موقع استراحت و یا رفت و آمد به محل کار بهترین زمان برای گوش دادن به پادکست‌های مختلف است. پادکست‌ راهی عالی برای یادگیری بیشتر درباره جهان اطراف است. در این مقاله می توانید 22 پادکست برتر زیست‌محیطی سال ۲۰۲۳ را پیدا کنید. این مجموعه شامل: پادکست‌های علمی درباره‌ی محیط‌زیست و پادکست‌های کمدی درباره بحران آب و هوا است.

21 پادکست برتر درباره‌ی محیط زیست

1. عصبانیت + امید

"عصبانیت و امید": یک پادکست با همراهی کریستیانا فیگورس و تام ریوت-کارناک، دو نفری که در توافقنامه پاریس درباره تغییرات آب و هوا نقش داشتند است.  این دو با همکاری پل دیکینسون بنیان گذار سازمان CDP داستان‌های پشت عناوین مربوط به تغییرات آب و هوا را روایت می‌کنند.
همچنین با افرادی که چالش‌ها را به فرصت‌ تبدیل می‌کنند، مصاحبه می‌کند. آنها از پیشرفت‌ها لذت می‌برند، از سبزشویی شکایت می‌کنند و با مسائل دشوار مقابله می‌کنند و همه را با شنوندگان به اشتراک می‌گذارند.

2. حرف‌های بیهوده درباره ی حفاظت از محیط زیست

"Sustainababble" یک پادکست کمدی درباره محیط زیست است و برای افرادی که در این زمینه سر در گم هستند، ساخته شده. در واقع این پادکست خودش را به عنوان یک پادکست کمدی درباره محیط زیست معرفی می‌کند. میزبانان این پادکست، اولیور هیز و دیوید پاول، مصاحبه‌هایی را با افراد جالب انجام می‌دهند تا مفاهیم و سیاست‌های پیچیده محیط زیست را به زبان ساده و سرگرم‌کننده توضیح دهند.
آنها همچنین نمونه‌هایی از تبلیغات گمراه‌کننده و کم‌کاری در زمینه محیط زیست را مورد بررسی قرار می‌دهند. پادکست "Sustainababble" به موضوعات جدید محیط زیست می‌پردازد و با کمی طنز و شوخ‌طبعی، امیدوار است که شنوندگان در پایان پادکست چیزهای جدیدی یاد بگیرند.

3.کمدهای بزرگ، سیاره کوچک: مایکل شراگر

در پادکست کمدهای بزرگ، سیاره کوچک: مایکل شراگر ما به مشکلات صنعت مد و تاثیرات منفی آن بر محیط زیست می‌پردازیم. همچنین راهکارهایی که باعث می‌شود صنعت مد به یک صنعت دوستدار محیط زیست تبدیل شود را بررسی می‌کنیم. در این پادکست نظرات افراد مختلف مانند: رهبران تجاری، فعالان محیط زیست، نوآوران، کارآفرینان و افراد الهام‌بخش به گوش مخاطب می‌رسد.

با هم بخوانیم:

با پادکست‌های ویدیویی و مزایای آنها آشنا شوید!

4. مسئله‌ای پیچیده و مهم که نیاز به تلاش و تغییر دارد

در پادکست A Matter of Degrees دکتر لیا استوکس و دکتر کاترین ویلکینسون داستان‌هایی درباره تغییرات آب و هوا روایت می‌کنند. این داستان‌ها درباره راهکارهای خلاقانه و کمپین‌های جالب در زمینه تغییرات اقلیمی و آب و هوایی است.
در این داستان‌ها افرادی وجود دارند که تمام تلاش خود را می‌کنند تا مشکلاتی که باعث تغییرات آب و هوایی و اقلیمی شده را حل کنند. همراه ما باشید تا در مورد مشکلات و راه حل‌های مربوط به آب و هوا بیشتر بدانید.

5. تلاش برای حفظ محیط زیست

پادکست "The Wild" توسط جن گیل ارائه می‌شود. این پادکست برای افرادی است که می‌خواهند درک کنند: چگونه اقداماتشان بر روی سیاره تأثیر می‌گذارد، همچنین  چگونه می‌توانند به حفظ منابع طبیعی کمک کنند، ساخته شده است. جن با افراد الهام‌بخش مصاحبه می‌کند تا درباره تغییراتی که ایجاد می‌کنند، کمپین‌ها و کسب‌وکارهایی که راه اندازی کرده‌اند، صحبت کند. 

