شما می‌خواهید که پادکست ضبط کنید؛ اما مطمئن نیستید که چطور این کار را شروع کنید؟ نگران نباشید، این کار از چیزی هم که فکر می‌کنید راحت‌تر است. در واقع، ضبط پادکست را می‌توان به سه مرحله ساده تقسیم کرد:

 1. آماده سازی
 2. تجهیزات
 3. نرم افزار

در طول این مقاله به جزئیات هر مرحله خواهیم پرداخت و تلاش خواهیم کرد در بخش‌هایی از مقاله به تجربیات نیک آوا در تولید پادکست اشاره کنیم. اما در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم تا آنچه را که کالین گری (بنیانگذار The Podcast Host) در مورد ضبط پادکست ها در ویدیوی زیر می گوید، تماشا کنید.

مراحل ضبط پادکست

ضبط پادکست به شما این امکان را می‌دهد تا محتوای خود را به شکلی حرفه‌ای و جذاب به مخاطبان خود ارائه دهید. با استفاده از تکنیک‌های درست ضبط صدا و ویرایش صوتی، می‌توانید پادکستی با کیفیت و قابلیت جذب مخاطبان خود ایجاد کنید در ادامه به طور کامل مراحل ضبط پادکست را شرح میدهیم.

1. برنامه‌ریزی برای ضبط پادکست

اولین قدم در فرآیند برنامه ریزی، انتخاب موضوع است. انتخاب موضوع مشخص به شما کمک می‌کند تا از جست‌وجوهای بی‌مورد دوری کنید و چنین چیزی به شما کمک می‌کند تا بدانید در طول پادکست، چه محتواهایی را مدنظر دارید و برای هر یک از آن‌ها بایستی از چه لحنی استفاده کنید.
حال موضوع می‌تواند چیزی باشد که شما به آن علاقمند هستید یا موردی باشد که اخیرا جذب آن شده‌اید. درهرصورت درنظر بگیرید که موضوع باید مخاطب مشخصی داشته باشد تا شنیده شود؛ البته راه‌های مختلفی برای افزایش دادن شنوندگان پادکست وجود دارد، به همین جهت نیاز نیست در ابتدای کار خیلی نگران چنین موضوعی باشید.

ابتدا به شنونده و مخاطب هدف خود فکر کنید. چنین چیزی می‌تواند به آن‌چه که می‌خواهید بگویید(در ادامه به این مورد بیشتر خواهیم پرداخت) کمک کند. درواقع با مشخص کردن مخاطب هدف، بهتر می‌توانید نکاتی منحصر به فرد را به مخاطبان خود ارائه دهید؛ اما برای این منظور لازم است تا چند نکته کلیدی را درنظر بگیرید:

 1. چگونه می‌خواهید با شنوندگان خود درگیر شوید؟
 2. دوست دارید شنوندگانتان چگونه با شما ارتباط برقرار کنند؟
 3. شنوندگان شما واقعاً به چه موضوعاتی علاقه مند خواهند شد؟
 4. در مورد چه موضوعاتی می‌توانید چیزی ارزشمند را به شنوندگان ارائه بدهید؟
 5. چه موضوعاتی در حال حاضر در دیگر برنامه‌های تولید شده توسط رقبا در حوزه شما پوشش داده نشده است؟

به این سوالات فکر کنید و پاسخ دهید. درواقع تعامل و درگیر شدن موثر با مخاطبین، راهی بسیار مناسب برای هرچه بهتر شدن پادکست شماست. این تعامل ممکن است موضوعی را ایجاد کند تا شما بتوانید به آن در برنامه بعدی خود بپردازید و از طرف دیگر می‌تواند به صحبت درمورد مسائلی منجر شود که مردم در حال دست و پنجه نرم کردن با آن‌ها هستند. مطمئن شوید که برای موضوع پادکست، کلمات کلیدی را جست‌وجو می‌کنید. در طی فرآیند جست‌وجو به موضوعات موردعلاقه مخاطبین خود در فضای اینترنت نیز توجه کنید.

