید، پس نامی را انتخاب کنید که دوست دارید بگویید!

آزمون و خطا کنید.

‌قبل از اینکه نام پادکست را انتخاب و اعلام کنید، می‌توانید با آزمون و خطا کارتان را دقیق‌تر پیش ببرید. نام‌هایی را که به ذهنتان رسیده است محدود کنید. چند نام از میان همۀ آن‌ها انتخاب کنید و بقیه را کنار بگذارید. پس از آن، اسامی را با صدای بلند تکرار کنید، در جمله‌های مختلف امتحان کنید، برای دوستان مورداعتمادتان بفرستید و با کسانی که زیاد پادکست گوش می‌دهند مشورت کنید. احتمالاً بازخوردهای ارزشمندی را دریافت خواهید کرد و این بازخوردها به شما کمک می‌کند نام مناسب‌تری را انتخاب کنید.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

نام انتخابی را در گوگل جست‌وجو کنید.

پس از اینکه از میان چندین نام نتوانستید یکی را انتخاب کنید، وقت آن رسیده است که بررسی آنلاین انجام دهید. باید مطمئن شوید که پادکست دیگری با این نام وجود نداشته باشد.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

«[ایده نام شما]» + «پادکست» را در گوگل جست‌وجو کنید و ببینید چه نتایجی به دست می‌آید. احتمالاً پس از مدتی می‌خواهید یک وب‌سایت بسازید. همچنین در شبکه‌های اجتماعی نیز اکانت یا پروفایل خواهید داشت. بنابراین بررسی کنید که نام دامنۀ دلخواه شما در دسترس باشد.

«پادکست» آری یا نه؟

ممکن است این سؤال به ذهنتان خطور کند که «آیا باید کلمۀ پادکست را در عنوان خود قرار دهیم یا نه؟» توصیه ما این است که این کار را انجام ندهید. اگر یک برند معتبر هستید که چندین نوع محتوا در چندین پلتفرم تولید و منتشر می‌کنید، آوردن کلمۀ «پادکست» در نام انتخابی شما مفید است و آن را از دیگر محتوای تولیدی شما متمایز می‌سازد.

چگونه نام پادکست انتخاب کنیم؟

نکات کلی برای انتخاب نام پادکست

بد نیست مطالبی را که تا اینجا یاد گرفتیم به‌صورت مختصر مرور کنیم. اگر نکتۀ دیگری به ذهنتان رسید خوب است مطرح کنید.

 • تعداد کلمه‌ها و کاراکترهای اسم پادکست را در نظر بگیرید.
 • نامی را انتخاب کنید که ادا کردن آن راحت باشد و به یاد بماند.
 • نامی را انتخاب کنید که با محتوای شما مطابقت داشته باشد.
 • جذابیت و خاص بودن اسم پادکست را در نظر بگیرید.
 • از آوردن کاراکترهای خاص، غلط املایی، اختصارات و علائم نگارشی خودداری کنید.
 • اسم پادکست باید به‌راحتی تلفظ شود.
 • مطمئن شوید که پادکستی قبلاً از این نام استفاده نکرده باشد.
 • برای انتخاب نام پادکست، بازخورد بگیرید.
 • به آینده فکر کنید و اینکه ممکن است بخواهید پادکست خود را گسترش دهید.
 • نامی را انتخاب کنید که دوست دارید با صدای بلند تکرار کنید.


انتخاب نام پادکست ممکن است دشوار به نظر برسد، اما با کمی جست‌وجو و بررسی می‌توانید نام مناسبی انتخاب کنید و رسانۀ خود را داشته باشید. اگر همۀ این نکات را در نظر گرفتید ولی نتوانستید نامی را انتخاب کنید، زمان را از دست ندهید. در این مرحله، بهترین کار این است که دست‌به‌کار شوید و چند اپیزود بسازید. بله درست خواندید منظورمان واقعاً ساخت پادکست است. چند اپیزود با نام‌هایی که دربارۀ آن‌ها تردید دارید بسازید و نام‌ها را در آن اپیزودها تکرار کنید. حس واقعی‌ بودن اپیزودها کمک می‌کند انتخاب برایتان آسان باشد.

در پایان، این نکته را به خاطر داشته باشید که شنوندگان به‌دنبال محتوای خوب هستند، نه صرفاً عنوان جذاب. اگر اپیزودهای فوق‌العاده‌ای بسازید که مخاطب را جذب کنید، نام پادکست شما جای خود را پیدا می‌کند و مشهور می‌شود. پس به کیفیت محتوا توجه کنید تا نامی که برای انتخاب آن وقت گذاشته‌اید جایگاه خود را پیدا کند.


پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.