در اپیزودهای اخیر، "جن" نکاتی درباره آب و هوای عجیب و غریب، کاهش زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها و والدینی که حفظ محیط برایشان مهم است(به کودکان خود محافظت از محیط زیست را آموزش می دهند) را به اشتراک می‌گذارد.

6.حیات وحش

در پادکست حیات وحش ما درباره قدردانی از سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم می‌پردازیم. همچنین این موضوع را به اهمیت حفاظت از محیط زیست ربط می‌دهیم. هدف ما حفاظت از محیط زیست است. در این برنامه با ورزشکاران و هنرمندانی که در حفاظت از محیط زیست فعالیت می‌کنند، مصاحبه می‌کنیم.

7. نگاه معنادار از لنز حیات وحش

پادکست نگاه معنادار از لنز حیات وحش اطلاعات بیشتری درباره تلاش‌های جهانی در حفظ محیط زیست به شما ارائه می‌دهد. همچنین درباره تاثیرات، این تلاش‌ها و راه‌ حل‌ها برای حمایت از سیاره زمین تحقیق می‌کند. این پادکست شامل: یک سری مصاحبه با متخصصان برجسته در زمینه حفظ محیط زیست، حیات وحش و عدالت محیطی است.

8. جین گودال: پادکست امید

موسسه جین گودال با دکتر گودال در ساخت این پادکست همکاری می‌کند. در این برنامه گفتگوهایی با تأثیرگذاران صنایع مختلف صورت می‌گیرد. مصاحبه‌هایی که در هر قسمت از این پادکست وجود دارد به موضوع ساختن دنیای بهتر مرتبط است.
همچنین، در این برنامه هدف موسسه جین گودال نیز به مخاطبان معرفی می‌شود. این اهداف شامل: حفاظت محیط زیست با مشارکت جامعه، بهبود رفاه حیوانات در اسارت و استفاده از علم و فناوری برای حفاظت و توانمندسازی جوانان است.

9. به محیط زیست فکر کن

پادکست به محیط زیست فکر کن به تأثیر کلی مصرف در محیط زیست تمرکز دارد. این برنامه به صورت داستان ارائه نمی‌شود. این مجموعه بیشتر بر روی ارائه ی اطلاعات و تحقیقات اخیر درباره مسائل محیط زیست تمرکز دارد. قسمتهای این پادکست دارای زمانی کوتاه بین 20-30 دقیقه است. به همین دلیل این قسمت‌ها برای کسانی که به دنبال تکه‌های کوچک مسائل بزرگ‌تر هستند، بسیار مناسب هستند.

10. پادکست درباره اهداف جهانی

این پادکست با به اشتراک گذاری داستان‌های افراد، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در راستای ساختن محیط زیستی بهتر تلاش می‌کنند، به افراد الهام می دهند. پادکست‌های الهام بخش به شما قدرت می‌دهد تا بهترین تغییرات را در جهان ایجاد کنید.

11. افزایش آگاهی درباره‌ی تغییرات اقلیمی

"Climate Rising" یک پادکست درباره تاثیر تغییرات اقلیمی بر روی تجارت است. این پادکست در مورد اقداماتی است که شرکت‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی انجام می‌دهند صحبت می‌کند. همچنین به مدیران و رهبران تجاری و سیاستی کمک می‌کند تا درباره راهکارها و تصمیمات مناسب در هنگام مواجه شدن با این چالش‌ها مطالعه کنند.
این پادکست به مسائلی مانند انتخاب مکان مناسب کسب و کار، فناوری‌های استفاده شده، استراتژی‌های بازاریابی و سیاست‌های مربوط به محصولات و مشتریان می‌پردازد. هدف اصلی این پادکست، افزایش آگاهی و آموزش شرکت‌ها در زمینه تغییرات اقلیمی و نحوه مدیریت آن‌ها است.

12. اخبار مهم درباره‌ مادر زمین و دوستداران آن

این پادکست، داستان‌ افراد تاثیرگذار در زمینه زندگی طبیعی و روستایی را با ما به اشتراک می‌گذارد. در اینجا موضوعات متنوعی مورد بحث قرار می‌گیرند. برخی از این مطالب شامل:
تکنیک‌های پرماکالچر (نوعی کشاورزی که به منابع طبیعی آسیب می‌زند)، حفاظت از پرندگان آبزی، بازسازی خاک و ساخت خاک با استفاده از مواد طبیعی است.
هدف این پادکست، به اشتراک گذاری داستان‌ها و تجربیات افراد تاثیرگذار در حوزه زندگی طبیعی و روستایی است.