چند تکنیک مهم برای مخاطب‌سازی با پادکست

خودتان متن پادکست بنویسید؛

هنگامی که در مورد مخاطبان و موضوع بالقوه خود فکر کردید، زمان آن رسیده است که آنچه را که می‌خواهید بگویید به شکل دقیق‌تری بررسی کنید. اسکریپت بسیار مهم است، اما نظرات مختلفی در مورد اینکه تا چه حد باید به متنی که می‌نویسید پایبند باشید وجود دارد.

یک فیلمنامه کوتاه فضای زیادی برای بداهه گویی و فرصتی برای ارتباط در لحظه با میزبانان و مهمانان فراهم می‌کند؛ اما اگر مراقب نباشید، چنین فرمتی از فیلمنامه نویسی ممکن است در نگاه مخاطب  به شکل شلخته و نامنظم به نظر برسد. همچنین عدم پایبند بودن بیش از حد به فیلمنامه سبب می‌شود تا شما در خطر فراموش کردن مطالب قرار بگیرید! با این حال، یک فیلمنامه طولانی‌تر و دقیق‌تر می‌تواند به شما کمک کند که همه چیزهایی را که می‌خواهید در یک قسمت بگویید به شکل مشخصی در یاد داشته باشید.

اما همانطور که پیش‌تر گفته شد، پایبند بودن به یک فیلمنامه با ساختاری غیرانعطاف پذیر موجب می‌شود تا خود انگیختگی و صحبت در لحظه با مخاطبین و مهمانان از شما گرفته شود. از طرف دیگر تهیه پیش نویس اسکریپت‌های بسیار طولانی برای ضبط پادکست ممکن است بسیار وقت‌گیر و دردسرساز باشد.

درنهایت باید گفت که هیچ روش ثابت و مشخص از پیش تعریف شده‌ای وجود ندارد؛ بهتر است تا هر دو مورد را در زمینه فیلمنامه امتحان کنید و ببینید که کدام روش برای پادکست شما بهتر است. هرچقدر با فیلمنامه خود راحت‌تر و نسبت به آن مطمئن‌تر باشید، محتوای بهتری را ضبط خواهید کرد. هنگامی‌که شخصیت و قالب پادکست خود را شکل دادید، ممکن است یک فیلمنامه کوتاه‌تر بتواند به شما خودانگیختگی و آزادی بیشتری در صحبت کردن بدهد.

2. تجهیزات برای ضبط پادکست

حالا که به ایده خود حسابی فکر کرده‌اید، زمان آن فرا رسیده تا وسایل موردنظر برای ضبط پادکست را تهیه کنید. اگر در پادکست تازه کار هستید، توصیه می‌کنیم با تجهیزات ساده و ابتدایی شروع کنید. در قسمت زیر بخش‌های ضروری برای خرید تجهیزات اولیه درنظر گرفته شده است:

میکروفون

میکروفون جزو نخستین چیزهای مهم برای ضبط پادکست است؛ درواقع بدون میکروفون خوب نمی‌توانید پادکست را ضبط کنید. برای انتخاب میکروفون، انواع مدل‌های مختلف پیش روی شما است که در ادامه آن‌ها را لیست کرده‌ایم. توضیحات را کامل بخوانید و فکر کنید که کدام مورد برای نمایش شما مناسب‌تر است.

 • میکروفون داخلی: این میکروفون‌ها برای ضبط صدای حرفه‌ای طراحی نشده‌اند و به همین دلیل، میکروفون‌های داخلی را به عنوان یک تجهیزات موقتی برای ضبط دو قسمت اول درنظر بگیرید.
 • میکروفون USB: میکروفون‌های USB، مانند Rode Podcaster، نقطه شروع قابل اعتمادی هستند، زیرا استفاده از آن‌ها از همان ابتدا آسان است. این میکروفون‌ها به راحتی هرچه تمام‌تر به دستگاه‌های موردنظر شما وصل می‌شوند و می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.
 • میکروفون‌های پویا: میکروفون‌های این چنینی برای تمرکز بر صدای شما طراحی شده‌اند. میکروفون Shure SM7B یک انتخاب بسیار ایده آل برای ضبط صدا است؛ زیرا این میکروفون صداهای محیط بیرونی را به شکل بهتری حذف می‌کند. جالب است بدانید که اگر چندین مهمان در طول برنامه خود دارید، به راحتی می‌توانید صدای آن‌ها را از طریق میکسر به میکروفون وصل کنید.
 • کندانسور: کندانسور Rode NT1-A که توسط متخصصان استاندارد صنعتی در نظر گرفته شده است، صداهای طبیعی را ضبط می‌کند. در نتیجه چنین میکروفونی، صدای آرام را از اشخاص دریافت می‌کند، بنابراین می‌توانید از یکی از چنین میکروفون‌هایی برای ضبط صدای چندین ارائه دهنده استفاده کنید.

