آیا می‌خواهید از پادکست خود درآمد کسب کنید، اما نمی‌دانید چگونه؟ با مطالعه نکات ضروری در این مقاله، پادکست‌ خود را به یک تجارت سودآور تبدیل کنید.

پادکست می‌تواند منبع مهم کسب درآمد باشد تا جایی که برخی برنامه‌ها نظیر «Chapo Trap House» بیش از 100 هزار دلار در ماه درآمدزایی می‌کنند. از این رو پتانسیل و فرصت قابل توجهی برای سودآوری در این زمینه وجود دارد.

بهترین راه‌های کسب درآمد از پادکست‌

بهترین بخش ساخت پادکست، آزادی عمل برای انجام کارها به شیوه‌ مورد نظرتان است. 

بهترین روشهای کسب درآمد از پادکست

راه‌های متعددی برای درآمدزایی از پادکست وجود دارد که سه روش رایج آن عبارتند از:

 1. حمایت مالی (اسپانسری): شرکت‌ها در ازای تبلیغات، پول را در اختیار پادکست قرار می‌دهند.
 2. کمک‌های مردمی: جمع‌آوری پول از طریق کمک‌های جمعی.
 3. گرنت‌ها: کمک‌‌هزینه‌های مالی که توسط مؤسسات و دولت‌ها ارائه می‌شود.

مثال: پادکست بیگانگان (Strangers)

پادکسترهای موفق تنها به یک منبع درآمد تکیه نمی‌کنند، بلکه معمولاً از چند منبع درآمد بهره‌مند هستند. پادکست «بیگانگان» (Strangers) را در نظر بگیرید، یک نمایش درباره غریبه‌هایی که در زندگی روزمره خود با آنها مواجه می‌شویم و داستان‌هایی که روایت می‌کنند. این برنامه در سال 2017 هر ماه 500 هزار بار دانلود می‌شد!

پادکست بیگانگان ابتدا توسط ایستگاه رادیویی KCRW حمایت مالی می‌شد و سپس تحت حمایت شبکه پادکست Radiotopia قرار گرفت. اکنون این پادکست درآمد هنگفتی را از طریق برگزاری دوره‌های آموزش شرکتی، کارگاه‌های آموزشی، کمک‌های اهدایی و فروش کالا در فروشگاه خود کسب می‌کند. با این حال بیگانگان از ابتدا دارای چنین پایگاه مخاطب بزرگی نبوده است.

پادکست بیگانگان چطور به موفقیت رسید؟

"بیگانگان" چطور توانست از ایده اولیه به هزاران دانلود در ماه دست پیدا کند؟ در کمال تعجب این کار فقط با حضور یک نفر به عنوان خالق پادکست آغاز شد:
لی تاو (Lea Thau).

"لی تاو"، خالق پادکست بیگانگان

ایده «لی» این بود که پادکست را به تنهایی راه‌اندازی کرده و پس از ایجاد پایگاه مخاطبان آن را به یک برنامه رادیویی برای کسب حمایت مالی از KCRW تبدیل کند. در ابتدا سازنده برای کنترل خلاقیت برنامه خود را به شکل خودکفا و بدون کمک دیگران اداره می‌کرد و این اجازه می‌داد تا کارها را به شیوه‌ای متفاوت جلو ببرد.

به گفته سازنده، پادکست بیگانگان به دلیل منحصر به فرد بودن آن با اقبال خوبی مواجه شد. هیچکس قبلاً چنین کاری را انجام نداده بود و بنابراین شنوندگان متوجه این تفاوت شدند. گرچه ایده کاملاً بکر و دست‌اول نبود، اما هویت خاص خود را داشت و به گونه‌ای انجام می‌شد که به آن طراوت و تازگی می‌بخشید.

