(زمان مطالعه: 4دقیقه)

در عصر امروز، پادکست‌ها به رسانه‌ای محبوب تبدیل شده‌اند و پایشان به هر حوزه‌ای که تصور کنید باز شده است. پادکست‌های آموزنده و سرگرم‌کننده در حوزه‌های گوناگونی صحبت می‌کنند؛ از اقتصاد و موسیقی و ادبیات گرفته تا آموزش مطالب بسیار تخصصی. طبق نتایج اعلام‌شده از سوی Podcast Insights، حدود 100 میلیون نفر هر ماه دست‌کم به یک قسمت پادکست گوش می‌دهند و بیش از 175 هزار پادکست مختلف وجود دارد که دربارۀ هر موضوعی که بتوانید تصور کنید صحبت می‌کنند. یکی از حوزه‌هایی که می‌توان دربارۀ آن پادکست ساخت نیکوکاری و کارهای بشردوستانه است. با ما همراه باشید تا بیشتر دربارۀ ساخت پادکست در حوزۀ نیکوکاری صحبت کنیم.

چرا مؤسسه‌های خیریه باید پادکست بسازند؟

سازمان‌های غیرانتفاعی و اغلب مؤسسه‌های خیریه نیازمند توجه هستند زیرا منابع مالی آن‌ها از منابع غیردولتی تأمین می‌شود. خیریه‌ها می‌خواهند مردم پیامشان را بدون واسطه و دقیق بشوند، زیرا دستیابی به حامیان بالقوه و تبدیل کردن آن‌ها به اهداکنندگان دائمی یکی از فعالیت‌های حیاتی است. یکی از راه‌های بسیار مؤثر برای دستیابی به گروهی متنوع از مخاطبان، استفاده از رسانه است. گفتیم که پادکست یکی از رسانه‌های جدید است که روزبه‌روز محبوب‌تر می‌شود، پس ساخت پادکست در این حوزه یعنی دسترسی به مخاطبان جدید. دلیل دیگر برای توصیۀ ساخت پادکست این است که پادکست‌ها شیوه‌ای مقرون‌به‌صرفه برای یافتن حامیان دائمی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند. البته این کمک صرفاً مادی نیست؛ اشتراک پادکستتان و آشنا کردن دیگران با ارزش‌های سازمان و مؤسسۀ شما نیز کمک بسیار تأثیرگذاری است.

تولید پادکست‌های مرتبط با موضوعات خیریه شیوه‌ای کارآمد و ارزان است که کمک می‌کند به مخاطب خاص و جامعۀ هدف خود دسترسی پیدا کنید. مؤسسه‌های خیریه‌ای که پادکست موفق می‌سازند، می‌توانند از آن برای تعامل با حامیان فعلی و حامیان بالقوه، افزایش ارتباط با آن‌ها، افزایش آگاهی دربارۀ هدف مؤسسۀ خود، آشنا کردن مخاطبان با ارزش‌هایشان و استفاده از آن به‌عنوان ابزاری مؤثر برای جمع آوری کمک و حمایت بهره گرفت.

دلیل دیگر که پیشنهاد می‌کنیم مؤسسه‌های خیریه پادکست بسازند، کسب درآمد و جذب کمک‌های مالی است که در ادامه بیشتر دربارۀ آن صحبت می‌کنیم

چه عواملی باعث موفقیت پادکست می‌شود؟

هرکسی با تجهیزات مناسب می‌تواند یک پادکست ضبط کند، اما چگونه از موفقیت پادکست خود اطمینان حاصل کنید؟ در اینجا چند نکتۀ مفید بیان می‌شود تا پادکستی بسازید که بیشتر دیده شود. این عوامل عبارت‌اند از:

صحبت کردن با یک مخاطب خاص

هر محتوایی باید مطابق نیازها و علایق مخاطب خاص آن محتوا تولید و تدوین شود. برای انجام دادن این کار، باید استراتژی محتوا تعریف شود و در این استراتژی مشخص شود که مخاطبان چه ‌کسانی هستند. ویژگی‌هایی نظیر سن، جنسیت، شغل، محل زندگی، علایق، میزان درآمد، مشکلات و نیازها و بینش مخاطب مواردی هستند که باید هنگام تولید محتوا در نظر گرفته شوند.

