(زمان مطالعه: 4دقیقه)

اکنون تولید پادکست به صنعت بزرگی تبدیل شده و همچنان در حال رشد است. تخمین زده می شود که ارزش بازار جهانی این صنعت تا سال 2028 به 94.88 میلیارد دلار برسد. این رقم وسوسه‌کننده، جذابیت فرایند تولید پادکست و اثرگذاری آن به‌عنوان نوعی استراتژی تبلیغاتی و بازاریابی باعث شده است که عدۀ زیادی به ساخت پادکست روی بیاورند.

چطور پادکست خود را تبلیغ کنیم: ۲۲ استراتژی برای سئوی پادکست (قسمت1)


ایده‌ای برای ساخت پادکست پیدا می‌کنید که ارزش به اشتراک گذاشتن دارد. ابزار مناسب را هم فراهم می‌کنید و پادکست می‌سازید. منتظرید که پادکسستان مخاطبان زیادی جذب کند یا به‌اصطلاح خودمانی گل کند! اما خبری نمی‌شود. در این مرحله است که باید پادکست خود را تبلیغ کنید. در این مقاله چند استراتژی‌ بازاریابی پادکست را به شما معرفی می‌کنیم که سئوی پادکست را نیز شامل می‌شود. بیایید تبلیغ پادکست خود را شروع کنیم!

نکته‌ها و راهکارهایی برای تبلیغ پادکست شما

ما 22 نکته و استراتژی تبلیغاتی پادکست را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم پادکستتان بیشتر دیده شود. این استراتژی‌ها را به سه دسته تقسیم می‌کنیم: تولید، بهینه‌سازی و بازاریابی. در مرحلۀ اول می‌رویم سراغ تولید پادکست. همچنان با ما باشید.

تولید پادکست

تبلیغ پادکست شما در همان مرحلۀ تولید شروع می‌شود. مراحل ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید هنگام ساخت قسمت‌های پادکست خود انجام دهید تا مطمئن شوید که در SERP رتبۀ بالاتری خواهند داشت. رعایت این نکات در مرحلۀ تولید، بهینه‌سازی پادکست برای موتورهای جست‌وجو و بازاریابی آن پس از انتشار را آسان‌تر می‌کند.

1. بر اساس موضوع و مخاطبان، سبک مناسبی انتخاب کنید.

پادکست‌ها در سبکه‌ها و قالب‌های مختلفی ارائه می‌شوند. رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: 

  • مصاحبه 
  • مکالمه با دو یا چند میزبان مشترک
  • مونولوگ 
  • داستان‌سرایی غیرداستانی
  • گزارش خبری
  • داستان‌های تخیلی

چطور پادکست خود را تبلیغ کنیم: ۲۲ استراتژی برای سئوی پادکست (قسمت1)


این موارد رایج‌ترین سبک‌ها هستند. می‌توانید از قالب یا سبک‌های دیگری استفاده کنید، اما شنوندگان پادکست با این‌ها بیشتر آشنا هستند. حال یک سؤال مهم مطرح می‌شود: «چطور سبک مناسب را انتخاب کنیم؟» برای انتخاب سبک مناسب ابتدا مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و خودتان را جای مخاطب بگذارید تا ببینید چه سبکی برایش مناسب‌تر و جذاب‌تر است. برای مثال، اگر می‌خواهید پادکستی دربارۀ موضوعی تاریخی بسازید، خوب است با یکی از کارشناسان این حوزه مصاحبه کنید.

2. ترندهای پادکست را بررسی کنید.

به ترندهای فعلی پادکست‌ها توجه کنید. یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های اخیر در دنیای پادکست‌سازی، به‌روزرسانی الگوریتم گوگل در سال 2019 است که شروع به فهرست‌بندی پادکست‌ها کرد تا آن‌ها را در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو بگنجاند. اکنون جست‌وجوی صوتی در حال تبدیل شدن به شیوه‌ای رایج برای یافتن اپیزودهای پادکست است که به سؤالات آن‌ها پاسخ می‌دهد تا پادکست موردنظر خود را بیابند. با توجه به این موضوع، میزبان پادکست‌ها اگر می‌خواهند تعداد شنوندگان خود را افزایش دهند اکنون باید به سئوی پادکست اهمیت دهند.

ترندهای پادکست


ترندهای دیگری که در دنیای پادکست‌سازی باید از آن‌ها آگاه باشیم عبارت‌اند از:

  • محتوای باکیفیت همیشه اولویت شنونده است.
  • میزبانان پادکست باید برای شنوندگان خود اعتباری به وجود بیاورند که همواره پادکست را دنبال کنند.
  • پادکست‌ها به ابزاری برای تبلیغات تبدیل شده‌اند و بودجۀ تبلیغاتی را از رسانه‌های سنتی می‌گیرند.
  • افراد مسن نیز به پادکست علاقه دارند و جزو مخاطبان پادکست محسوب می‌شوند.

فرصت‌های تبلیغاتی بزرگ و پول‌سازی در دنیای تولید پادکست‌ها وجود دارد. با ساختن پادکست‌های جذاب، می‌توانید مخاطبان بسیاری را گرد هم آورید. آن‌ها آماده‌اند که به مخاطبانی وفادار و پیگیر برای پادکست شما تبدیل شوند، به‌شرطی که محتوای باکیفیت ارائه کنید.

3. نام جذابی برای پادکست خود انتخاب کنید.