استفاده از یک جفت هدفون

بهتر است تا از یک جفت هدفون برای ضبط پادکست خود استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که چه هدفونی را تهیه کنید، به اولویت‌های موجود خود فکر کنید. مواردی همچون راحتی، بودجه و کیفیت صدا همه مهم هستند، اما کدام یک برای شما اهمیت بیشتری دارد؟ شما می‌توانید مجموعه‌ای مفید از گزینه‌ها را در اینجابیابید.

ضبط کننده دیجیتال

اگر در حال ضبط یک پادکست به همراه میزبان یا مهمانی هستید (و این کار را حضوری انجام می‌دهید)، داشتن یک ضبط کننده دیجیتال بسیار بهتر از وصل کردن چندین میکروفون USB به رایانه یا لپ تاپ است. Zoom H4n گزینه مناسبی است، در حالی که Zoom H1n جایگزین ارزان‌تری است. هنگامی‌که در استفاده از ضبط کننده‌های دیجیتال و تولید پادکست حرفه‌ای‌تر شدید می‌توانید برای تولید پادکست‌های درجه یک از RØDECaster Pro استفاده کنید.

یک رابط صوتی USB

اگر در هنگام تولید پادکست، تنها از کامپیوتر خود استفاده می‌کنید و به دنبال دستگاهی باکیفیت و ایده‌آل هستید، رابط صوتی می‌تواند به شما کمک کند. این رابط صوتی را به شکل USB به رایانه خود وصل کنید و سپس میکروفون‌های XLR را متصل کرده و کار ضبط را شروع کنید.

مصاحبه با "ریچل استفنسون شف" درباره ساخت پادکست خیریه

3. نرم افزارهای لازم برای ضبط پادکست

چه در خانه ضبط کنید و چه در فضای باز، همچنان به نرم افزار ویرایش برای کمک به بهتر کردن و خش گیری صدای خود در ضبط پادکست نیاز دارید. برای چنین کاری ما معمولا از Audacity استفاده می‌کنیم. این برنامه رایگان است و طرز استفاده از آن بسیار ساده است. برنامه Audacity را می‌توانید برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس تهیه کنید. با این وجود اگر به دنبال برنامه‌های دیگر هستید تا بعضا به عنوان جایگزینی استفاده کنید، ما برای شما چند پیشنهاد داریم:

 • GarageBand: برنامه GarageBand که بطور گسترده توسط نوازندگان و تولید کنندگان پادکست استفاده می‌شود، نرم افزار پیش فرض ضبط و ویرایش در مک است. طیف وسیعی از افکت‌های صوتی آن می‌تواند به تنظیم دقیق صدای مورد نظر شما کمک کند، به‌علاوه گستره وسیع ابزاری که در اختیار دارید، فضای زیادی برای آزمایش صدای پادکست به شما می‌دهد.
 • Adobe Audition: این سرویس مبتنی بر اشتراک با تعداد زیادی از ویژگی‌های جالب برای حرفه‌ای‌ها ضروری است (اگرچه استفاده از آن چندان سخت نیست و به راحتی می‌‎توانید کار با آن را یاد بگیرید).
 • Audacity: همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، این برنامه کاربردی به شکل رایگان برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده است. اگر در شروع کار خود برای ضبط پادکست هستید، می‌توان گفت برنامه Audacity بهترین انتخاب برای افراد مبتدی است.
 • Logic Pro: این نرم افزار به مانند GarageBand، برای ضبط پادکست توسط اپل تولید شده وبهترین ابزار کاربردی برای کاربران اپل است. درواقع این نرم افزار یک قدم بالاتر از GarageBand است،  به همین جهت ما برای ضبط و ویرایش صدا، استفاده از این برنامه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • Hindenburg Pro: برنامه Hindenburg Pro مسلما بهترین انتخاب برای کیفیت صدا است. این برنامه دارای قابلیت ضبط تک آهنگ و یک سطح خودکاراست که به شما امکان می‌دهد تا فایل‌های صوتی خود را به محض اتمام ضبط تغییر دهید. درواقع این برنامه یک ابزار بسیار کاربردی در ضبط پادکست و ویرایش صدا است.