بیگانگان از یک ایده کوچک شکل گرفت و قبل از آنکه وارد عرصه درآمدزایی و توسعه با هزینه‌های تولید بالاتر شود، به مرور زمان پایگاه مخاطبان خود را با برنامه‌های معمولی پیدا کرد. در شروع کار فقط یک نفر (لی تاو) با تک میکروفون وجود داشت. نکته اینجاست که:

پادکست "بیگانگان" با کسب موفقیت‌های کوچک، به مرور زمان رشد کرد و قبل از کسب سود، روابط خود با شنوندگان را شکل داد.

1. انتخاب موضوع بکر برای پادکست

برای جذب شنوندگان همچون پادکست بیگانگان به یک موضوع بکر و خاص نیاز دارید. بازارهای بکر و دست‌نخورده به این خاطر سودآور هستند که بر روی مخاطبان خاص تمرکز می‌کنند.
برای مثال پادکست «Can I Pet Your Dog? (CIPYD)» صاحبان و عاشقان سگ‌های خانگی را هدف قرار داده است.

قرار نیست این پادکست برای همه جذاب باشد، بلکه می‌داند مخاطبان آن چه کسی هستند. وجود یک موضوع بکر و خاص، شناسایی شنوندگان ایده‌آل و همچنین انواع حامیان مالی و تبلیغ‌دهندگان مورد نظر را ساده‌تر می‌کند.

پادکست CIPYD با فروش کالاهایی چون تی‌شرت و پوستر در کنار توصیه‌هایی برای‌ خرید لوازم حیوانات خانگی از طریق پیوند دادن به آمازون (که بعداً به آن خواهیم پرداخت) از مخاطبان خود درآمد کسب می‌کند.

از سوی دیگر پادکست‌های بازار انبوه در حوزه‌های تندرستی (Fitness Confidential) و مالی (OddLots) برای تعداد زیادی از مردم جذاب هستند. ورود به این بازارها با وجود رقابت شدید در آنها دشوارتر است، اما از آنجا که پادکست‌های بازار انبوه بسیار بزرگ هستند، می‌توانید سهم خود را از این سود هنگفت بردارید.

2. ایجاد محتوای ارزشمند و جذاب

برکسی پوشیده نیست که هرچه پادکست بهتر باشد، احتمال اینکه شنوندگان برنامه‌ها را به اشتراک گذاشته و درباره آن صحبت کنند افزایش خواهد یافت و این به رشد تعداد مخاطبان کمک خواهد کرد. با این حال وقتی در ابتدا کارتان را شروع می‌کنید، دنبال‌کنندگان و مخاطبان زیادی نخواهید داشت.
اگر خوش‌شانس باشید، پادکست‌های شما هفته‌ای چند ده بار دانلود می‌شوند، اما با ایجاد محتوای ارزشمند که از نظر شنوندگان مرتبط و منحصر به فرد باشد از این مزیت بهره‌مند خواهید شد. 

ایجاد محتوای ارزشمند که از نظر شنوندگان مرتبط و منحصر به فرد باشد

نکات مهم برای داشتن پادکستی جذاب

مشکلات کوچک برنامه‌های خود را مرتفع کنید و در نظر داشته باشید که رعایت نکاتی چون ساختار محتوا، سبک ارائه و ابزارهای ویرایش به تولید پادکست‌های جذاب‌تر کمک خواهد کرد.

 • ساختار و چارچوب برنامه:
  موضوعات منسجم و هماهنگی که شنوندگان در انتظار شنیدن آن باشند را ایجاد کنید.
 • فراخوان‌ عمل:
  شنوندگان را به انجام کاری نظیر رفتن به مکان مورد نظر برای خرید کالاهایتان ترغیب کنید.
 • ویرایش:
  از تکنیک‌های بهتری برای ویرایش سریع و تولید برنامه‌های باکیفیت بالا نظیر آنچه ذکر شد، استفاده کنید.
 • نحوه ارائه:
  هیچکس مایل نیست به صدای یک فرد ملال‌آور گوش دهد. بنابراین ارتباط بهتری با شنوندگان خود برقرار کنید.
 • ایجاد یک جامعه:
  برای ایجاد جامعه‌ای از دنبال‌کنندگان، هیجان و سروصدا را در شبکه‌های اجتماعی به پا کنید.