تولد محتوا به‌طور منظم

برای اینکه مخاطبْ محتوایی را دنبال کند، باید به‌طور منظم محتوا تولید کرد، یعنی برنامه‌ای منظم برای پخش داشته باشید و به آن پایبند بمانید. اگر قسمت‌های جدید را به‌طور منظم منتشر ‌کنید، شنوندگان می‌توانند گوش دادن به پادکست شما را در برنامه‌شان بگنجانند. همچنین، این امر به‌معنای ثابت نگه داشتن نوع محتوا و سبک ارائۀ پادکست از یک قسمت به قسمت بعدی است. البته شاید لازم باشد هر چند وقت یک بار کمی تنوع و تغییر ایجاد کنید.

تعیین زمان کافی و وافی

تصمیم‌گیری دربارۀ مدت‌زمان اپیزودها و ثابت نگه داشتن آن مهم است، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهند که به‌طور کلی هرچه یک قسمت طولانی‌تر باشد، افراد کمتری تا پایان اپیزود به آن گوش می‌دهند. Omny Studioمی‌گوید کمتر از 25درصد از شنوندگان پادکستی را که بیش از یک ساعت طول می‌کشد، به‌طور کامل گوش می‌کنند. اگر زمان اپیزودهای شما بسیار متفاوت باشد، احتمال اینکه مخاطب ثابت داشته باشید کمتر می‌شود. زمان مناسب برای پادکست 15 تا 30 دقیقه است؛ بنابراین اگر اپیزودی بیشتر از این طول می‌کشد، باید آن را به دو قسمت تقسیم کنید.

برای ساخت پادکست به چه ابزاری نیاز خواهید داشت؟

تجهیزات موردنیاز برای شروع کار چندان هزینه‌بر نیست. به‌غیر از کامپیوتر یا لپ‌تاپ که تقریباً همه دارند، چند وسیلۀ دیگر نیاز است که عبارت‌اند از میکروفون، هدفون، پاپ فیلتر و میکسر. لزومی ندارد که در آغاز کار ابزار گرانی تهیه کنید. در مقالۀ5 ابزار ضروری برای تولید پادکست، دراین‌باره به‌طور مفصل صحبت کردیم. سری به آن مقاله بزنید تا بیشتر با این ابزار آشنا شوید.

چگونه پادکست بسازید؟

علاوه بر ابزار موردنیاز برای تولید پادکست، موارد دیگری نظیر باید در نظر گرفته شود. اگر به‌دنبال یافتن ایده‌ای جذاب برای پادکست هستید به این مقاله سر بزنید؛ برای اینکه بدانید متن پادکست چگونه نوشته می‌شود، اینمقاله را مطالعه کنید، برای ویرایش پادکست هم مطلبی داریم که در اینجا می‌توانید آن را مطالعه کنید. همۀ مقدمات و اطلاعات موردنیاز در این مطالب آمده است. مطالعۀ آن‌ها کمک می‌کند سریع‌تر شروع به ساخت پادکست کنید.

چگونه پادکست خود را رشد دهید؟

در آغاز راه ممکن است پادکست شما به‌اندازۀ تعداد انگشتان دو دست نیز شنونده نداشته باشد، اما به‌مرور تعدادشان افزایش خواهد یافت. شیوه‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند تعداد مخاطبان شما بیشتر شود. باید از این شیوه‌ها استفاده کنید چون برای درآمدزایی از طریق تبلیغات و حمایت مالی به مخاطبان بیشتری نیاز دارید. برخی از این شیوه‌ها عبارت‌اند از:

بهینه‌سازی موتور جست‌وجو

برخی از مخاطبانتان با جست‌وجو در موتورهای جست‌وجو به‌ویژه گوگل شما را پیدا می‌کنند؛ پس باید بتوانید از کلمات کلیدی در نام و توضیحات پادکست خود استفاده کنید. این کار شبیه به سئوی سایت است. علاوه بر استفاده از کلمۀ کلیدی، به جذابیت نام پادکست نیز توجه کنید.