عنوان پادکست شما باید کوتاه و جذاب باشد. عنوان‌های طولانی و پیچیده شنوندگان را گیج می‌کنند. اگر یک برند معتبر دارید، می‌توانید از بازی جذاب کلمات استفاده کنید تا نام پادکست به نام برند اصلی مرتبط باشد یا نام برند خود را در نام پادکست بگنجانید. اگر کلمات کلیدی خاصی را برای پادکست خود انتخاب کرده‌اید سعی کنید کلمۀ کلیدی اصلی را در نام اصلی بیاورید. البته یادتان باشد که جذابیت اصل مهم ماست. می‌توانید کلمات کلیدی را در عناوین اپیزودها هم استفاده کنید، این‌طور مجبور نیستید که خلاقیت را فدای سئو نکنید.

نام جذابی برای پادکست


استفاده از کلمات کلیدی موردنظر در عنوان و شرح اپیزودها اهمیت بیشتری دارند، زیرا آن‌ها نتایج جست‌وجویی هستند که در گوگل ظاهر می‌شوند. برای مثال، اگر پادکستی دربارۀ نکاتی برای گیمرها می‌سازید، نام آن را «نکاتی برای گیمرها» بگذارید برای سئو عالی است؛ اما عنوانی بسیار خسته‌کننده است. در عوض، کلمات کلیدی ویژه‌ای را که مخاطبان شما به‌دنبال آن هستند در عناوین اپیزودهای خود بگنجانید.

 اگر اپیزودی می‌سازید که دربارۀ مشخصات بهترین رایانۀ شخصی برای بازی است، بهتر است نام آن را دقیقاً «ویژگی‌های بهترین رایانۀ شخصی برای بازی» یا چیزی شبیه به آن بگذارید، زیرا مخاطبان هدف شما احتمالاً در جست‌وجوی آن موضوع هستند. نگران نباشید، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنید که اثربخش‌تر باشد. در مورد چهارم، بیشتر دراین‌باره توضیح خواهیم داد.

4. کلمات کلیدی توصیفی را به عنوان خود اضافه کنید.

حتماً دربارۀ تحقیق کلمات کلیدی برای پست‌های وبلاگ و وب‌سایت‌ها چیزهایی شنیده‌اید. کمی پیش‌تر توضیح دادیم که سئو کردن برای جذب مخاطب پادکست بسیار مهم است. هنگامی که ایده‌ای برای پادکست خود دارید، می‌توانید کلمات کلیدی مرتبط را جست‌وجو کنید تا به شما کمک کند نام اپیزودها را هدفمندتر انتخاب کنید. روی کلمات کلیدی‌ای که مخاطب هدف شما جست‌وجو می‌کند تمرکز کنید.

کلمات توصیفی در ساخت پادکست


هنگامی که لیست کلمات کلیدی خود را تهیه کردید، سعی کنید آن‌ها را در متن اپیزودهای پادکست خود بگنجانید. اگر به‌اندازۀ کافی واضح صحبت کنید، ویژگی‌های پردازش زبان طبیعی گوگل NLP کلمۀ کلیدی شفاهی شما را انتخاب می‌کند و شانس رتبه‌بندی را برای آن افزایش می‌دهد.

5. کلمات کلیدی را در توضیحات خود قرار دهید.

همان‌طور که گفتیم کلمات کلیدی را به توضیحات پادکست خود اضافه کنید، زیرا گوگل این اطلاعات را نیز بررسی می‌کند. کلمۀ کلیدی را به‌صورت کلیشه‌ای و پُرتعداد استفاده نکنید، چون گوگل و خوانندگان/شنوندگان پادکست دوست ندارند مدام کلمه‌های تکراری را بخوانند یا بشنوند. هیچ قانون خاصی دربارۀ توضیحات پادکست وجود ندارد و محتوایی که از فید RSS استفاده می‌کند محدودیتی ندارد. اما پادکست‌های اپل به شما اجازه نمی‌دهند بیش از 4هزار کاراکتر بنویسید.

کلمات کلیدی برای تبلیغ پادکست


6. واضح صحبت کنید.

صحبت کردن با صدای واضح و قوی اولین ویژگی پادکست خوب است. وضوح صدا به شنوندگان کمک می‌کند تا آنچه را می‌گویید به‌درستی درک کنند. همان‌طور که دربارۀ پادکست‌ها و کلمات کلیدی گفتیم، وضوح صدا برای سئوی پادکست نیز خوب است. هنگامی که پادکست خود را ضبط می کنید، به یاد داشته باشید که صاف بنشینید و صدای خود را به بهترین شکل ممکن پخش کنید. داشتن یک میکروفون باکیفیت نیز کمک می‌کند که صدای واضحی تولید شود.

تبلیغ پادکست

7. به اپیزودهای قبلی ارجاع دهید.

هنگام تبلیغ پادکست خود، ممکن است بر بازاریابی هر اپیزود جدیدی که منتشر می‌شود متمرکز شوید. اما اگر مدتی است که پادکست تولید می‌کنید، از تبلیغ اپیزودهای قبلی غافل نشوید. اگر در یکی از این اپیزودها دربارۀ موضوعی صحبت شده که موردعلاقۀ مخاطبان است، آن‌ها می‌توانند به‌راحتی پادکست شما را پیدا کنند و به اپیزودهای مختلف گوش دهند. 

چگونه پادکست خود را تبلیغ کنیم؟


یادتان باشد اگر در یکی از اپیزودهای پادکست به اپیزودها و موضوعات قبلی اشاره می‌کنید، همیشه به شنوندگان خود یادآوری کنید که این قسمت همچنان در دسترس آن‌هاست. همچنین، نام اپیزود قدیمی‌تر را در یادداشت‌های نمایش پادکست قرار دهید تا شنوندگان بتوانند آن را به‌راحتی پیدا کنند. لیست اپیزودهای قبلی را در دسترس قرار دهید.

 

پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.