شبکه‌های اجتماعی یاری رسان خیریه‌ها در کمک به نیازمندان

همزمان با رشد پادکست می‌توانید برای جذب دنبال‌کنندگان بیشتر، میهمانان مهم‌تر و پرنفوذتری را دعوت کنید. هرچه میهمانان پادکست بهتری به برنامه دعوت شوند، احتمال کسب درآمد پادکست از طریق فروش کالا، حامیان مالی و روابط تجاری، افزایش خواهد یافت.

3. شکل‌گیری و رشد روابط با شنوندگان

اگر پادکست شنونده‌ای نداشته باشد، مسلماً کسی برای آن هزینه نخواهد کرد. همانطور که پادکست "بیگانگان" ثابت کرد، داشتن پایگاه بزرگ و اختصاصی از شنوندگان برای ساخت برنامه‌ها و در نهایت درآمدزایی از آنها، مهم است.

هرچه مخاطبان ارتباط نزدیک‌تری با برنامه‌های شما داشته باشند، بیشتر در معرض تبلیغات و کالاهایی که به فروش می‌رسانید قرار می‌گیرند.
برای مثال، افرادی که به پادکست‌های شما گوش داده‌اند به احتمال زیاد پیوندها را دنبال یا کالاهای موجود در وب‌سایت‌تان را نگاه می‌کنند. 

پادکست «Fitness Confidential» را در نظر بگیرید که تبلیغات را در طول برنامه پخش کرده و افراد را به خرید کالاها و خدمات تشویق می‌کند. 2 دقیقه آخر هر اپیزود صرفاً یک بیش‌فروش (upsell) بازاریابی است که سعی دارد مخاطبان را به خرید کالا وادار کند.

اگر مخاطب اهل تناسب اندام نباشد، تبلیغات به بی‌راهه می‌رود، اما علاقه‌مندان به تناسب اندام به احتمال زیاد به دنبال ویتامین‌ها یا محصولات تندرستی هستند. هرچه تعداد این شنوندگان بیشتر باشد، احتمال فروش واقعی کالا افزایش می‌یابد.

از طریق صحبت با افرادی که متناسب با مخاطبان هدف هستند و در حال حاضر طرفدارانی دارند، آمار شنوندگان خود را افزایش دهید. برای مثال صحبت با متخصصان معروف سلامتی یا مربیان تناسب اندام برای پادکست شما مثمرثمر خواهد بود.
در ادامه با میهمانان حضوری همکاری و تبادل کنید. فروشنده کالاهای آنها (به عنوان یک شعبه وابسته) باشید، مصاحبه‌های اختصاصی بگیرید و حامی مالی شوید.

4. تجهیزات مورد استفاده

در حین خواندن این مقاله به احتمال زیاد تجهیزات پادکست خود را از قبل آماده کرده‌اید، اما اگر تازه‌کار و به دنبال توصیه‌ هستید، چند نکته را ذکر می‌کنیم.

گوشی هوشمند

اگر یک گوشی هوشمند در اختیار دارید، می‌توانید پادکست خود را با حداقل تجهیزات لازم ضبط کنید. میکروفن‌های داخلی روی تبلت یا گوشی برای افراد مبتدی مناسب هستند. هرچند آنها دقیق و کامل نیستند، اما نقطه شروع خوبی به حساب می‌آیند. 

برنامه «Voice Record Pro» برای آیفون و «Audio Recorder» برای اندروید را نصب و امتحان کنید. استفاده از هر دو برنامه ساده است و می‌توانند صدا را برای ویرایش به رایانه شخصی‌ منتقل کنند.