اگر باز هم به دنبال نرم افزارهای دیگری در ارتباط با ضبط و ویرایش پادکست می‌گردید، می‌توانید در اینجا موارد بیشتری را مشاهده کنید.

کجا باید پادکست را ضبط کرد؟

استودیوهای خانگی یا شرکت‌های ضبط صدا بهترین مکان‌ها برای ضبط پادکست هستند. درواقع در چنین محیط‌هایی شما با حواس پرتی کمتر و با کمک تجهیزات حرفه‌ای‌تر می‌توانید شرایط و سروصدای موجود در محیط خود را کنترل کنید. علاوه بر چنین فضاهایی، درصورتی‌که در خانه در محلی آرام و با کنترل سایر صداها به ضبط پادکست بپردازید، خروجی حرفه‌ای و باکیفیت را شاهد خواهید بود.

ضبط پادکست در خانه به سادگی که فکر می‌کنید نیست. درصورتی‌که در محیط موردنظر خود عایق صوتی ندارید، راه‌های مختلفی در هنگام ضبط پادکست برای انجام چنین کاری وجود دارد؛ بعنوان مثال ساکت‌ترین نقطه در خانه را انتخاب کنید، جایی که نیازی نیست زیاد نگران نویز وسروصدای موجود در پس زمینه باشید سپس اشیایی مانند فن‌ها، پنکه‌ها و... را خاموش کنید تا صدای موجود در محیط کاهش پیدا کند. همچنین لازم به ذکر است که وجود فرش در اتاق موجب می‌شود تا کاهش پژواک بیشتری را شاهد باشید.

با این وجود اگر در خانه به دنبال تهیه صدا به شکل حرفه‌ای‌تری هستید، خرید فیلتر بازتابی را به شما توصیه می‌کنیم. شما می‌توانید فیلتر بازتابی در پشت میکروفون خود وصل کنید تا پژواک و انعکاس صدا از بین برود. 

ایده‌های دیگری در ضبط پادکست وجود دارند که می‌تواند شما را در مرکز توجه مخاطبین خود قرار دهد. به عنوان مثال شما می‌توانید بخشی از مصاحبه خود را پشت تلفن ضبط کنید و با این کار تنوعی به اپیزودهای خود ببخشید. پس از ضبط صوت با استفاده از چنین ایده‌ای، می‌توانید صوت خود را وارد نرم افزارهای گفته شده کنید و آن را با کمک ویرایش بهتر کنید.

پیدا کردن مهمان برای ضبط پادکست

گراهام نورتون اگر مهمانانش را نداشت، کسی چندان برنامه او را دنبال نمی‌کرد؛ اما بایستی توجه کنید که پرسیدن مجموعه‌ای از سوالات، تضمین کننده شکل گیری گفت‌وگویی جذاب و منحصربه‌فرد نخواهد بود. نخستین نکته‌ای که بایستی به آن توجه کنید، پیدا کردن مهمانانی است که از نظر مخاطبین شما جذاب به نظر برسند. اگر چنین کاری برایتان دشوار به نظر می‌رسد، جالب است بدانید که سایت MatchMaker.fm مجموعه‌ای از مهمانان را در موضوعات مختلف لیست کرده و به تولید کنندگان پادکست پیشنهاد می‌دهد! پیشنهاد می‌کنیم سری به این وب سایت بزنید و با جست‌وجو در آن مشاهده کنید که چه فهرستی از مهمانان به شما پیشنهاد می‌شود.