13. ارتباط دانشگاه ییل با تغییرات اقلیمی

این پادکست روزانه‌ به مدت 90 ثانیه توسط دکتر آنتونی لایزرویتز از دانشگاه ییل اجرا می‌شود. این پادکست به ما نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی چگونه زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
همچنین به ما آموزش می‌دهد چه کارهایی می‌توانیم برای حل این مشکل انجام دهیم. در این پادکست، درباره منابع سوخت فسیلی، آب و هوای شدید، انرژی پاک و سلامت عمومی و موضوعات دیگر صحبت می‌شود. 

هدف اصلی این پادکست، کمک به افراد، شرکت‌ها، رسانه‌ها، سازمان‌های غیردولتی، نهادهای دولتی، دانشگاه‌ها و هنرمندان است. با کمک این پادکست افراد می‌توانند از یکدیگر درباره کاهش خطرات مرتبط با تغییرات اقلیمی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی راه‌حل‌هایی موثر یاد بگیرند.

4 وبسایت برای پیدا کردن میهمانان پادکست!

14. نبرد غذا

در پادکست "The Food Fight"، مت و لوکسمی درباره‌ی بزرگترین مشکلات سیستم غذایی صحبت می‌کنند. همچنین ایده‌ها و کسانی را معرفی می‌کنند که به دنبال حل این مشکلات هستند.
آنها سوالات سختی مطرح می‌کنند مانند "می‌توانیم به غذایی که می‌خوریم اعتماد کنیم؟" و "آیا واقعا می‌توانیم تا سال 2050 برای 10 میلیارد نفر غذا فراهم کنیم؟"

15. پادکست طبیعت

پادکست"The Nature Podcast" توسط مجله Nature تولید شده است. آخرین پادکست‌های محیط زیست در لیست ما، به شنوندگان بهترین داستان‌ها را به صورت هفتگی از دنیای علم ارائه می‌دهند. موضوعاتی که در این پادکست به آن پرداخته شده بسیار متنوع و جذاب است.
برخی از این موضوعات شامل:
فلک‌شناسی ،زیست‌شناسی و … است. در واقع در این پادکست‌، با دانشمندانی که پژوهش‌ها را انجام داده‌اند مصاحبه می‌شود و خبرنگاران و ویراستاران Nature تحلیل‌های عمیقی را ارائه می‌دهند.

16. همین الان مورد توجه است

پادکست So Hot Right Now، اگرچه از سال ۲۰۲۰ به بعد به‌روز نشده ، اما به عنوان یک منبع فوق‌العاده برای درک بهتر "چگونه می‌توانیم در دوران تغییرات آب و هوایی زنده بمانیم" شناخته می‌شود. 

لوسی سیگل (خبرنگار محیط زیست) و تام ماستیل(سازنده فیلم وحشتناک) با افرادی که بر موضوع "چگونه سیاره‌ی زیبای ما به خطر افتاده است" تمرکز کرده‌اند، مصاحبه می‌کند. 

این افراد شامل دیوید آتنبرو، رئیس‌جمهور سابق ایرلند مری رابینسون، مذاکر کننده سازمان ملل در زمینه تغییرات آب و هوا کریستیانا فیگورس و کریستال تو-بالز، یک سرباز سابق و سازمان‌دهنده سرخپوستان آمریکا می‌شود. این پادکست از طریق بحث‌ها و صحبت‌های غیررسمی و شخصی به شما کمک می‌کند تا نظرات تمام افراد درباره‌ی بحران آب و هوا را بشنوید.

17. خلاصه ای از مشکلات تغییرات اقلیمی

پادکست "The Climate Briefing" که توسط آنتونی فروگات و آنا آبرگ ساخته شده است. در این برنامه به مسائل اصلی که در مذاکرات اقلیمی سازمان ملل و سیاست‌های اقلیمی بین‌المللی تأثیر می‌گذارند می‌پردازد.
این پادکست به موضوعاتی مانند چارچوب جدید تنوع زیستی جهان، بحران اقلیمی در جنوب آسیا و نتایج کنفرانس‌های سازمان ملل مانند COP26 و COP27 صحبت می‌کند.