اگر به دنبال تجهیزات پیشرفته‌تری هستید، میکروفن «Rode Podcaster» را توصیه می‌کنیم. این میکروفن را مستقیماً از طریق USB به رایانه خود وصل و شروع به ضبط کنید.
بسته «Podcaster» با قیمتی در حدود 300 دلار همراه با میکروفن، لرزه‌گیر و بازوی بوم عرضه می‌شود و بنابراین همه تجهیزات مورد نیاز را برای شروع کار در اختیار خواهید داشت.

میکروفن Rode Podcaster

یکی از مزیت‌های خوب Podcaster این است که صداهای پس‌زمینه را حذف می‌کند و بنابراین برای ضبط در داخل خانه یا محیط‌های پرسروصدای اداری مناسب است. در مورد هدفون نیز می‌توانید «Audio-Technica ATH-M50x» را امتحان کنید که وسیله‌ای خوب برای کنترل سطوح صدا و گوش دادن به پلی‌‌بک (بازپخش) است.

5. یافتن حامیان مالی

پادکست‌هایی که شنوندگان زیادی دارند می‌توانند از طریق حامیان مالی پول هنگفتی کسب کنند. اگر پادکست متناسب با سلیقه مخاطبان هدف باشد، احتمال یافتن حامیان مالی بسیار بیشتر خواهد بود. در عین حال برای حامیان مالی (و همینطور تبلیغ‌کنندگان) مهم است که بتوانند به یک ترکیب جمعیتی بسیار خاص و نه فقط تعداد پرشماری از افراد دسترسی پیدا کنند (گرچه آن کمک می‌کند!)

پادکست «The Football Ramble» را فرض کنید. با وجود هزاران دنبال‌کننده در iTunes، PodBean و PlayerFM، دسترسی به این پادکست متنوع بوده و دسترسی اجتماعی آن نیز با بیش از 160 هزار دنبال‌کننده در توییتر و فیس‌بوک به همان اندازه قوی است.

شرکت «bet365» شریک رسمی این پادکست محسوب می‌شود و می‌تواند از پتانسیل دسترسی به یک ترکیب جمعیتی گسترده بهره‌مند شود. در نتیجه bet365 حمایت مالی از این برنامه را منطقی می‌داند.

اگر مخاطبان به حد کافی بزرگ و از ترکیب جمعیتی درستی باشند، حامیان می‌توانند از این پتانسیل بهره گیرند. وقتی با حامیان مالی تماس می‌گیرید، مطمئن شوید که شنوندگان تناسب خوبی با آنها دارند. برای مثال bet365 در زمینه شرط‌بندی فوتبال و ورزش فعالیت می‌کند و بنابراین برای پادکست The Football Ramble مناسب است.

6. استفاده از بازاریابی مشارکتی (همکاری در فروش)

آیا می‌خواهید کالای خود را بفروشید، اما توانایی و استطاعت مالی برای شروع کار را ندارید؟ در این صورت بازاریابی مشارکتی (همکاری در فروش) را امتحان کنید!
این شیوه، راهی برای فروش است، بدون اینکه خودتان چیزی تولید کنید و از طریق ارجاع دنبال‌کنندگان به پیوندها یا کدهای ویژه که درصدی از درآمد فروش را نصیب پادکست می‌کنند، اتفاق می‌افتد. 

برای مثال پادکست تندرستی «The WODcast» در ابتدای برنامه‌های خود با پیوندی اختصاصی (healthiq.com/wodcast)، شرکت بیمه «Health IQ» را تبلیغ می‌کند. همچنین این پادکست سایر خدمات وابسته که برای دنبال‌کنندگان علاقه‌مند به تندرستی جذاب است را در وب‌سایت‌اش تبلیغ می‌کند.

