(زمان مطالعه: 4دقیقه)

اگر تا به حال پادکست گوش داده باشید، احتمالاً از میزبان آن شنیده‌اید که: «برای اطلاعات بیشتر به متن معرفی اپیزود پادکست سری بزنید.» اما متن معرفی اپیزود چیست و چگونه می‌شود آن را نوشت؟ در این مقاله سری به دنیای پادکست‌ها می‌زنیم و دربارۀ متن معرفی پادکست صحبت می‌کنیم. اگر می‌خواهید با متن معرفی پادکست آشنا شوید و یاد بگیرید چطور آن را بنویسید، ادامۀ متن را مطالعه کنید.

چطور متن معرفی اپیزود پادکست بنویسیم؟

متن معرفی اپیزود پادکست چیست؟

متن معرفی پادکست خلاصه‌ای از هر اپیزود پادکست است. در این متن، نویسنده سعی می‌کند محور اصلی موضوع اپیزود را بیان ‌کند. پس از شرح مختصراسکریپت اپیزود، مهمان یا مهمانان معرفی می‌شوند. در انتهای آن نیز به منابع معرفی‌شده پیوند می‌دهند یا مطالب تکمیلی ارائه می‌شود. پادکستی را پیدا نمی‌کنید که متن معرفی اپیزود نداشته باشد چون به مخاطب پادکست کمک می‌‌کند پیش از گوش دادن به اپیزود کمی با موضوع آشناتر شوند یا حتی تصمیم بگیرند که می‌خواهند به آن گوش دهند یا نه. حالا موضوع کمی فرق کرد و مشخص شد که متن معرفی، کارکرد بسیار مهمی دارد: جذب مخاطب.

متن معرفی اپیزود پادکست چیست؟

چرا متن معرفی اپیزود پادکست مهم است؟

در بخش قبل گفتیم که متن معرفی اپیزود مهم است چون مخاطب بر اساس آن تصمیم می‌گیرد به پادکست گوش دهد یا نه. اما اهمیت متن معرفی به این مورد محدود نمی‌شود. چندین هدف برای نوشتن یک متن خوب وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود. به‌طور مختصر، این موارد عبارت‌اند از:

  • مخاطب را ترغیب می‌کنند به پادکست گوش دهد.
  • به سئوی محتوای پادکست کمک می‌کنند.
  • مخاطب را تشویق می‌کنند اقدامات بیشتری را انجام دهد.

همچنین برای اینکه بدانید چگونه بر میزان مخاطبان خود بیافزاییم بهتر است سری به مقاله چگونه شنوندگان خود را افزایش دهیم؟ بزنید.


چرا متن معرفی اپیزود پادکست مهم است؟


اگر برایتان سؤال پیش آمده که چطور می‌توان این موارد را در متن پیاده کنید، در ادامۀ متن منتظر شما هستیم.

ترغیب شنوندگان

باور کنید یا نه، متن معرفی اپیزود را خیلی‌ها می‌خوانند. پس باید آن را بسیار جذاب و ترغیب‌کننده بنویسید. به‌عنوان پادکستر، واضح است که هدف شما این است که بازدیدکنندگان را به‌اندازۀ کافی مجذوب کنید تا دکمۀ Play را بزنند.

سعی کنید یک عنوان جذاب بنویسید تا مخاطب را تشویق کند که ادامۀ متن را بخواند. در اولین پاراگراف نیز مثل یک ماهیگیر باتجربه عمل کنید: طعمه را به قلاب بزنید و در مکان مناسب قرار دهید. طعمۀ شما متنی ترغیب‌کننده است که کنجکاوی مخاطب را برانگیزد و مکان مناسب، همان‌طور که گفتیم، در ابتدای متن بعد از عنوان است. پیدا کردن ایده جذاب شاید کمی سخت به نظر برسد اما با کمی تلاش این به شما کمک می‌کند تا متن جذاب بنویسید و شنوندگان خودتان را تا پایان اپیزود همراه خود داشته باشید. برای پیدا کردن ایده‌های جذاب بهتر است سری به مقالهچگونه برای پادکست ایده‌ی جذاب بیابیم؟ بزنید تا بهتر بتوانید در کارتان موفق باشید.

متن معرفی اپیزود پادکست چیست؟

سئوی محتوا

اگر متن معرفی اپیزود را برای موتورهای جست‌وجو بهینه کنید، اپیزود پادکست می‌تواند در نتیجۀ جست‌وجوهای مرورگر ظاهر شود. هر متن معرفی پادکست فرصتی است برای دیده شدن اپیزودهای دیگر، پس از سئوی محتوا غافل نشوید!

چطور متن معرفی اپیزود پادکست بنویسیم؟

فراخوانی برای اقدام

متن معرفی هر اپیزود فرصت مناسبی است برای فراخوانی شنوندگان تا اقدامی را که شما می‌خواهید انجام دهند. این اقدام می‌تواند صرفاً اشتراک‌گذاری پادکست شما باشد یا ممکن است از مخاطب بخواهید عضو سایت شود. بعضی پادکست‌ها نیز می‌خواهند در خبرنامۀ آن‌ها ثبت‌نام کنید. فراخوانی برای اقدام یا همان call to action بسته به نیاز شما متفاوت خواهد بود؛ فقط مطمئن شوید که فرصت را از دست ندهید.