18. نقش زنان در حفاظت از منابع آب

پادکست "Women Mind the Water" توسط دکتر پم فریس-اولسون، بنیانگذار بستر Women Mind the Water که هنر و داستان‌های مرتبط با حفظ اقیانوس و محیط زیست را به اشتراک می‌گذارد، میزبانی می‌شود.
در این پادکست، پم با فعالان و هنرمندان مختلف درباره ارتباط آنها با اقیانوس و تأثیر آن بر هنرشان گفتگو می‌کند. این داستان‌ها به شدت شخصی بوده و شما را تحریک می‌کند تا اقداماتی برای حفظ اقیانوس انجام دهید.

19. چگونه سیاره را نجات دهیم

این پادکست "How to Save the Planet" نام دارد که توسط یک خیریه محیط زیست به نام دوستان زمین ساخته شده است. در این پادکست، داستان‌های مهم از جنبش‌های اقلیمی را بررسی می‌کنیم.
همچنین مسائل پیچیده‌ای مثل نژادپرستی محیطی، اضطراب زیست محیطی و فرکینگ (روشی برای استخراج نفت و گاز که تاثیر منفی بر محیط زیست دارد) را مورد بررسی قرار می‌دهیم. هدف ما ارائه‌ی راه‌حل‌هایی برای مواجهه با بحران‌های اقلیمی است. همچنین می‌خواهیم بگوییم: هر کسی می‌تواند به نحوی کوچک یا بزرگ در این زمینه تأثیرگذار باشد.

20. چه چیزی می‌تواند درست شود؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر به جای برخورد با بحران‌ها، در مرز یک دنیای بهتر قرار داشتیم؟ هیچ‌کس نمی‌تواند چالش‌هایی که جهان با آن مواجه است را نادیده بگیرد. از جمله شیوع بیماری، تغییرات آب و هوا و استبداد. اما تسلیم ناامیدی شدن خیلی ساده است.
در برنامه "What Could Go Right"، زاکری کارابل و اما واروالوکاس، بنیانگذار و مدیر اجرایی شبکه پیشرفت، هر هفته یک تیم متشکل از متخصصان متنوع را دعوت می‌کنند تا درباره مسائل مهمی مثل :
محیط زیست، طبقات اجتماعی، کار و اقتصاد و … بحث کنند. آن ها با داشتن اطلاعات کافی و دیدگاهی متفاوت سعی می‌کنند تا دلایلی برای آینده‌ی روشنتر مطرح کنند.

21. هر محیط با یک اقلیم خاص

از سال 2007، "Climate One" به عنوان یک بستر برای برگزاری گفتگو درباره بحران آب و هوا بوده است. این برنامه از طریق پادکست هفتگی، برنامه رادیویی و رویدادهای حضوری در دسترس افراد قرار می‌گرید. Climate One مکانی است مطمئن که می‌تواند دیدگاه‌های مختلف جوامع در حوزه ی آب و هوا را به هم وصل کند. 

شنوندگان این برنامه به 170,000 نفر رسیده است. "Climate One " در 60 ایستگاه رادیویی عمومی در سراسر ایالات متحده قابل دسترسی است و فرصت‌هایی را برای برقراری گفتگو فراهم می‌کند تا درک کامل‌تری از بحران فعلی را ارائه می‌دهد.

22. حامیان طبیعت

در پادکست "Forces For Nature"، تهیه کننده و مجری پادکست کریستال دی‌میچلی با افرادی که در جهت ایجاد دنیایی بهتر و سالم‌تر فعالیت می‌کنند، مصاحبه می‌کند. این افراد شامل دانشمندان معروف و حتی یک کودک 10 ساله که شرکت بازیافت خودش را دارد، است. 

این برنامه افتخار می‌کند به افرادی که در زمینه حفاظت از محیط زیست و مسائل مربوط به حیوانات کارهای بزرگی انجام می‌دهند، تقدیر کند. در هر قسمت از این پادکست یک مشکل مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما سپس به راه حل موثری که مهمان پیدا کرده‌ است، پرداخته می‌شود. در نهایت، با ارائه‌ی راهکارهای قابل اجرا پادکست به اتمام می‌رسد.

منبع: وبسایت environmental-podcasts