شرکت‌هایی چون «Health IQ» و «Thrive Market»، پیوندهای وابسته را برای برنامه‌های بازاریابی مشارکتی در اختیار پادکسترها قرار می‌دهند. احتمالاً در پادکست‌های مورد علاقه خود از تبلیغ‌کنندگان مشهور نظیر Audible یا Squarespace چیزهایی شنیده‌اید. برای مثال Audible به ازای هر ثبت نام از طریق برنامه وابسته به آمازون خود، 10 دلار پرداخت می‌کند.

با ایجاد پیوندهای وابسته، شنوندگان را به Audible هدایت کنید. به عنوان یک شرکت وابسته به آمازون ثبت نام کنید. پیوندهای خاص ایجاد کنید و آنها را به وب سایت یا توضیحات‌ خود در پلتفرم میزبانی پادکست اضافه کنید. پیوندهای خاص خود را بسازید. هرچه ترافیک بیشتری از طریق پیوندهایتان دریافت کنید، سود بیشتری خواهید داشت.

7. دریافت کمک‌های مالی جمعی 

در صورت بهره‌مندی از طرفداران پرشور و وفادار، بدانید که آنها می‌توانند منبع کسب درآمد از طریق کمک‌های جمعی و اهدایی باشند.

پلتفرم‌هایی چون «Patreon» و «GoFundMe» خدمات عضویت را برای پرداخت‌های یک‌باره یا تکرارشونده جهت پشتیبانی از پادکسترها ارائه می‌کنند، به گونه‌ای که پادکست‌های محبوب نظیر «Chapo Trap House» با بیش از 20 هزار مشترک نزدیک به 100 هزار دلار درآمد در ماه کسب می‌کنند.

مبلغ مورد نظر برای هر کمک اهدایی را تعیین کنید. اگر مشوقی ارائه نکنید، پولی از مشترکان دریافت نخواهید کرد. با ارائه سرویس‌های ممتاز مثل اشاره به نام مشترکان در طول برنامه یا ارسال کالاهای رایگان، حس خاص بودن را نزد آنها ایجاد کنید.

حتی کمک‌های یک دلاری در ماه به جمع‌آوری بودجه برای پادکست‌ کمک می‌کند و به دنبال‌کنندگان اجازه می‌دهد از برنامه‌هایتان حمایت کنند.

8. فروش محصولات و خدمات اختصاصی

بازاریابی مشارکتی به شما اجازه می‌دهد تا درصد کمی از سود دیگران بهره‌مند شوید، اما فروش کالاهای اختصاصی نظیر کلاه و پوستر، 100 درصد سود را نصیب‌ خودتان می‌کند.

یکی از بهترین پادکست‌های موجود در زمینه جرم و جنایت واقعی با عنوان «The Sword and Scale» را فرض کنید که اقلامی چون لیوان، برچسب، تی‌‌شرت و شمع را از طریق فروشگاه آنلاین خود به فروش می‌رساند.
شاید فروش کالاهای اختصاصی کار دشواری به نظر برسد، اما بخش عمده‌ای از کار برون‌سپاری شده و در جای دیگری مدیریت می‌شود. با استفاده از بازارهای آنلاین می‌توانید به راحتی محصولات برند خود را ایجاد کنید.

پادکست نوعی کسب‌و‌کار است، بنابراین آن را به عنوان یک ابزار بازاریابی برای تبدیل شنوندگان به مشتریان بالقوه تصور کنید.

در طول برنامه با هدایت شنوندگان به فروشگاه‌ خود، کالاهایتان را به فروش برسانید. ارائه کدهای تخفیف در اولین سفارشات، انگیزه آنها را برای خرید افزایش می‌دهد و در نهایت متعجب خواهید شد که چطور شنوندگان وفادار فقط با یک تلنگر صحیح به مشتریان پولی تبدیل خواهند شد.

9. به اشتراک‌گذاری دانش (به قیمت!)