چگونه پادکست ضبط کنیم؟

پس از موارد گفته شده، اکنون زمان آن رسیده است تا ضبط پادکست خود را شروع کنید. ما این کار را با کمک نرم افزار Audacity که پیش‌تر معرفی کردیم، به شما آموزش می‌دهیم. پس از دانلود نرم افزار، محیط اولیه آن بایستی شبیه عکس زیر باشد:

Audacity به طور پیش فرض از میکروفون داخلی شما برای ضبط استفاده می‌کند. مطمئن شوید که ابزار موردنظر را از منوی کشویی واقع در کنار نماد میکروفون انتخاب کرده‌اید.

آیا وقتی که گزینه موردنظر را انتخاب کردید، درست کار می‌کند؟ با کلیک کردن روی نوار سطح ورودی، سطح صدای میکروفون خود را کنترل کنید.

وقتی آماده برای شروع ضبط پادکست هستید، بر روی دکمه قرمز کلیک کنید. سپس، هنگامی‌که ضبط صوت شما به پایان رسید، روی دکمه توقف کلیک کنید.

پس از توقف کامل، آیا حس می‌کنید چیزی فراموش کرده‌اید که درنظر دارید تا به پادکست خود اضافه کنید؟ جای نگرانی وجود ندارد. کافی است تا مجددا بر روی دکمه قرمز کلیک کنید تا صوت ضبط شده شروع شود و به نقطه مدنظر شما برسد. در چنین جایی می‌توانید توقف کنید و مطلبی را که مدنظر دارید به صوت اضافه کنید.

مکث و ادامه

ضبط و تهیه صوت همیشه طبق برنامه پیش نمی‌رود و چنین چیزی مشکلی ندارد. حتی جالب است بدانید که پادکسترهای حرفه‌ای هم اکثرا نمی‌توانند در یک برداشت، صوت موردنظر خود را تهیه کنید. بنابراین بهتر است تا از ابزار ویرایش برنامه Audacity استفاده کنید تا صوت خود را به بهترین شکل تغییر دهید. 

وقتی کارتان تمام شد، بر روی دکمه توقف کلیک کنید تا به صدای ضبط شده خود پایان دهید.

از پادکست خود خروجی بگیرید

حال که از ضبط صدای خود راضی هستید و تصور می‌کنید که محتوای خوبی تهیه شده است؛ زمان آن رسیده است تا از کار خود خروجی بگیرید. برای این کار به مسیر File > Export Audio بروید.

نام قسمت پادکست خود را اضافه کنید و نوع فایل خود را انتخاب کنید. ما M4A (AAC) یا MP3 را توصیه می‌کنیم، زیرا چنین خروجی‌هایی استانداردهای صنعتی محسوب می‌شوند و محبوب ترین پلتفرم های پخش پادکست مانند iTunes  از آن پشتیبانی می‌کنند.

اگر چنین فایل صوتی ضبط کرده باشید، هنگام خروجی گرفتن از شما خواسته می‌شود که همه آن‌ها را در یک صوت ترکیب کنید. در مرحله بعدی کافی است تا اطلاعاتی همچون نام هنرمند، عنوان و سال تولید را وارد کنید و بر روی گزینه ادامه کلیک کنید.

اگر تصمیم دارید پادکست خود را به صورت MP3 صادر کنید، باید یک رمزگذار به نام LAME نصب کنید. می‌توانید چنین چیزی را از Audacity برای ویندوز یا مک دانلود کنید. همین امر در مورد فایل‌های M4A (AAC) نیز صدق می‌کند، زیرا شما برای خروجی به FFmpeg نیاز دارید. قبل از آن‌که آن را انتخاب کنید، بایستی آن را از طریق مسیر Audacity > Preferences > Library به نوار برنامه خود اضافه کنید.

درنهایت بایستی با گزینه پخش نمایش خود در Audacity موافقت کنید. هنگامی‌که با چنین موضوعی موافقت کردید، اپیزود تولیدی شما بر روی مارکت Audacity در دسترس خواهد بود.