متن معرفی اپیزود پادکست چیست؟

چطور متن معرفی اپیزود پادکست بنویسیم؟

حالا برویم سراغ اصل مطلب. برای نوشتن متن معرفی اپیزود پادکست خوب است این شش نکته را در نظر بگیرید:

  1. نه خیلی کوتاه بنویسید نه خیلی بلند.
  2. جذاب بنویسید.
  3. مهمان یا مهمانان را معرفی کنید.
  4. خلاصه‌ای کوتاه اما جذاب ارائه دهید.
  5. منابع پیوندها و نکات بیشتر را ذکر کنید.
  6. با یک فراخوان به عمل، متن را پایان دهید.

در ادامه هر یک از این موارد را توضیح خواهیم داد.

طول متن معرفی اپیزود پادکست چقدر باید باشد؟

نمی‌توان عدد دقیقی را مشخص کرد. برای برخی پادکست‌ها لازم است متن طولانی نوشته شود و برای برخی دیگر متن کوتاه‌تر. در حالت عادی، بهتر است سعی کنید نه کوتاه بنویسید نه خیلی بلند. مهم‌ترین نکات را در متن بیاورید. مخاطب را ترغیب کنید تا کنجکاو شود و پادکست را Play کند و اما این نکته را در نظر داشته باشید که علاوه بر توجه به متن پادکست استفاده از ابزارهایی که بتواند پادکست با کیفیتی را در اختیار مخاطب قرار دهد نیز بسیار حائز اهمیت است.بنابراین بهتر است در ابتدای این مسیر با ابزارهای ضروری تولید پادکست آشنا شوید.

طول متن معرفی اپیزود پادکست چقدر باید باشد؟

جذاب بنویسید.

در کلاس‌های نویسندگی سبک‌های مختلف نوشتن را آموزش می‌دهند. مثال ماهیگیری را یادتان هست؟ وجه مشترک همۀ این سبک‌ها این است که باید در آغاز نوشته‌تان یک قلاب قرار دهید و مخاطب را گیر بیندازید. متن معرفی پادکست هم مثل یک داستان کوچک است و می‌توان این شیوه را در آن به کار گرفت.

طول متن معرفی اپیزود پادکست چقدر باید باشد؟

در آغاز متن می‌توانید از نقل‌قول جذاب مهمان پادکست استفاده کنید. یا آن را با یک سؤال تک‌خطی سرگرم‌کننده یا یک سؤال متفکرانه شروع کنید.

مهمان یا مهمانان را معرفی کنید.

‌ اگر در پادکستتان مهمان یا مهمانانی دعوت شده‌اند، مهم است آن‌ها را معرف کنید. خواننده را خیلی منتظر نگذارید و پس از قلاب ابتدای متن، مهمان را معرفی کنید. برای معرفی مهمان، نام وی، عنوان شغلی و هر دستاوردی را داشته است عنوان کنید. برای مثال، کتابی که منتشر شده است، دوره‌هایی که برگزار کرده است و هر کار مهم دیگر.

خلاصه‌ای کوتاه اما جذاب ارائه دهید.

در مرحلۀ بعد، خلاصه‌ای کوتاه اما جذاب از اپیزود ارائه دهید. نکات اصلی گفت‌وگوها و هر آمار جالبی را که ممکن است در اپیزود دربارۀ آن صحبت شده باشد بیان کنید. به مخاطب اجازه دهید بداند قرار است چه چیزی بشنود. توصیه‌های کاربردی را که می‌دانید مخاطبان شما علاقه‌مند به یادگیری آن هستند انتخاب کنید. همچنین، سعی کنید به‌طور طبیعی عبارات کلیدی را که ممکن است کاربر در جست‌وجوی آن باشد، به کار ببرید.

منابع پیوندها و نکات بیشتر را ذکر کنید.

اگر شما یا مهمانتان در طول اپیزود به منابع دیگری اشاره کردید، حتماً آن را لحاظ کنید. همچنین، می‌توانید اطلاعات تماس مهمان را نظیر آدرس ایمیل یا آی‌دی شبکه‌های اجتماعی را در این قسمت بیاورید. در بیشتر مواقع، هایپرلینک‌ها در دایرکتوری‌های اصلی پادکست نمایش داده نمی‌شوند. بنابراین، مطمئن شوید که URLهای کامل را برای هر منبعی درج کنید.

با یک فراخوان به عمل، متن را پایان دهید.

در نهایت، فراخوان به عمل یا فراخوان به اقدام را بیاورید. اگر مخاطب از خواندن متن یا گوش دادن ایپزود لذت ببرند، ممکن است اقداماتی را که خواستند انجام دهید.

CTA یا فراخوان به عمل می‌تواند شامل اقداماتی نظیر اشتراک پادکست، دانلود محتوا یا هر چیز دیگری که فکر می‌کنید شنوندگان به آن علاقه دارند باشد. البته اگر از چندین فراخوان به عمل استفاده کنید، ممکن است مخاطب هیچ‌یک را انجام ندهد.


دربارۀ ویژگی‌های متن معرفی پادکست و شیوۀ نوشتن آن گفتیم. تمام تلاشتان را به کار بگیرید که متنی حرفه‌ای و جذاب بنویسید. فقط چند نکته را به خاطر بسپارید: فرصت‌های سئو را از دست ندهید؛ حجم کار را متناسب با موضوع انتخاب کنید؛ همیشه یک CTA یا فراخوان به اقدام داشته باشید. می‌توانید از مخاطبان نیز بازخورد بگیرید.

پادکست نیک آوا

بیشتر با نیک آوا آشنا بشید تا بدونید ما در چه حوزه‌ای پادکست تولید می‌کنیم.