نوشتن مقاله برای پادکست

طبق چیزی که در بهینه‌سازی موتور جست‌وجو گفتیم، نوشتن مقاله با کلمه‌های کلیدی و همچنین شرحی از سناریو یا اسکریپت پادکستْ جست‌وجوها را به سایتتان هدایت می‌کند. در سایت نیز رابط کاربری ساده و جذابی طراحی کنید که مخاطبان بتوانند به‌راحتی به اپیزودها دسترسی داشته باشند.

دعوت از مهمانان تأثیرگذار

برخی از پادکست‌ها از مهمانان دعوت می‌کنند تا در برنامه حضور یابند؛ گاهی به‌عنوان یک مجری موقت یا به‌عنوان سوژۀ مصاحبه. انتخاب مهمانان تأثیرگذار و شناخته‌شده، شیوه‌ای عالی برای متمایز کردن هر قسمت، جذب شنوندگان جدید و حفظ شنوندگان ثابت است.

تبلیغ پادکست

تبلیغات همیشه روشی مؤثر برای معرفی کسب‌وکارهاست. مؤسسه‌های خیریه نیز از این اصل مستثنا نیستند. شیوۀ بسیار مؤثر برای تبلیغ پادکست مؤسسۀ خیریه که هزینه‌ای نیز ندارد، تبلیغ آن در شبکه‌های اجتماعی است. روش دیگر همکاری با مؤسسه‌های خیریه‌ای است که آن‌ها نیز پادکست تولید می‌کنند. حتی می‌توانید با مؤسسه‌های خیریۀ دیگر برای تبلیغ پادکست‌های یکدیگر در هر قسمت توافق کنید.

چطور از پادکستْ درآمد کسب کنیم؟

تولید پادکست شیوه‌ای عالی برای معرفی مؤسسۀ خیریه و ترویج ارزش‌های آن است؛ اما می‌توانید از پادکست برای جمع‌آوری منابع مالی به‌طور مؤثر استفاده کنید.

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کسب درآمد از پادکست، حمایت مالی یا تبلیغات است. فرمت‌های تبلیغاتی استاندارد پادکست می‌تواند شامل پخش آگهی 15 ثانیه‌ای قبل از آغاز اپیزود باشد. همچنین می‌توان یک تبلیغ 30 تا 60 ثانیه‌ای را وسط اپیزود قرار داد. برخی از پادکست‌ها تبلیغاتی کوتاه در انتهای اپیزود دارند.

چند راه دیگر برای کسب درآمد از پادکست عبارت‌اند از:

  • در قسمت‌های مختلف پادکست به‌طور مستقیم دربارۀ کمک مالی و هدایت اهداکنندگان به صفحۀ اهدا صحبت کنید.
  • اهداکنندگان دائمی و شاخص را معرفی کنید.
  • در صورت تولید محصولی خاص در مؤسسۀ خیریه، آن محصول و شیوۀ خرید را معرفی کنید.
  • با افرادی مصاحبه کنید که می‌توانند مخاطب را جذب و تشویق به کمک مالی کنند.
  • زمانی را در پادکست خود اختصاص دهید تا دربارۀ تأثیری که کار خیریه شما خواهد داشت صحبت کنید.


یکی از پادکست‌هایی که در حوزۀ خیریه و فعالیت‌های بشردوستانه محتوا تولید می‌کند پادکست نیک آواست که اپیزودهای گوناگونی نظیر ادبیات و نیکوکاری، کارآفرینی و نیکوکاری، محیط‌زیست و نیکوکاری، سینما و نیکوکاریو روان‌شناسی نیکوکاری تولید کرده است که می‌تواند الگویی برای تولید پادکست در این حوزه باشد.


پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.


منابع

charitydigital

charitydigital.org.uk