پادکست خود را ادیت کنید

بهتر است تا پیش از انتشار اپیزود موردنظر خود، دستی بر سر و روی آن بکشید. شما می‌توانید نویز پشت زمینه را حذف کنید، کلمات اشتباه گفته شده را کمرنگ کنید، موسیقی به اپیزود خود اضافه کنید و دیگر کارهایی از این قبیل انجام دهید تا خروجی نهایی پادکست شما بهتر به نظر برسد. برای انجام چنین کاری‌ می‌‌توانید از طریق مسیر File > Import > Audio، صوت ضبط شده خود را وارد برنامه Audacity کنید.

یکی از رایج ترین مشکلاتی که تولیدکنندگان پادکست با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، زمان‌های سکوت در هنگام ضبط پادکست است. ارائه دهندگان در هنگام ضبط پادکست ممکن است چند ثانیه مکث کنند تا افکار خود را جمع آوری کنند؛ اما جای نگرانی وجود ندارد شما می‌توانید به راحتی زمان‌هایی که مکث کرده‌اید را از داخل صوت برش دهید.

کل ضبط خود را برجسته کنید، سپس به مسیر Effect > Truncate Silence بروید. با استفاده از تنظیمات زیر هوای مرده را خارج کنید:

 • Level: -20dB
 • Duration: 2
 • Truncate to: 0

طول موج صدای شما اکنون با چنین کاری کوتاه‌تر می‌شود و تنظیمات موردنظر هر صدایی که کمتر از -20dB و بیشتر از دو ثانیه باشد را حذف خواهد کرد.

اگر احساس کردید که صدای شما به شکل ناگهانی شروع می‌شود یا اصلا صدایی به گوش نمی‌رسد، لازم است تا تنظیمات را بار دیگر دست کاری کنید.

مجموعه‌ای از کارها و امکانات مختلف در برنامه Audacity وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهبود هرچه بیش‌تر پادکست خود بهره ببرید. به عنوان مثال شما می‌توانید صدا را تقویت کنید، fade in/out را به صوت خود اضافه کنید یا صداهای بی‌ربط موجود در پس زمینه را حذف کنید و در نهایت آن را ویرایش کنید.

در زمان خود صرفه جویی کنید

برنامه Alitu اخیراً گزینه ضبط تماس را اضافه کرده است. شما با استفاده از چنین امکانی می‌توانید پادکستی به شکل صحبت با مهمانان غیرحضوری خود ضبط کنید بدون آن‌که نیاز باشد آن‌ها در محل شما حضور پیدا کنند. همچنین جالب است بدانید که این برنامه تلاش می‌کند تا یکسری از کاستی‌هایی که در صوت وجود دارد را حذف کند یا نویز صدا را کاهش دهد.

اشتراک برنامه Alitu، ماهانه 32 دلار و سالانه 320 دلار است؛ اما اگر به دنبال این هستید تا در ضبط پادکست خود، زمان بیشتری را صرفه جویی کنید و خروجی بهتری را شاهد باشید، پیشنهاد ما به شما تهیه برنامه Alitu است. این برنامه همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم به شما فرصت ویرایش و مرتب کردن خودکار صدا را می‌دهد و گزینه‌ای مناسب برای حذف بهینه‌تر موارد غیر ضرروی از اپیزود شما است.

جمع بندی

حالا زمان نمایش و انتشار فرا رسیده است. مخاطبان شما چشم به انتظار هستند تا اولین خروجی تولید شده توسط شما را مشاهده کنند. در این بلاگ از مجله پادکست نیک آوا تلاش کردیم تا نکات مفید و کاملی را در ارتباط با ضبط پادکست و چالش‌هایی که در این حوزه وجود دارد برای شما توضیح دهیم.
بدون شک ممکن است همچنان چالش‌های ذهنی در ارتباط با این موضوع داشته باشید؛ به همین جهت خوشحال می‌شویم تا سوالات یا تجربیات موردنظر خود درمورد ضبط پادکست را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید.

منبع: وبسایت podcast.co