اگر در مورد موضوع پادکست خود اطلاعات زیادی دارید، می‌توانید این اطلاعات را با دیگران از جمله شرکت‌ها به اشتراک بگذارید.
برای مثال دوره‌های آموزش شرکتی، کارگاه‌های آموزشی یا ارائه مشاوره‌‌‌ها را ترتیب دهید. پادکست‌هایی چون «The ConTechCrew» تحقیقات، نوآوری‌ها و تجربیات جدید خود را به استعدادهای موجود در حوزه صنعتی‌شان آموزش می‌دهند.

اگر دانش و تجربه‌ای جهت آموزش در اختیار دارید، این دانش را به اشتراک بگذارید و از این فرآیند سود ببرید. سعی کنید برای مدیریت زمان و تنظیم جلسات آموزشی 30 یا 60 دقیقه‌ای از برنامه Calendly استفاده کنید. برای قبول پرداخت‌ها نیز میتوانید از سرویس‌هایی چون PayPal، Stripe یا Google Wallet بهره بگیرید.

از سوی دیگر اگر وقت کافی برای آموزش ندارید، سعی کنید دانش خود را در بسته‌های آنلاین ارائه دهید. چند پادکسترهای مشهور از فروش پکیج‌های آموزشی خود سود می‌برند از جمله:

 • جیسون اند جرمی (Jason & Jeremy): آموزش کسب و کارهای آنلاین
 • کلیف راونسکرافت (Cliff Ravenscraft): از صفر تا 100 پادکست و محصولات دیجیتال آنلاین
 • جان لی دوما (John Lee Dumas): ارائه دوره‌های آموزشی مانند Podcaster Paradise

شاید دیگران به دلیل ناآشنایی به شما اعتماد نکنند که این امر می‌تواند هنگام فروش پکیج‌های آموزشی یا کالاهای دیگر مشکل‌ساز شود. بنابراین با ارائه محتوای رایگان در قالب پست‌های وبلاگ یا ویدیو اعتماد دیگران را جلب و ارزش خود را به آنها اثبات کنید. این به ارتقاء برند پادکست کمک کرده و فروش آن به شنوندگان در آینده را ساده‌تر می‌کند.

کاربرد ویدئوهای توضیحی در کسب و کارها

10. فروش کتاب‌های چاپی یا صوتی

اگر به دوره‌های آموزشی آنلاین علاقه ندارید، روش‌های قدیمی‌تری چون فروش کتاب‌های چاپی یا صوتی را اختیار کنید. نکته مهم ارائه محتوای ارزشمند است.

کارآفرین تجاری و پادکستر محبوب «جان لی دوما» را در نظر بگیرید. او علاوه بر ساخت برنامه‌های خود خالق دوره‌های آموزشی همچون Podcater’s Paradise است. بخش عمده این محتوای آموزشی در یک کتاب کوچک 76 صفحه‌ای با عنوان «Podcast Launch» به خوبی جمع‌آوری شده و به راحتی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

کل محتوای خود را برای دسترسی به طیف گسترده‌تری از مخاطبان تغییر کاربری دهید. برای مثال کتاب خود را به شکل یک کتاب صوتی ارائه دهید. این یک روش ساده، اما مؤثر برای کسب درآمد حداکثری از محتوای فعلی است که تولید کرده‌اید.

در پایان...

هیچ راه ساده‌ای برای کسب درآمد از پادکست وجود ندارد. حتی اگر باتجربه و مستعد باشید، باز هم به مقداری زمان نیاز دارید تا همه پازل‌ها را در جای خود قرار دهید و استراتژی مناسبی برای اینکار تدوین کنید.
راه‌اندازی پادکست بسیار ساده است. چه در حال ساخت پادکست برای شرکت و کسب و کار خودتان هستید و چه به عنوان سرگرمی این کار را انجام می‌دهید، همواره پتانسیل زیادی برای کسب درآمد از پادکست‌ها وجود دارد.

منبع: وبسایت blog.podcast.co